Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Oceniając kondycję polskiej gospodarki, Dietl zwrócił uwagę, że opinie większości inwestorów wskazują, że na tle Europy, gdzie nie zanotowano wyraźnego odbicia popandemicznego, wypadamy lepiej.
„Problemy polskiej gospodarki są dużo mniejsze i dużo bardziej pozytywne jest nastawienie do naszego kraju i jego perspektyw” - wskazał Dietl.
Dodał, że oczekiwania analityków i inwestorów pokazują, że Polska zbliża się do szczytu inflacji i już w przyszłym roku można się spodziewać, że nie będzie podwyżek stóp procentowych. Tymczasem, jak zauważył, w zupełnie innej sytuacji jest strefa euro, gdzie część krajów chciałaby, żeby stopy jeszcze wzrosły.
Dietl dodał też, że przez wysokie ceny paliw gospodarka europejska traci przewagę kosztową.
„Stąd te perspektywy w połączeniu z ciężką sytuacją w Chinach, gdzie ogłaszane są kolejne lockdowny, do tego niepewność co do wzrostu gospodarczego, turbulencje polityczne, sprawiają, że ocena Polski na tle innych krajów jest dużo lepsza” - zaznaczył szef GPW.
Przyznał jednak, że pojawiają się pewne ryzyka, które są widoczne w kursach spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.
„Z jednej strony mamy rekordowo niskie współczynniki cena/zysk, mamy też bardzo niskie wyceny spółek, szczególnie w dolarze. One z kolei sugerują, że dla części polskich przedsiębiorstw mogą przyjść trochę trudniejsze czasy” - powiedział szef GPW.
Dodał jednocześnie, że jest grupa inwestorów, która widzi w tej sytuacji okazję do kupowania.
„Zwłaszcza po tym, jak nie sprawdziły się czarne scenariusze z początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że polskie przedsiębiorstwa niemalże z dnia na dzień zaczną zwalniać ludzi” - zauważył Dietl.
W jego ocenie największym zagrożeniem są spadające zamówienia eksportowe, co „kładzie się cieniem na perspektywach mocno eksportujących spółek”. Dodał jednak, że sytuację częściowo ratuje elastyczny kurs walutowy i to, że złotówka osłabiła się w stosunku do euro, przez co polski eksport pozostaje konkurencyjny.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2022, 09:51 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
ABM dofinansuje zwycięzców konkursu na niekomercyjne badania kliniczne PAP
Dofinansowanie o łącznej wartości ponad 278 milionów złotych przyznano 21 projektom, biorącym udział w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in.: badania z zakresu kardiologii, psychiatrii, neurologii. „Badania mają na celu opracowanie nowych strategii terapeutycznych w leczeniu chorób” - informował Ireneusz Staroń, wiceprezes Agencji Badań Medycznych (ABM) ds. finansowania badań.- 15.11.2024, 14:52
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
OSGE i Laurentis przygotują wstępny raport bezpieczeństwa dla reaktorów BWRX-300 - pierwszy taki dokument w UE
Kanadyjska firma Laurentis pomoże spółce Orlen Synthos Green Energy w sporządzeniu wstępnego raportu bezpieczeństwa dla reaktorów BWRX-300. Podpisane 14 listopada porozumienie o współpracy znacząco przybliża perspektywę rozpoczęcia budowy pierwszych SMR-ów w Polsce - jeszcze przed końcem tej dekady.- 15.11.2024, 13:54
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom