Newsletter

Prezes POLSA nagrodzony Bursztynem za współpracę międzynarodową

05.10.2020, 21:16aktualizacja: 13.10.2020, 14:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej odebrał w Lublinie nagrodę Bursztyn Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego przyznano m.in. za sukcesy na arenie międzynarodowej w postaci podpisanych porozumień, w tym z NASA, Dowództwem Strategicznym USA oraz skuteczne wykorzystanie środków UE.

Odbierając nagrodę prezes przyznał, że choć Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest bardzo młodą instytucją, fakt, że zostaje wyróżniona w takim miejscu pokazuje, iż sektor kosmiczny zaczyna być bardzo istotny dla gospodarki.

„Na przestrzeni ostatniego roku nasz budżet udało się zwiększyć prawie czterokrotnie, w dużym stopniu przez to, że weszliśmy do ścisłej, europejskiej czołówki jeśli chodzi o wykorzystanie środków z unijnego programu Horyzont 2020 w obszarze kosmicznym. Również ilość projektów finansowanych ze środków UE, które prowadzimy wzrosła ponad 5-krotnie” – powiedział prezes Szaniawski w trakcie swojego wystąpienia.

Podkreślił, że aż 70 proc. pozyskanych z Unii Europejskiej środków trafia do przemysłu. Nie w formie grantów, a kontraktów. Dzięki temu, polskie firmy zyskują doświadczenie, pozwalające im konkurować na arenie międzynarodowej.

„Kupujemy usługi, kupujemy produkty, czasem gotowe, a czasem takie, które są dopiero rozwijane. Tak robią wszystkie rozwinięte agencje kosmiczne na świecie. Bardzo się cieszę, że i my już do tego dorośliśmy”- mówił prezes Szaniawski.

W 2019 roku, prezes POLSA podpisał porozumienia i umowy o współpracy m.in. w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jak i w stosunkach bilateralnych z NASA i USSTRATCOM. POLSA, w ramach Polskiej Strategii Kosmicznej, realizuje też jedno z najistotniejszych zadań Agencji, jakim jest tworzenie Krajowego Systemu Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej (ang. Space Situational Awareness; SSA). Ma on na celu wzrost bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej oraz wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego. Chodzi tu o współpracę w zakresie śledzenia zarówno aktywnych, jak i nieczynnych satelitów, a także tzw. kosmicznych śmieci, których jest coraz więcej na orbicie Ziemi. Polskie firmy zaczęły się specjalizować w zbieraniu i analizowaniu tych danych, co przekłada się na nowe kontrakty oraz zlecenia.

W perspektywie długofalowej, ciekawie prezentuje się również współpraca z NASA. „Jesteśmy w trakcie prac nad umową z tą agencją. Realizuje ona obecnie duży program Artemis, który dotyczy przesunięcia obszaru ziemskiej aktywności w okolice Księżyca” – powiedział prezes Szaniawski. W trakcie wystąpienia mówił również o umowie z dowództwem strategicznym USA, w ramach której Polska i USA wymieniają się danymi dotyczącymi obserwacji kosmosu z wykorzystaniem umieszczonych na Ziemi czujników. „I tu rzeczywiście Polska jest świetnym partnerem dla każdego, a przede wszystkim dla naszych kooperantów w Europie. Ta infrastruktura, którą już mamy jako kraj, czy w posiadaniu prywatnych firm, czy jednostek naukowych, ze względu na swoją nowoczesność czy lokalizację geograficzną, już dostarcza bardzo wartościowych danych”- mówił prezes Szaniawski.

Nagrody Bursztyn Polskiej Gospodarki przyznano 5 października 2020 podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, odbywającego się w Lublinie. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, firmom lub instytucjom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.10.2020, 21:16
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ