Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obecna generacja młodych ludzi, różni się od poprzednich, nie zależy im jedynie na pracy, pomnażaniu majątku czy awansie społecznym. Dziś chcą oni doświadczać, budować globalne poczucie wspólnoty, które szanuje równość, otwartość i podobny styl życia. Dziś są tu, jutro tam, ale nie idą na kompromisy, jeśli chodzi o wygodę i spędzanie czasu pracy i czasu wolnego. Doceniają towarzystwo osób o podobnych poglądach, zainteresowaniach i pragnieniach. Chcą nawet na krótko budować wspólnoty, które później mogą przenieść bez problemu za granicę, czy do świata wirtualnego. Dzięki nowoczesnym środkom komunikacji wspólnota ta żyje jeszcze przez wiele lat, tylko trzeba ją stworzyć. Dlatego też młodzi ludzie tak chętnie wybierają budynki typu PRS, które nie tylko zapewniają komfort zamieszkania, ale budują też więzi społeczne. Wspólne cooworkingi, zajęcia jogi, sale wypoczynku, animowane przez profesjonalne firmy zarządcze budują poczucie wspólnoty sąsiedzkiej.
Jak projektować więzi sąsiedzkie
Już na etapie projektowania pierwszej inwestycji firma LivUp uwzględniła też części wspólne budynku, które miały wspierać budowanie sąsiedzkich relacji. Ta koncepcja doskonale sprawdziła się na Jagiellońskiej 36 w Warszawie i jest kontynuowana w kolejnych projektach. Wśród części wspólnych znajduje się lounge room – salon, w którym można pracować zdalnie, ale też umówić się z sąsiadami i przyjaciółmi na planszówki (gry znajdują się na wyposażeniu), czy wspólne oglądanie meczu. Ponadto, najemcy LivUp mają do swojej dyspozycji salę fitness dostępną 24/7. Dwa razy w tygodniu odbywają się tam bezpłatne zajęcia jogi z profesjonalną nauczycielką. Jednak samo udostępnianie dodatkowej przestrzeni to nie wszystko. W ubiegłym roku LivUp przygotował dla najemców seans kina plenerowego, jarmark świąteczny oraz degustację win prowadzoną przez doświadczonego sommeliera. W trakcie wydarzeń można było zaobserwować, jak znikają bariery i najemcy nawiązują ze sobą kontakt, integrują się. Często, w trakcie jak i po wydarzeniu dzielą się z swoimi pozytywnymi wrażeniami.
Jest akcja, jest reakcja
Nic nie buduje tak mocno wspólnoty jak zaangażowanie we wspólne sprawy. Firmy oferujące mieszkania na wynajem, bardzo chętnie angażują lokatorów we wspólne inicjatywy. Wśród klientów Resi4Rent jest wiele osób gotowych do bezinteresownej pomocy, dlatego wspólnie podejmowane są różne szlachetne inicjatywy np. Wirtualny Dzień Dawcy Szpiku (inicjatywa przeprowadzona wspólnie z Fundacją DKMS). O sile społeczności przekonali się także uchodźcy z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny mogli skorzystać z zakwaterowania w budynkach należących do Resi4Rent tak, jak pani Yuliia, która trafiła do Polski w pierwszych tygodniach wojny.
Pani Yuliia, mieszkanka osiedla we Wrocławiu: „Jechaliśmy 24 godziny, aby dotrzeć do granicy, a dodatkowe trzy dni czekaliśmy w kolejce na granicy z Polską. Ale udało się. Pojechaliśmy do Wrocławia i nawiązaliśmy kontakt z funduszem charytatywnym, który pomaga Ukraińcom. I tu mieliśmy podwójne szczęście, bo zaoferowali nam mieszkanie w budynku Resi4Rent na trzy miesiące bez opłat. To był pierwszy raz od początku wojny, kiedy płakałam. Nie z powodu wojny, ale z powodu tych wszystkich pięknych ludzi, którzy nam pomogli. A potem sąsiedzi zaczęli nam przynosić wiele rzeczy: jedzenie, koce, pościel, ubrania. Nie potrafię wyrazić swoich uczuć z tym związanych. Ci wszyscy nieznani ludzie wczuwali się w naszą sytuację i pomagali nam. W ciągu tych trzech miesięcy mieliśmy możliwość uwolnienia się od szoku i stresu i trochę zregenerować siły. Moje dzieci poszły do polskiej szkoły, zaczęły się uczyć polskiego, znalazły nowych polskich przyjaciół. Znalazłam pracę w ukraińskim biurze, ale z możliwością pracy zdalnej. Zaczęłam otrzymywać pensję i mogłam sama opłacać jedzenie i życie”.
Również firma Vantage Development przygotowuje dla swoich najemców różnego rodzaju eventy, które co bardzo ważne prowadzone są w trzech różnych językach. Z uwagi na różnorodność mieszkańców wydarzenia odbywały się po polsku, angielsku oraz ukraińsku. Lokatorom zaproponowano 4 różne formuły eventów, których celem było wspólne spędzenie czasu, wzmocnienie komunikacji pomiędzy nimi, a sekcją obsługi najemców oraz budowanie sąsiedzkich relacji.
Na koniec 2022 w Polsce działało jedynie 10 800 mieszkań w najmie instytucjonalnym. Na sam 2023 rok planowanych do oddania jest jedynie 4,700 lokali. Nie zaspokoi to niestety wszystkich potrzeb mieszkaniowych. Jak informują różne ośrodki badawcze, w Polsce cały czas brakuje 1,5-2 mln mieszkań.
Źródło informacji: PZFD
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.02.2023, 16:21 |
Źródło informacji | PZFD |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu