Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Uczestnicy debaty „Wyzwania dla biznesu związane z dekarbonizacją i wdrażaniem nowych technologii. Gdzie jesteśmy dzisiaj - plany - możliwości technologiczne i finansowe”, która odbyła się drugiego dnia Forum, skupili się na problemach związanych z ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery.
Biorący udział w dyskusji eksperci podkreślali, że w przemyśle cementowym nie ma dziś metody pozwalającej na produkcję bez emisji CO2. Wskazywali jednocześnie, że redukcja tego gazu jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii wychwytywania i magazynowania - CCS (ang. CO2 capture and storage). Ich zdaniem właśnie CCS jest obecnie kluczowym elementem dekarbonizacji przemysłu energochłonnego oraz utrzymania jego konkurencyjności.
Marek Ściążko, prof. nadzw. dr hab. inż. z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, zauważył, że w ostatnich kilku latach nastąpił bardzo szybki rozwój technologii do wychwytu CO2.
„Nasze analizy dla energetyki, przemysłu cementowego i wapienniczego wskazują, że ceny wychwytu dwutlenku węgla za okres 2030 - 2050 będą znacznie niższe niż ceny uprawnień do emisji CO2” - mówił Marek Ściążko.
Jego zdaniem oprócz wdrażania technologii wychwytu CO2 niezbędna jest również budowa infrastruktury do transportowania i składowania gazu.
„Sprawa jest do rozwiązania na poziomie rządowym. W żadnych dokumentach państwowych, zarówno w poprzedniej, jak i obecnej polityce energetycznej państwa, nie odnosimy się w sposób jednoznaczny, w jakiej perspektywie czasowej chcemy stworzyć infrastrukturę do transportu i składowania CO2” - tłumaczył prof. Ściążko.
Projekt wdrożenia technologii CCS jest obecnie realizowany w Cementowni Kujawy. Zdaniem dr inż. Macieja Sypka, prezesa Holcim Polska (właściciela zakładu), warta 400 mln euro inwestycja zakończy się w 2030 roku.
„Dzięki niej będziemy uniezależnieni od cen praw do emisji CO2 i będziemy mogli konkurować z napływem cementu z krajów ościennych” - podkreślił Maciej Sypek.
W jego opinii realizowany w Cementowni Kujawy projekt to pionierska inwestycja, która może wyznaczać trendy w branży - nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
„Chcemy wychwytywać rocznie 1,2 mln ton CO2. Chcemy go oczyścić, upłynnić, przewieźć do terminalu w Gdańsku, a stamtąd specjalnymi statkami przetransportować na Morze Północne, do Danii lub Norwegii, i tam go składować. To jest początek, ale myślę, że docelowo składowanie CO2 w kraju jest rozwiązaniem, które będzie ekonomicznie uzasadnione” - wyjaśniał Maciej Sypek.
O tym, że transformacja energetyczna przyniesie Polsce wyłącznie korzyści, przekonywał Zbigniew Liptak, partner i lider zespołu Doradztwa Regulacyjnego EY.
„Transformacja energetyczna ma swój sens ekologiczny, klimatyczny, ale także ekonomiczny. Jeśli doprowadzimy do tego, że będziemy mieć więcej zielonej energii, to węglowodory ze Wschodu będą mniej potrzebne, będą tańsze, a przy okazji nie będziemy sponsorować krajów niekoniecznie nam przychylnych” - wskazywał Zbigniew Liptak.
Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zaznaczył, że polityka Zielonego Ładu mierzy się z dużą krytyką i trudnym odbiorem społecznym, którego nie można ignorować.
„Po stronie rządowej jest takie formułowanie polityk dekarbonizacyjnych, by one cieszyły się poparciem społecznym. To aspekt, który zaniedbano nie tylko w Polsce, ale w całej Europie” - powiedział Jan Szyszko.
XXXIII Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 3-5 września. To wydarzenie, które umożliwia uczestnikom wymianę poglądów oraz nawiązywanie kontaktów i partnerstw, a także pozwala zapoznać się z najnowszymi trendami kształtującymi współczesny świat. Głównym partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.09.2024, 10:57 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu