Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PARYŻ, 21 maja 2025 r. /PRNewswire/ - FirmaReju™, lider branży regeneracji materiałów tekstylnych, ogłosiła dzisiaj, że na lokalizację swojego pierwszego na skalę przemysłową centrum regeneracji materiałów tekstylnych wybrała park przemysłowy Chemelot. Położony w Sittard w Holandii Chemelot jest czołowym europejskim parkiem przemysłowym i centrum innowacji. Jest to kolejna inwestycja firmy po pomyślnym otwarciu centrum operacyjnego Regeneration Hub Zero we Frankfurcie w październiku 2024 roku.
Regeneration Hub One ma na celu przyspieszenie realizacji planu firmy Reju dotyczącego budowy infrastruktury do regeneracji odpadów tekstylnych na dużą skalę. Ta strategiczna lokalizacja umożliwi Reju wykorzystanie istniejącej infrastruktury i synergii przemysłowych w celu efektywnego zwiększenia skali działalności.
Ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie projektu zostanie podjęta przez zarząd Technip Energies, firmy macierzystej Reju.
Ambitnym celem Centrum jest regeneracja 300 milionów sztuk odzieży rocznie, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko śmieci, i osiągnięcie zdolności produkcyjnej 50 000 ton rBHET rocznie, które następnie zostaną ponownie spolimeryzowane do postaci PET Reju. Produkt końcowy, pozyskany z odpadów tekstylnych, zostanie przekształcony w poliester Reju, którego ślad węglowy jest o 50% niższy niż w przypadku poliestru pierwotnego. Poliester Reju zostanie następnie ponownie wprowadzony do dalszego łańcucha dostaw, gdzie zostanie przetworzony na przędzę i tkaniny gotowe do użytku przez konsumentów.
Zużycie tekstyliów w Europie wzrosło z 17 kg na osobę w 2019 r. do 19 kg na osobę w 2022 r. - jest to ilość wystarczająca, aby wypełnić dużą walizkę dla każdej osoby mieszkającej w Europie. W rezultacie wzrosła również ilość odpadów tekstylnych - w 2022 r. w państwach członkowskich UE wyrzucono około 94 mln ton* tekstyliów, które zostały prawdopodobnie spalone lub zakopane. Dzięki współpracy z partnerami z poprzednich etapów łańcucha dostaw firma Reju zapewni identyfikowalność tekstyliów od początku do końca.
„To kamień milowy dla Reju. Wraz z ogłoszeniem lokalizacji Regeneration Hub One potwierdzamy nasze zaangażowanie w transformację przemysłu tekstylnego poprzez innowacje i współpracę - powiedział Patrik Frisk, dyrektor generalny Reju. - Chemelot to idealne środowisko do skalowania naszej technologii i integracji z szerszą siecią potężnych przedsiębiorstw przemysłowych, które również skupiają swoje działania na tworzeniu obiegowego systemu regeneracyjnego. To właśnie tutaj chcemy udowodnić, że obieg zamknięty w przemyśle tekstylnym na dużą skalę jest możliwy do osiągnięcia”.
Firma Reju, należąca do Technip Energies, czołowej firmy inżynieryjnej i technologicznej, wykorzystuje autorską technologię opracowaną pierwotnie przez IBM Research. Poprzez odzyskiwanie, regenerację i recyrkulację odpadów tekstylnych, począwszy od poliestru, Reju tworzy nowy, skalowalny system obiegu zamkniętego, zmniejszający zależność przemysłu od surowców pierwotnych.
„W Chemelot zależy nam na wspieraniu zrównoważonych innowacji i wdrażanie rozwiązań opartych na obiegu zamkniętym w różnych branżach - powiedział Koos van Haasteren, dyrektor generalny Chemelot. - Regeneration Hub One firmy Reju wpisuje się w naszą misję wspierania przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dzięki integracji zaawansowanej technologii recyklingu tekstyliów z naszym ekosystemem przemysłowym możemy przyspieszyć redukcję odpadów tekstylnych i wyznaczyć nowe standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze materiałów”.
Dzięki staraniom Holenderskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych (NFIA), Ministerstwa Infrastruktury i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Zielonego Wzrostu, centrum recyklingu powstanie w Parku Przemysłowym Chemelot w Holandii. Minister Sophie Hermans (polityka klimatyczna i zielony wzrost) powiedziała:
„Dzięki decyzji firmy Reju o lokalizacji innowacyjnego zakładu recyklingu w Chemelot, Holandia zyskuje pierwszy w kraju zakład recyklingu na dużą skalę, w którym zużyte tekstylia są przetwarzane na surowiec do produkcji nowych, jeszcze lepszych tekstyliów. Właśnie taki nowy przemysł chcemy rozwijać - zrównoważony, oparty na obiegu zamkniętym i zorientowany na przyszłość. Przyczynia się on do ekologicznego wzrostu gospodarczego i wzmacnia naszą pozycję w dziedzinie chemii opartej na obiegu zamkniętym. Pomimo wyzwań stojących przed sektorem, Holandia pozostaje atrakcyjnym miejscem dla ekologicznych inwestycji przemysłowych. Dzięki temu zakładowi czynnie przyczyniamy się do rozwoju przemysłu przyszłości i jestem dumna, że firma Reju wybrała Holandię".
Dzięki współpracy z partnerami z poprzednich etapów łańcucha dostaw firma Reju zapewni identyfikowalność odpadów tekstylnych, które w przeciwnym razie zostałyby zakopane, spalone lub wyrzucone.
Od początku swojej działalności firma Reju:
- Otworzyła pierwsze centrum regeneracji tekstyliów we Frankfurcie;
- Nawiązała współpracę z firmami Goodwill i Waste Management w Stanach Zjednoczonych, która przyczyni się do rozwoju recyklingu tekstyliów w Ameryce Północnej;
- Ogłosiła współpracę z firmą Nouvelles Fibres Textiles w zakresie automatycznego sortowania odzieży i elementów zakłócających (zamki błyskawiczne, guziki itp.);
- Ogłosiła współpracę z firmą Cibutex w Europie, tworząc ekosystem wśród swoich firm członkowskich;
- Ogłosiła współpracę z firmą Rematrix w Europie, zapewniając zrównoważone dostawy tekstyliów;
Więcej informacji można znaleźć na stronie reju.com.
*Briefing Europejskiej Agencji Środowiska na temat obiegu zamkniętego w łańcuchu wartości tekstyliów w UE w liczbach
Reju
Reju to firma zajmująca się regeneracją materiałów tekstylnych. Trzon jej działalności stanowi tworzenie innowacyjnych rozwiązań regeneracji tekstyliów poliestrowych i odpadów z tworzyw sztucznych PET. Jako spółka należąca do Technip Energies i wykorzystująca technologię wywodzącą się z badań prowadzonych przez IBM Reju stawia sobie za cel uwolnienie nieskończonych możliwości przy skończonym dostępie do zasobów poprzez budowę globalnego systemu regeneracji i recyklingu tekstyliów poliestrowych. Więcej informacji na stronie https://www.reju.com/.
Technip Energies
Technip Energies to światowy lider w dziedzinie technologii i inżynierii. Dzięki czołowej pozycji w branżach LNG, wodoru, etylenu, zrównoważonej chemii i zarządzania CO2 przyczynia się do rozwoju kluczowych rynków, takich jak energetyka, pochodne energii, dekarbonizacja i gospodarka o obiegu zamkniętym. Współpracujące ze sobą segmenty działalności - Technologia, Produkty i Usługi (TPS) oraz Realizacja projektów - pozwalają przekształcać innowacje w skalowalne rozwiązania przemysłowe.
Dzięki współpracy i najwyższej jakości realizacji zadań ponad 17 000 pracowników w 34 krajach jest w pełni zaangażowanych w łączenie dobrobytu ze zrównoważonym rozwojem dla świata, który ma trwać.
W 2024 r. firma Technip Energies osiągnęła przychody w wysokości 6,9 mld euro i jest notowana na giełdzie Euronext Paris. Posiada również amerykańskie kwity depozytowe (American Depositary Receipts) będące przedmiotem obrotu pozagiełdowego. Więcej informacji: www.ten.com.
Chemelot
Chemelot to jedno z najważniejszych skupisk przemysłowych w Holandii. W parku przemysłowym Chemelot działa 17 firm produkcyjnych w 60 różnych zakładach, które są ze sobą mocno powiązane, zarówno pod względem przepływu energii, jak i surowców. W firmach tych, dzięki wyjątkowej współpracy z kampusem Brightlands Chemelot, prowadzone są intensywne prace nad przejściem na zrównoważoną produkcję.
Oprócz transformacji energetycznej równie ważna jest transformacja surowcowa. Ambitnym celem Chemelot jest osiągnięcie obiegu w pełni zamkniętego do 2050 roku. Właśnie dzięki ścisłej współpracy pomiędzy zakładami, Chemelot ma doskonałe warunki do realizacji tego celu. Na 800-hektarowym terenie pracuje około 8000 pracowników w ponad 200 firmach. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.chemelot.nl.
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2666366/Reju_Logo.jpg
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2690867/Reju_map_logo.jpg
Źródło: Reju
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.05.2025, 09:34 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |