Newsletter

SERINUS ENERGY INC. (33/2017) Przedłużające się tymczasowe zawieszenie produkcji na terenie pól Sabria i Chouech Es Saida w Tunezji

20.07.2017, 01:01aktualizacja: 20.07.2017, 01:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 33/2017

Działając na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej [...] oraz w nawiązaniu do raportów bieżących nr 11/2017 i 26/2017 Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. ("Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest informacja o przedłużającym się tymczasowym zawieszeniu produkcji na terenie pół Sabria i Chouech Es Saida w Tunezji w związku z trwającymi na południu kraju protestami społecznymi i pracowniczymi. Pole Sabria pozostaje zamknięte od 22 maja, a położone dalej na południe pole Chouech Es Saida - od 28 lutego br.

Trwające na południu kraju protesty dotyczące zatrudnienia i rozwoju doprowadziły do blokady wszelkiej działalności prowadzonej na polach naftowych w południowej części Tunezji oraz do zamknięcia głównego rurociągu eksportowego biegnącego z południa na północ. Dwa większe ogniska protestów, które wpływają na funkcjonowanie branży naftowej i gazowej w Tunezji, znajdują się w gubernatorstwach Tataouine i Kebili.

W regionie Tataouine, gdzie położone jest pole Chouech Es Saida, większa grupa protestujących rozpoczęła 22 kwietnia strajk okupacyjny w wojskowym punkcie kontroli w El Kamour. Punkt ten kontroluje dostęp do pustynnego regionu na południu, włączając w to południowe pola naftowe. Protestujący nielegalnie zablokowali kołowy transport towarów i osób w kierunku instalacji naftowych na południu, co uniemożliwia spółkom naftowym prowadzenie wydobycia ropy i gazu. W dniu 20 maja protestujący zaatakowali i uszkodzili stację zaworową SP4 na nitce głównego rurociągu biegnącego z południa na północ kraju. Spowodowało to do dnia 5 czerwca zawieszenie całej produkcji w tym regionie (OMV, ENI, SODEPS i MEDCO) wskutek wyczerpania zdolności magazynowych. Dnia 16 czerwca strajk okupacyjny w El Kamour zakończono na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy komitetem strajkowym a władzami, przy czym związek zawodowy Union Générale Tunisienne du Travail ("UGTT") zobowiązał się do wdrożenia porozumienia w regionie Tatouine do 18 czerwca. Z tym dniem OMV, ENI, SODEPS i MEDCO wznowiły produkcję ropy i gazu. Jednocześnie jednak wstrzymanie produkcji spowodowało uszkodzenia w co najmniej 9 odwiertach, na których wznowienie wydobycia wymagać będzie w przyszłości znacznych nakładów kapitałowych. W dniu 27 czerwca grupa protestujących nielegalnie osób z miasta Douz ponownie zamknęła zawór głównego rurociągu biegnącego z południa na północ kraju w miejscowości Bou Lahbal (100 km na południe od Douz). Mimo obowiązującego porozumienia, w dniu 5 lipca protestujący z Tataouine ponownie zablokowali drogę prowadzącą do pustynnego regionu na południu kraju oraz przejęli szereg należących do spółki pojazdów z napędem na cztery koła. W dniu 7 lipca OMV i SODEPS ponownie wstrzymały produkcję z regionu pustynnego Tataouine na południu, a w dniu 10 czerwca wskutek blokady rurociągu produkcję wstrzymał ENI. W oświadczeniu prasowym minister poinformował, że spółki naftowe muszą zatrudnić 100 nowych pracowników w lipcu br., 150 nowych pracowników we wrześniu oraz 150 nowych pracowników w październiku. Dodał również, że planuje się stworzenie 1000 nowych miejsc pracy w 2017 r. oraz kolejnych 500 miejsc pracy w 2018 r. Tymczasem wedle szacunków aktualny łączny poziom zatrudnienia w tunezyjskich spółkach naftowych wynosi 1700 osób, zaś w obecnych warunkach gospodarczych spółki nie mają możliwości, by podjąć dalsze zobowiązania w zakresie zatrudnienia.

Oprócz protestów w regionie Tataouine, równoległe protesty rozpoczęły się w regonie Kebili, gdzie znajduje się należące do Spółki pole Sabria. W dniu 4 kwietnia, wskutek protestów prowadzonych w Tataouine, w Kebili rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem "Gdzie jest ropa?" W kwietniu protesty rosły i do dnia 7 maja protestujący rozpoczęli strajk okupacyjny na terenie instalacji Perenco w Douz. Eskalacja tych działań szybko doprowadziła do wstrzymania produkcji i opuszczenia instalacji przez pracowników Perenco. W tym okresie Serinus nadal transportował ropę naftową z pola Sabria ciężarówkami, ale dnia 19 maja protesty w regionie El Faouar spowodowały wstrzymanie ruchu wszystkich pojazdów ciężarowych przewożących ropę. Jednocześnie w El Faouar zorganizowano strajk generalny z żądaniem, by władze zobowiązały się do przeprowadzenia specjalnego posiedzenia ministrów poświęconego sytuacji gospodarczej w tym regionie. W dniu 22 maja, z uwagi na brak reakcji władz, protestujący w El Faouar zjawili się na terenie instalacji Serinus na polu Sabria z żądaniem wstrzymania przez Spółkę produkcji i ewakuacji całego personelu z pola naftowego. Władze podjęły próbę załagodzenia sytuacji, organizując w dniu 25 maja posiedzenie ministrów. Jednak posiedzenie to nie doprowadziło do rozwiązania sytuacji, gdyż protestujący odrzucili 29 inicjatyw proponowanych przez rząd, oceniając je jako niewystarczające. Ostateczne postulaty protestujących w El Faouar (gubernatorstwo Kebili) nie są pewne. Jednakże idą one w kierunku poprawy sytuacji w regionie w zakresie rozwoju i zatrudnienia, między innymi poprzez wprowadzenie projektów publicznych, zwiększenie poziomu zatrudnienia w spółkach naftowych i poszerzenie zaangażowania społeczno-gospodarczego spółek naftowych poprzez zwiększenie przeznaczonego na ten cel finansowania oraz utworzenie podmiotów zależnych na terenie gubernatorstwa.

Gubernator Kebili podjął inicjatywę zmierzającą do zebrania postulatów protestujących w formie wspólnej listy. W dniu 6 lipca na terenie instalacji Perenco w El Franig odbyło się spotkanie przedstawicieli protestujących, związków zawodowych i władz. W efekcie spotkania protestujący przyjęli propozycję władz, by połączyć postulaty i powołać jeden wspólny komitet koordynujący wszystkie strajki okupacyjne poszczególnych delegacji związkowych pod nadzorem UGTT.

Proces ten jest obecnie w toku. W sobotę, 15 lipca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami UGTT poświęcone propozycji gubernatora w zakresie połączenia postulatów i powołania jednego wspólnego komitetu koordynującego wszystkie strajki okupacyjne poszczególnych delegacji związkowych. Na spotkaniu tym wyłoniono komitet, w którego skład weszli wszyscy najważniejsi przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, członkowie parlamentu, grup protestujących i UGTT. Sporządzono listę wspólnych postulatów, które zostaną przekazane władzom.

Wskutek trwających blokad dróg w gubernatorstwie Kebili, Spółka nie mogła dotychczas wznowić produkcji ropy na polu Sabria. Spółka podjęła działania zmierzające do oszczędności kosztów w celu ograniczenia do minimum poziomu wydatków z jednoczesnym podtrzymaniem zobowiązań umownych Spółki.

Spółka nadal prowadzi rozmowy z władzami oraz innymi producentami ropy w celu bieżącej analizy sytuacji. W ciągu ostatnich czterech miesięcy władze zorganizowały szereg spotkań z protestującymi, szukając rozwiązania sytuacji. Niestety akcje protestacyjne i wstrzymanie produkcji na południu Tunezji niesie niezamierzone konsekwencje, które mogą wyrządzić znaczne szkody dla gospodarki Tunezji, co może zniweczyć osiągnięcie postawionych przez protestujących celów związanych ze wzrostem zatrudnienia i możliwości na południu Tunezji.

Spółka wyraża nadzieję, że protestującym i władzom uda się jak najszybciej wypracować rozwiązanie protestów społecznych, zaś produkcja ropy w regionie zostanie wznowiona z korzyścią dla Tunezji i wszystkich jej obywateli.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki - Serinus Energy Inc. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2017, 01:01
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii