Newsletter

SERINUS ENERGY PLC (47/2020) Aktualizacja informacji o działalności operacyjnej

22.12.2020, 08:00aktualizacja: 22.12.2020, 08:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący z plikiem 47/2020

Podstawa prawna: Inne uregulowania

Wobec wymogu art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej [...], zważywszy, że akcje SERINUS ENERGY plc ("Spółka") notowane są na rynku AIM w Wielkiej Brytanii, Kierownictwo Spółki informuje, że poza Rzeczpospolitą Polską przekazywana jest aktualizacja informacji o działalności operacyjnej Spółki.

W związku z procesem pozyskania kapitału ogłoszonym w dniu 26 listopada 2020 r., który zakończył się nadsubskrypcją i pozwolił Spółce na zgromadzenie środków w wysokości 21 mln USD, Serinus nie posiada już zadłużenia do spłaty.

Według stanu na dzień 30 września 2020 r. średnie wydobycie kształtowało się na poziomie 2.415 boe/d, a środki pieniężne z działalności operacyjnej za okres I-III kw. 2020 r. wyniosły 5,9 mln USD, co w połączeniu z niskimi kosztami wydobycia wynoszącymi 8,96 USD/boe sprzyja generowaniu dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Nieobciążony zadłużeniem bilans pozwala Spółce na wykorzystanie szeregu zidentyfikowanych, krótkoterminowych możliwości inwestycyjnych w ramach istniejącego portfela aktywów.

RUMUNIA

Prace związane z wykonaniem odwiertu Moftinu-1008 przebiegają zgodnie z planem. Rozpoczęcie prac wiertniczych planowane jest na styczeń 2021 roku. W dniu 10 grudnia 2020 r. pomyślnie zainstalowano w gruncie 16-calową kolumnę wstępną. Głębokość zapuszczenia wyniosła 30 metrów. Proces związany z przemieszczeniem wiertnicy na miejsce odwiertu Moftinu-1008 rozpocznie się wkrótce. Odwiert w strukturze Moftinu zostanie wykonany na głębokość 1.000 metrów, w celu dotarcia do pięciu zidentyfikowanych interwałów piaskowców gazonośnych, w tym do trzech, z których prowadzone jest już wydobycie przez istniejące odwierty produkcyjne Moftinu. Bazując na doświadczeniu z wykonywania poprzednich odwiertów Moftinu, oczekuje się, że prace wiertnicze do docelowej głębokości potrwają około dwóch tygodni. Po jej osiągnięciu Spółka uzbroi i opróbuje odwiert. W przypadku uzyskania pozytywnych wyników, odwiert zostanie podłączony do zakładu przetwarzania gazu Moftinu. Szacowany poziom wydobycia z Moftinu-1008 jest zbliżony do poziomu wydobycia z istniejących odwiertów Moftinu. Spółka i zatrudnieni przez nią wykonawcy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić przestrzeganie odpowiednich procedur oraz mitygować obawy związane z pandemią COVID-19. Spółka jest przekonana, że odwiert może zostać wykonany z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i higieny pracy wszystkich zaangażowanych pracowników.

Spółka kontynuuje również przygotowania do wykonania odwiertu Sancrai-1 położonego ok. 7 km na południowy zachód od Moftinu. Wstępne pozwolenia na wiercenia zostały już wydane przez Krajową Agencję ds. Zasobów Mineralnych w Rumunii, lecz wymagają finalnego zatwierdzenia. Na początku 2021 r. mają ruszyć procedury przetargowe związane z wyborem urządzenia wiertniczego. Spółka jest obecnie na etapie uzyskiwania wymaganych pozwoleń środowiskowych i innych. Zgodnie z aktualnym harmonogramem rozpoczęcie prac związanych z wykonaniem odwiertu, zaplanowano na drugi kwartał 2021 r.

Docelowa głębokość tego odwiertu wynosi 1.600 metrów i stanowi ostatnie zobowiązanie, w ramach obecnego etapu prac poszukiwawczych na koncesji Satu Mare. Po ukończeniu odwiertu, Spółka rozpocznie nowy etap prac poszukiwawczych w ramach koncesji.

Perspektywiczne złoże Sancrai zostało zidentyfikowane na podstawie wyników badań sejsmicznych 3D w rejonie Santau pozyskanych przez Spółkę w 2014 roku. W interwale zaobserwowano amplitudę sygnału wraz ze spójnym obrazem struktur i wykazano bezpośredni wskaźnik węglowodorowości ("DHI") analogiczny do odnotowanego w złożu gazowym Moftinu, położonym 7 km na północny wschód. Perspektywiczne złoże Sancrai również rozciąga się na obszarze objętym badaniem sejsmicznym 2D. W wyniku powtórnego przetworzenia danych sejsmicznych 2D z wykorzystaniem analizy zmian amplitudy z offsetem oraz przygotowanej na tej podstawie analizy, stwierdzono anomalię amplitudy w horyzoncie Sancrai, wskazującą na interwał piaskowców gazonośnych. Jest ona analogiczna do amplitudy sygnału i DHI uzyskiwanych na złożu gazowym Moftinu.

Po pomyślnym zakończeniu tego odwiertu, w zależności od wykazanych zasobów, istnieje możliwość wczesnego zagospodarowania potencjału produkcyjnego złoża, przy wykorzystaniu zakładu przetwarzania gazu Moftinu. Jednocześnie Spółka analizuje i opracowuje plany dotyczące nowego zakładu przetwarzania gazu w Sancrai, w celu pełnego zagospodarowania odkrytych zasobów. Prowadzenie dalszych prac poszukiwawczych poza Sancrai jest przewidywane na obszarze Madaras, 9,3 km na południowy wschód od zakładu przetwarzania gazu Moftinu, gdzie potwierdzono występowanie węglowodorów w interwałach późnego miocenu, napotkanych w starszych odwiertach.

TUNEZJA

Spółka jest w trakcie pozyskiwania zewnętrznych usług serwisowych, by przeprowadzić rekonstrukcję odwiertów i wymianę elektrycznych pomp wgłębnych ("ESP") w dwóch z czterech odwiertów produkcyjnych w Chouech Es Saida. Prace związane z rekonstrukcją i wymianą pomp rozpoczęły się 9 grudnia 2020 r. i mają zwiększyć wydobycie z Chouech Es Saida. W styczniu 2021 roku Spółka przeprowadzi również prace rekonstrukcyjne i instalację nowej pompy w celu ustabilizowania i zwiększenia wydobycia z odwiertu EC-1 na koncesji Ech Chouch.

Spółka przygotowała program mechanicznej eksploatacji złoża Sabria, zakładający instalację ESP w celu zwiększenia wydobycia z istniejących odwiertów. W ramach programu, pompy ESP zostaną w pierwszej kolejności zainstalowane w dwóch odwiertach, na których prace wcześniej wstrzymano (SABN-3H i SABW1), a następnie w dwóch eksploatowanych odwiertach (Win-12bis i SABNW-1). Wewnętrzne analizy inżynierii złożowej oraz badania przeprowadzone przez niezależną firmę doradztwa inżynieryjnego wskazują, że montaż pomp ESP we wskazanych powyżej odwiertach pozwoli istotnie zwiększyć wydobycie ze złoża Sabria, przy stosunkowo niskich nakładach inwestycyjnych. Oprócz programu mechanicznej eksploatacji złoża, Spółka zamierza wykonać rekonstrukcję i przezbrojenie nieeksploatowanego odwiertu N-2 w celu uruchomienia wydobycia. Odwiert N-2 został uszkodzony w trakcie uzbrajania w 1981 roku, a prace naprawcze nie zostały do tej pory podjęte. Położenie odwiertu N-2 w bliskiej odległości od niezwykle wydajnego odwiertu eksploatacyjnego Win-12bis pozwala sądzić, że jego przezbrojenie może przyczynić się do znacznego wzrostu wydobycia.

W Tunezji Spółka niezmiennie koncentruje się na niskonakładowych i wysokodochodowych inwestycjach, które mogą bezpośrednio przyczynić się do wzrostu produkcji i zwiększenia przepływów pieniężnych Spółki.

Załącznik do niniejszego raportu bieżącego stanowi treść oryginalnego komunikatu prasowego sporządzonego w języku angielskim, przekazywanego do publicznej wiadomości przez Spółkę w Wielkiej Brytanii oraz zamieszczanego na stronie internetowej Spółki pod adresem www.serinusenergy.com

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.12.2020, 08:00
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ