Newsletter

Spółka portfelowa Orphinic Scientific - Vasa Therapeutics wybrana do dofinasowania w pierwszym konkursie w ramach Programu INNOGLOBO NCBiR

06.07.2022, 10:48aktualizacja: 06.07.2022, 11:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Orphinic Scientific SA
Orphinic Scientific SA
Wniosek konsorcjum międzynarodowego zawiązanego przez Transfer of Science Sp. z o.o. i Vasa Therapeutics Inc. został pozytywnie oceniony w pierwszym konkursie w ramach Programu INNOGLOBO Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wniosek dotyczy opracowania innowacyjnej stałej postaci produktu leczniczego o silnym działaniu przeciwbólowym i właściwościach zniechęcających do nadużywania opioidów. Właściwości proponowanego leku są zgodne z założeniami instrukcji FDA z 2017 r. dla przemysłu dotyczącej rejestracji produktów zniechęcających do nadużywania leków przeciwbólowych i mogą stanowić rozwiązanie problemu epidemii śmiertelności spowodowanej nadużywaniem leków przeciwbólowych w Stanach Zjednoczonych. Według danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention) za rok 2019, przeciętnie 38 osób umiera każdego dnia z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych, czyli około 14000 rocznie.

Dofinasowanie konsorcjum Transfer of Science i Vasa Therapeutics w wysokości 1,4 miliona PLN pozwoli na zaawansowanie rozwoju leku i przygotowanie wniosku do FDA na rozpoczęcie badań klinicznych wymaganych w trybie rejestracyjnym Abuse Deterrent Formulation (formulacja odstraszająca od nadużywania leków). Licencja na prowadzenie proponowanych badań została udzielona przez spółkę Bioxyma sp z o.o, również należącą do portfolio Orphinic Scientific SA.

O Programie INNOGLOBO:

Pierwszy konkurs w ramach Programu INNOGLOBO ma za zadanie umożliwić podmiotom z Polski nawiązanie współpracy badawczo-rozwojowej z partnerami zagranicznymi z tych państw świata, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, a NCBR nie organizuje regularnie konkursów dwustronnych.

Wymogami stawianymi aplikacjom konkursowym jest uczestnictwo w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego oraz wpisywanie się zakresu tematycznego projektu w aktualną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Orphinic Scientific

Orphinic Scientific S.A. (Orphinic) został utworzony w 2019 roku jako pierwszy polski holding biotechnologiczny, tworzący innowacyjne rozwiązania dla chorób sierocych (rzadkich) i innych wskazań o znaczących niezaspokojonych potrzebach medycznych w fazie badań klinicznych. Podstawowy Zespół naukowy Orphinic składa się z ekspertów z ponad 20-letnim doświadczeniem w procesie rozwoju i komercjalizacji projektów medycznych. Orphinic ma obecnie w swoim portfolio 8 projektów, od fazy przedklinicznej po etap zatwierdzania do wejścia na rynek, w trzech segmentach innowacji biomedycznych: Therapeutics, MedTech i eHealth.

www.orphinic.com

Źródło informacji: Orphinic Scientific SA

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.07.2022, 10:48
Źródło informacji Orphinic Scientific SA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii