Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Emitent podaje do publicznej wiadomości, iż w dniu dzisiejszym powziął informację o wydaniu w dniu 15 kwietnia 2025 roku przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku w sprawie ze skargi kasacyjnej Piotra Janeczka od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2021 roku oddalającego skargę na ostateczną decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 13 listopada 2020 roku, o której Emitent informował na podstawie raportu bieżącego nr 23 z dnia 25 listopada 2020 roku.
Zgodnie z treścią wyroku, Naczelny Sad Administracyjny oddalił skargę kasacyjną utrzymując tym samym w obrocie prawnym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 maja 2021 roku, którym oddalona została skarga i tym samym utrzymana została decyzja Komisji Nadzoru Finansowego nakładająca na Piotra Janeczka karę pieniężną na podstawie art. 97 ust. 1 pkt 5 ustawy o ofercie, w brzmieniu ówcześnie obowiązującym, w wysokości 990.000 zł (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt tysięcy złotych), wobec stwierdzenia, że Piotr Janeczek naruszył art. 73 ust. 2 ustawy o ofercie, ponieważ nie ogłosił, w terminie 3 miesięcy od przekroczenia 33% ogólnej liczby głosów w spółce Stalprodukt S.A. z siedzibą w Bochni, tj. od dnia 29 czerwca 2016 r., wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji tej spółki w liczbie powodującej osiągnięcie 66% ogólnej liczby głosów ani nie zbył w tym terminie akcji spółki Stalprodukt S.A. w liczbie powodującej osiągnięcie nie więcej niż 33% ogólnej liczby głosów.
Naczelny Sąd Administracyjny w ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazał w szczególności, że wbrew podnoszonym przez skarżącego argumentom porozumienie zawarte przez Piotra Janeczka, STP Investment S.A., Stalnet sp. z o.o. oraz Stalprodukt- Profil S.A, w dniu 30 czerwca 2016 r. nie uchyliło indywidualnego obowiązku Piotra Janeczka zrealizowania wezwania na 66% ogólnej liczby głosów w spółce Stalprodukt S.A., wynikającego z uprzedniego przekroczenia progu 33% ogólnej liczby głosów.
Szczegółowe motywy powyższego rozstrzygnięcia będą znane po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjnego wyroku.
Według wiedzy Emitenta Piotr Janeczek nie zgadza się z w/w orzeczeniem oraz w związku z wyczerpaniem krajowych środków prawnych planowane jest obecnie przez niego wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z naruszeniem praw chronionych na podstawie Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, której sygnatariuszem jest także Polska.
Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
More information on page: http://biznes.pap.pl/en/reports/espi/all,0,0,0,1
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.04.2025, 17:08 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |