Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 19/2014 z 17 kwietnia 2014 r. w sprawie zawarcia umowy z konsorcjum RAFAKO S.A. - MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. ("Konsorcjum", "Umowa") na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III ("Blok") oraz raportu bieżącego nr 19/2020 z 4 maja 2020 r. w sprawie terminu oddania Bloku do eksploatacji TAURON Polska Energia S.A. ("Emitent") informuje, że 13 listopada 2020 r.:
1. Blok został oddany do eksploatacji. Jednostka pracuje w polskim systemie elektroenergetycznym.
2. Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o. ("NJGT", spółka zależna od Emitenta), E003B7 sp. z o.o. (spółka w 100 proc. kontrolowana przez RAFAKO S.A. w restrukturyzacji) i Konsorcjum, w tym RAFAKO S.A. w restrukturyzacji działając za zgodą nadzorcy układu w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym podpisały ugodę ("Ugoda"), która jest wynikiem mediacji prowadzonych przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP i która reguluje w szczególności następujące kwestie:
a) Strony, tj. NJGT i Konsorcjum zrzekły się wzajemnych ekwiwalentnych roszczeń, które wystąpiły do dnia podpisania Ugody, z wyjątkiem m.in. roszczeń NJGT z tytułu rękojmi bądź gwarancji oraz roszczeń regresowych wobec Konsorcjum z tytułu zapłaty roszczeń dalszych podwykonawców oraz roszczeń Konsorcjum za prace wykonane zgodnie z kontraktem,
b) Konsorcjum wykona na rzecz NJGT dodatkowe świadczenia, w tym wykona prace optymalizujące działanie Bloku, których efektem będzie między innymi zmniejszenie minimum technicznego Bloku z 40 proc. do 37 proc. Dodatkowo zostanie wydłużona gwarancja techniczna na część wysokociśnieniową kotła o sześć miesięcy (do 36 miesięcy), dla której NJGT otrzyma dodatkowe zabezpieczenie udzielone przez gwarantów.
Wejście w życie Ugody nastąpi po spełnieniu warunków zawieszających, wśród których kluczowymi są oddanie Bloku do eksploatacji do 15 listopada 2020 r. (warunek został spełniony) oraz przedstawienie przez Konsorcjum porozumienia w formie promesy z instytucjami finansowymi dotyczących sposobu pozyskania środków finansowych niezbędnych do zakończenia projektu (warunek został spełniony).
NJGT i Konsorcjum ustaliły także, że zawarta przed mediatorem Ugoda zostanie skierowana do właściwego sądu powszechnego wraz z wnioskiem o jej zatwierdzenie przez sąd. Po prawomocnym zatwierdzeniu przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, ugoda zyskuje moc prawną ugody sądowej.
W związku z zawarciem Ugody NJGT i Konsorcjum zawarły 13 listopada 2020 r. aneks do Umowy ("Aneks"), który w sposób szczegółowy reguluje określone Ugodą uzgodnienia Stron w zakresie dodatkowych świadczeń Konsorcjum, w tym m.in. terminy ich wykonania oraz powiązane z nimi terminy płatności.
Jednocześnie Emitent informuje, że zawarcie Ugody i Aneksu nie spowoduje przekroczenia zakładanego łącznego poziomu nakładów, jakie przewidziano na realizację tej inwestycji, tj. 6,2 mld zł, w tym wynagrodzenie dla Konsorcjum wynikające z podpisanej Umowy oraz zawartych do niej aneksów wyniesie łącznie 4,6 mld zł.
Emitent posiada 85,88 proc. głosów i udziałów w NJGT.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.11.2020, 20:26 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |