Newsletter

Trzeba lubić to, co się robi

24.06.2015, 13:09aktualizacja: 24.06.2015, 13:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spotkanie z młodzieżą
Spotkanie z młodzieżą
W ramach spotkań organizowanych przez Akademię Europejskiego Kongresu Finansowego podczas tegorocznej edycji konferencji w Sopocie studenci kierunków ekonomicznych spotkali się ze Zbigniewem Jagiełło, prezesem Zarządu PKO Bank Polski.

WIDEO: Trzeba lubić to, co się robi

Dyskusję poprowadził Mateusz Mucha, prezes studenckiego Koła Naukowego "Profit" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W części pierwszej spotkania Mateusz Mucha zadał prezesowi PKO Bank Polski zestaw pytań, które młodzież przygotowała przed spotkaniem.

W części drugiej spotkania studenci sami zadawali już pytania. Wiele z nich dotyczyło oceny zjawisk na rynku finansowym. Młodzież wykazała się nie tylko dużą znajomością bieżących trendów i zagrożeń rynkowych, lecz także w wielu aspektach miała wyrobione zdanie.

Zanim dyskusja się rozwinęła młodzi ludzie dowiedzieli się od szefa największego banku w kraju jak zaczynał swoją karierę zawodową i jakimi kryteriami kierował się przy wyborze pierwszej pracy. "Wychowałem się w małej miejscowości pod Wrocławiem w której jak w wielu innych jej podobnych w kraju nie było perspektyw do życia. Miałem cel i konsekwentnie go realizowałem. Chciałem przede wszystkim robić w życiu to co lubię. Dlatego również was zachęcam do tego, abyście realizowali swoje marzenia i wykonywali zawód, który daje wam satysfakcję. Pieniądze przyjdą z czasem w chwili, kiedy wasza pasja przekuje się na efekty w pracy" - mówił prezes Jagiełło. Wskazywał też, żeby nie bali się sięgać po wiedzę i śmiało, bez kompleksów realizowali swoje zawodowe cele. "Polaków zawsze poznaje po tym, że np. podczas międzynarodowych kongresów nie zajmują miejsc w pierwszych rzędach. Boją się też zabrać głos. Taka postawa jest efektem kształtowania już w szkołach złych nawyków. Uczniów nie nagradzamy za ich aktywność, kreatywność, pracę w zespole i rozwiązywanie problemów. Dlatego kierując pracą banku, staram się nie ograniczać pracowników i mobilizuję ich do pracy projektowej. Nie stosuję zarządzania na zasadzie zlecenia zadań. Nagradzam za drobne sukcesy, zwłaszcza na samym początku realizacji projektu. Potem podwyższam poprzeczkę, ale też nie unikam rozmowy o porażce, bo porażka jest wkalkulowana w życie człowieka. Trzeba analizować przegraną i wyciągać wnioski, aby następnym razem walczyć o zwycięstwo. Taka postawa jest nieobca sportowcom i dobrze jeżeli potrafimy te doświadczenia wykorzystać w swojej pracy zawodowej" - argumentował Jagiełło.

Młodzież interesowała się także opinią prezesa Jagiełły nt. obecnej sytuacji na rynkach finansowych. Pytano prezesa PKO Banku Polskiego czy hasła polityków o ograniczeniu zagranicznego kapitału w polskich bankach są zagrożeniem dla stabilności systemu. "Najważniejsze, aby w polskich bankach centrum decyzyjne było w kraju. Taka sytuacja pozwala właścicielowi banku kreować politykę finansową, a nie reagować na wydarzenia inspirowane przez innych graczy na rynku. Porównam to do gry FC Barcelona. Każdy z nas lubi futbol kreatywny, grę do przodu. Dlatego tak bardzo podoba nam się strategia klubu z Katalonii. W działalności sektora finansowego także cenione są te instytucje, które kreują trendy rynkowe" - uzasadniał Jagiełło.

Studenci pytali też czy PKO Bank Polski będzie brał udział w konsolidacji sektora bankowego i realizował kolejne akwizycje. "Konsolidacja niewątpliwie będzie konieczna. Szczególnie na poziomie małych banków spółdzielczych. W naszej strategii też uwzględniamy akwizycje. Niemniej zadecydujemy o tym po 2016 roku. W międzyczasie bowiem nastąpią zarówno istotne dla polskiego rynku wydarzenia polityczne, jak i gospodarcze w tym regulacyjne, które będziemy musieli uwzględnić w kosztach" - mówił prezes PKO Banku Polskiego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.06.2015, 13:09
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ