Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Cloud computing w kontekście rozwoju nowoczesnej gospodarki był tematem panelu dyskusyjnego, w którym oprócz przedstawicieli podmiotów tworzących i zarządzających Chmurą Krajową, brali też przedstawiciele biznesu. Operator Chmury Krajowej jest spółką technologiczną utworzoną przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Jej zadaniem jest dostarczanie cyfrowych usług przechowywania i przetwarzania danych dla polskich przedsiębiorstw oraz administracji publicznej.
„Cloud computing jest przyszłością gospodarki na całym świecie. W Polsce wykorzystanie usług chmurowych znajduje się na bardzo niskim poziomie. By polska gospodarka rozwijała się na odpowiednim poziomie i wykorzystywała nowoczesne narzędzia musi korzystać z chmury obliczeniowej. Korzystając z tego, że jest nisza i, że PKO BP od wielu lat stanowi motor budowy rozwiązań, które mają znaczenie sektorowe, np. BLIKu, postanowiliśmy zająć się chmurą - mówi wiceprezes Marciniak.
Aktualnie rynek usług chmurowych jest w Polsce niewielki. „Tylko 11 proc. naszych firm korzysta z usług cloud computingu, a w Finlandii ten odsetek sięga 70 proc. Trzeba to zmienić i myślę, że w dużym stopniu ta zmiana będzie możliwa dzięki Chmurze Krajowej. Jesteśmy graczem, który będzie miał relatywnie dużą skalę działania przy relatywnie dużym finansowaniu, poparciu instytucjonalnych dużych inwestorów, takich jak PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz” - mówił na panelu Roman Młodkowski, dyrektor strategii i komunikacji Operatora Chmury Krajowej.
Jak podkreślił na panelu Paweł Borys, prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, projekt Chmury Krajowej warto wspierać, ponieważ ma on duże znaczenie zarówno na biznesu, jak i administracji.
„Chmura likwiduje bariery inwestycyjne, jest platformą dostępu do różnego typu aplikacji, oprogramowania. Przyczynia się do szybszego rozwoju średniego czy małego biznesu, który nie ma dużych zasobów aby budować kompetencje dużego zespołu IT” - mówił prezes Borys.
Powszechne zastosowanie cloud computingu zmieni sposób funkcjonowania nawet PKO Banku Polskiego. Wiele wskazuje na to, że znikną osobiste komputery jego pracowników. „Zaczęliśmy projekt odmiejscowienia profilu pracownika. Chcielibyśmy w najbliższym czasie przenieść do chmury 11 tys., naszych pracowników, a dokładniej ich stanowiska pracy, by mogli logować się na dowolny terminal, bez konieczności noszenia pod pachą komputera” - mówił wiceprezes Marciniak.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 06.09.2019, 17:48 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |