Newsletter

UOKiK: bezpieczne ćwiczenia w domu - kontrola IH (komunikat)

12.06.2015, 13:31aktualizacja: 12.06.2015, 13:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa i oznakowania sprzętu do ćwiczeń w domu. 43 proc. z ponad 300 skontrolowanych partii sprzętu było niewłaściwie oznakowanych. Nie stwierdzono wad konstrukcyjnych.

Domowy sprzęt treningowy to m. in. ławy do ćwiczeń, rowery stacjonarne, bieżnie i stepery. Zlecone przez UOKiK kontrole Inspekcji Handlowej zostały przeprowadzone w I kwartale br. i objęły 85 przedsiębiorców: producentów, importerów, hurtowników, detalistów i sklepy wielkopowierzchniowe w całej Polsce. Skontrolowano 317 partii sprzętu, zastrzeżenia wzbudziło 137 (43,2 proc.) z nich – wszystkie z powodu niewłaściwego oznakowania. W żadnym z produktów nie stwierdzono wad konstrukcyjnych. Wyniki są zbliżone do uzyskanych w ostatniej kontroli, przeprowadzonej w 2012 r.

Uchybienia dotyczyły m.in.: instrukcji obsługi, w których brakowało informacji lub były one niewłaściwe, brakujących oznaczeń i ostrzeżeń na produkcie (np. o maksymalnym obciążeniu) lub bezpodstawnego oznakowania CE.

Większość przedsiębiorców z własnej inicjatywy podjęła działania naprawcze. Braki były usuwane jeszcze w trakcie kontroli, inni przedsiębiorcy wstrzymywali sprzedaż zakwestionowanych produktów do czasu uzupełnienia oznakowania. Jedna partia sprzętu została przekazana do utylizacji.

Więcej informacji o przeprowadzonych działaniach i bezpieczeństwie produktów można uzyskać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.

Kupując sprzęt do ćwiczeń w domu, warto zwrócić uwagę na:

- maksymalne dopuszczalne obciążenie urządzenia treningowego,

- czy nie występują ostre krawędzie lub zadziory, a kanty, końce rur czy naroża są zaokrąglone lub zabezpieczone,

- czy przesuwające się względem siebie elementy nie grożą złamaniem lub zmiażdżeniem kończyny,

- czy urządzenia do regulacji i mechanizmy blokujące działają w sposób bezpieczny, są wyraźnie widoczne i dostępne, nie ma możliwości nieumyślnych zmian,

- czy elementy przeznaczone do regulacji lub zmiany obciążenia są wyposażone w urządzenie zapobiegające opadnięciu obciążników,

- czy dłonie nie ześlizgują się z uchwytów, a podparcia pod stopy są antypoślizgowe,

- czy urządzenie jest stabilne oraz czy możliwe jest bezpieczne zejście z niego po ćwiczeniach,

- czy sprzęt do ćwiczeń jest wyposażony w instrukcję użytkowania w języku polskim, a jeżeli sprzęt treningowy wymaga montażu, to dodatkowo m.in. wykaz montowanych części oraz potrzebnych narzędzi.

Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2015, 13:31
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii