Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Wszcząłem 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą zalegać z płatnościami względem swoich kontrahentów. Łącznie prowadzimy już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych" - powiedział w materiale zamieszczonym na stronie urzędu prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
"Walka z zatorami płatniczymi jest szczególnie ważna w czasie pandemii koronawirusa. Otrzymanie terminowo należności za dostarczone produkty, czy zrealizowane usługi to często warunek przetrwania mniejszych przedsiębiorców. Dlatego nadmierne opóźnianie płatności lub jej brak jest działaniem niedopuszczalnym ze strony dużych firm" - dodał.
Przypomniał, że prezes UOKiK może interweniować jeśli suma zaległych świadczeń przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł. Dotyczy to zaległości z faktur wystawionych po 1 stycznia 2020 roku lub wcześniej, jeśli termin ich płatności stał się wymagalnym po 1 stycznia tego roku.
W komunikacie napisano, że wytypowanie przedsiębiorców, którzy mogą zalegać z płatnościami poprzedziła analiza, w której zidentyfikowano obszary, gdzie ryzyko powstawania opóźnień jest największe. Urząd uwzględnił również wyniki poprzedniej analizy, zgłoszenia przesyłane przez przedsiębiorców oraz dane przekazywane Prezesowi UOKiK przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak informuje UOKiK wśród wytypowanych firm są m.in takie firmy jak Aldi, Firma Oponiarska Dębica, Caterpillar Poland, Grupa Żywiec, Bricoman Polska czy Boryszew. (PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.11.2020, 11:16 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |