Newsletter

Wyzwania dla Towarowej Giełdy Energii w 2018 r.

30.01.2018, 10:20aktualizacja: 30.01.2018, 10:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

2018 r. przyniesie pewne zmiany w funkcjonowaniu Towarowej Giełdy Energii, m.in. pojawi się konkurencja dla obecnie jedynego w Polsce parkietu, na którym obraca się energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi a także limitami wielkości emisji zanieczyszczeń - poinformował w poniedziałek prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A. Piotr Zawistowski.

Uczestniczył on w dyskusji na temat najważniejszych wydarzeń w 2018 r. dla wszystkich uczestników rynku energetycznego w Polsce, która odbyła się w trakcie XVIII Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego „Powerpol” w poniedziałek w Warszawie.

Piotr Zawistowski zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia w tym roku w Polsce przepisów nałożonych przez unijną dyrektywę MIFID II. „W pewnym stopniu zmienia to formułę, w której będziemy funkcjonować, Rynek Terminowy Towarowy zostanie przekształcony w nową, zorganizowaną platformę obrotu, OTF. W ostatnim kwartale tego roku pojawią się dwie zagraniczne giełdy, poza TGE, posiadające status NEMO. To kolejne wyzwanie dla TGE ze względu na przygotowanie się do konkurencji, ponieważ będziemy rywalizować o klientów i ich obecność na naszym parkiecie. Niezbędne jest zapewnienie sprawiedliwych zasad dla wszystkich uczestników rynku, tzn. wprowadzenie regulacji porządkujących status prawny Nominowanych Operatorów Rynku Energii w Polsce” - poinformował Piotr Zawistowski.

Wśród innych istotnych tematów Piotr Zawistowski wymienił m.in.: uczestnictwo Polski w europejskim rynku dnia bieżącego i dnia następnego. Jak zaznaczył, TGE będzie pełnić funkcję koordynatora tych działań, co będzie „dużą nobilitacją dla TGE”.

Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się, że jednym z ważnych wydarzeń dla sektora będzie wdrożenie rynku mocy. To mechanizm, który finansuje elektrowniom konwencjonalnym utrzymywanie bloków „w gotowości” do produkcji, a także - inwestorom - budowę nowych bloków. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne kraju i zminimalizowane zostanie ryzyko awarii energetycznych.

W ocenie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który otworzył Kongres, notyfikacja polskiego rynku mocy w Komisji Europejskiej powinna pomyślnie zakończyć się w I kwartale. Jak zaznaczył, otworzy to perspektywę dalszych inwestycji i zapewnienie stabilności systemu energetycznego na 15-20 lat do przodu. Minister jednocześnie powtórzył, że po 2025 r. nie będzie nowych inwestycji w źródła węglowe, natomiast co do kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła) opartej na węglu, musimy mieć nieco więcej czasu.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando wskazał wielką wagę znalezienia w przyszłym systemie energetycznym miejsca dla mikrokogeneracji, „agregatów niskich mocy nadających się do zasilania nawet domów jednorodzinnych”. Mówił, że ciepło jest bliskie każdemu człowiekowi. „To jest miejsce na innowacje dotyczące wszystkich ludzi, bo wiemy, że jeden kopcący komin emitujący różne dziwne rzeczy jest w stanie zatruć całą okolice, a kogeneracja jest niewątpliwie naszą powinnością wobec następnych pokoleń” - mówił Bando.

XVIII Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy „Powerpol” skupia przedstawicieli rządu, spółek skarbu państwa i podmiotów komercyjnych, które działają na rynku energii. Jest to dwudniowa okazja do wymiany poglądów na temat sytuacji rynku i zmian, które nastąpią. W 2018 przewidywane są liczne zmiany legislacyjne, a także zmiany w obszarze optymalizacji procesów wytwarzania, zapewnienia bezpieczeństwa operacyjnego spółek strategicznych, przygotowania nowych inwestycji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.01.2018, 10:20
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ