Newsletter

„Fortepiany Chopina” - wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

12.03.2018, 15:42aktualizacja: 12.03.2018, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Fortepiany historyczne - dlaczego są wyjątkowe? Jakie jest ich brzmienie? Na których z nich grał sam Fryderyk Chopin? Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy zaprezentuje swoją kolekcję instrumentów historycznych oraz ich kopii w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Pierwsza tego typu prezentacja fortepianów historycznych z kolekcji Instytutu pozwala przekonać się, jak dziewiętnastowieczne instrumenty różniły się od współczesnych, nie tylko pod względem budowy, ale i brzmienia. Interpretacja utworów na dawnych fortepianach to ogromne wyzwanie, zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy. Poznanie różnic między wykonaniem muzyki XIX wieku na instrumencie współczesnym i historycznym pozwala lepiej zrozumieć utwory Chopina oraz odtworzyć jej właściwy kontekst.

W Salach Redutowych pokazane zostaną różnorodne fortepiany historyczne oraz kopie wyrobu producentów, z którymi Fryderyk Chopin miał styczność w różnych momentach swojej muzycznej kariery. Kolekcja Instytutu obejmuje instrumenty francuskich renomowanych marek Pleyel i Erard, brytyjskiej manufaktury Broadwood oraz kopię wiedeńskiego fortepianu Graf. W 2018 roku do tego unikatowego zbioru dołączyła pierwsza na świecie kopia fortepianu Buchholtz: instrumentu, jaki Fryderyk Chopin posiadał w Warszawie, sfinansowana przez PKN Orlen - Mecenasa Instytutu.

Fortepiany można będzie nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć, dzięki dostępnym na wystawie nagraniom oraz w czasie licznych wydarzeń towarzyszących, m.in. podczas spotkania z Paulem McNultym i wykładu prof. Benjamina Vogla z muzyką na żywo.

Wyjątkowym dopełnieniem wystawy będzie pejzaż dźwiękowy - utwór Pawła Mykietyna Parafraza, skomponowany w 2018 roku na zamówienie Instytutu Chopina, przeznaczony na wszystkie prezentowane instrumenty. Projekt ekspozycji przygotował renomowany scenograf - Boris Kudlička.

„Fortepiany Chopina”

Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Sale Redutowe, Teatr Wielki - Opera Narodowa

18 marca - 8 kwietnia 2018

Wystawa czynna od godz. 11:00 do 19:30 oraz podczas spektakli

Wejście na wystawę: portiernia nr 80 od strony Placu Teatralnego (skrzydło Teatru Narodowego)

Wstęp wolny

Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Partner: Teatr Wielki - Opera Narodowa

Koncepcja: Stanisław Leszczyński

Projekt: Boris Kudlička

KONTAKT:

Ewa Chamczyk

tel. kom. +48 664 043 051

e-mail: echamczyk@nifc.pl

-

Kinga Majchrzak

tel. kom. +48 503 400 093

e-mail: kmajchrzak@nifc.pl

www.chopin.nifc.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.03.2018, 15:42
Źródło informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ