Newsletter

Muzeum Narodowe w Warszawie od 18 czerwca zaprasza na wystawę "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich"

15.06.2015, 17:43aktualizacja: 15.06.2015, 17:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ando Hiroshige, Sakura nocą nad Sumidą, 1848–1849, drzeworyt barwny (fragment)
Ando Hiroshige, Sakura nocą nad Sumidą, 1848–1849, drzeworyt barwny (fragment)
Wystawa prezentuje najcenniejsze obiekty sztuki japońskiej z państwowych zbiorów polskich z okresu od XVII do XX wieku. Eksponowane będą m.in.: drzeworyty "ukiyo-e i shin hanga", malarstwo, rzeźba w kości słoniowej, tkaniny, militaria, ceramika, wyroby z brązu, laki i emalii "cloisonne".

Kolekcja sztuki japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie liczy około 2 500 obiektów z okresu od epoki Edo (1600 - 1868) po współczesność i należy do najbogatszych zbiorów tego typu w Polsce. Na wystawie MNW pokaże około 150 najciekawszych i najcenniejszych zabytków ze swoich zbiorów z okresu od XVII do XX wieku, reprezentujących różne dziedziny sztuki. Obejrzymy malarstwo zwojowe z okresu Edo i Showa, drewnianą rzeźbę buddyjską z XVII - XIX wieku i miniaturowe rzeźby w kości słoniowej (XVIII - XIX wiek). Ponadto warszawską kolekcję reprezentować będą drzeworyty "ukiyo-e i shin hanga", ceramika, wyroby z laki i emalii "cloisonne" oraz wyroby metalowe z okresu Edo (1600 - 1868), Meiji (1868 - 1912), Taisho (1912 - 1926) i Showa (1926 - 1989). Pokazana będzie również cenna porcelana (XVII - XVIII wiek) oraz wyroby z laki ze zbiorów muzeów Narodowych w Poznaniu i Wrocławiu oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie jest również okazją do obejrzenia ponad 100 wspaniałych dzieł malarstwa, grafiki i rzemiosła ze zbiorów sławnego kolekcjonera Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego.

"Bogactwo form, dekoracji i technik prezentowanych prac jest zaproszeniem w niezwykły, barwny świat sztuki japońskiej. Znajdziemy tu wyrafinowanie i bujność form obok szlachetnego minimalizmu, niedoskonałość niesioną przez upływ czasu obok niedościgłej maestrii warsztatowej, wszystko zaś połączone bezbłędnym wyczuciem piękna" - tak o warszawskiej wystawie mówi jej kuratorka Anna Katarzyna Maleszko.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Narodowe w Warszawie.

Konferencja prasowa odbędzie się w Gmachu Głównym MNW (Aleje Jerozolimskie 3) w środę 17 czerwca o godz. 11.00

R.S.V.P.

e-mail: prasa@mnw.art.pl

KONTAKT:

Dział Komunikacji i Programów Publicznych

e-mail: komunikacja@mnw.art.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.06.2015, 17:43
Źródło informacji Muzeum Narodowe w Warszawie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ