Newsletter

Porozumienie ws. budżetu UE na 2016; wydatki będą wyższe niż początkowo planowano

14.11.2015, 12:53aktualizacja: 14.11.2015, 12:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministrowie finansów państw unijnych, przedstawiciele PE oraz KE porozumieli się w nocy z piątku na sobotę ws. kształtu budżetu UE na 2016 r. Planowane wydatki mają być wyższe niż początkowo planowano, ale niższe niż chciał Parlament Europejski.

Europosłowie sprzeciwiali się cięciom w projekcie budżetu UE na 2016 r., proponowanym przez rządy państw unijnych. W październikowym stanowisku do dalszych negocjacji domagali się zwiększenia środków na łagodzenie kryzysu migracyjnego.

PE zaproponował, by zobowiązania budżetu Unii na przyszły rok wyniosły 157,4 mld euro, płatności zaś - 146,5 mld euro. Tymczasem państwa członkowskie, wskazywały, że kwoty te powinny być niższe o ponad 4 mld euro (odpowiednio 153,27 w zobowiązaniach i 142,12 w płatnościach).

Ostatecznie negocjatorzy zgodzili się, że zobowiązania UE na przyszły rok wyniosą 155,004 mld euro, natomiast płatności 143,885 mld euro.

Państwa członkowskie i PE zgodziły się na przeznaczenie dodatkowych 2 mld euro w zobowiązaniach na pomoc krajom najbardziej dotkniętym kryzysem migracyjnym, a także zapewnienie schronienia i wsparcia humanitarnego uchodźcom.

Zwiększony o prawie 32 mln euro ma być również budżet programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Zaplanowano na niego w sumie 9,54 mld euro.

Porozumienie przewiduje również 698 mln euro wsparcia dla europejskich rolników dotkniętych rosyjskim embargiem, a także trudną sytuacją w sektorach mlecznym i wieprzowym.

Aby projekt budżetu został zaaprobowany formalną akceptację porozumienia muszą wyrazić jeszcze państwa członkowskie oraz Parlament Europejski. Mają to zrobić odpowiednio 24 i 25 listopada. (PAP)

stk/ lm/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.11.2015, 12:53
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ