Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Współpraca transgraniczna ma kluczowe znaczenie, pozwala bowiem zapobiegać tworzeniu nowych podziałów. Nowe środki finansowe dodatkowo przyczynią się do bardziej zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju regionalnego sąsiednich regionów przygranicznych" - podkreślił cytowany w komunikacie KE komisarz do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn.
Środki będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Sfinansowane mają być projekty w 27 krajach w tym w Armenii, Gruzji, Mołdawii, na Ukrainie w Rosji ale także w Egipcie, Izraelu, Jordanii, Libanie, Palestynie, Tunezji oraz Turcji. Z państw członkowskich programy będą realizowane w Bułgarii, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, we Włoszech, na Łotwie, Litwie, Malcie, w Polsce, Portugalii, Rumunii Szwecji oraz w nienależącej do UE Norwegii.
Jak podała KE, umowy finansowe będą finalizowane pomiędzy krajami partnerskimi a UE do końca 2016 r.
Pierwszeństwo mają mieć projekty wspierające zrównoważony rozwój obszarów położonych wzdłuż granic zewnętrznych UE. Jak przekonuje Komisja, pozwoli to na zmniejszenie różnic w poziomie życia oraz rozwiązanie wspólnych wyzwań istniejących po obu stronach granic. W przypadku każdego z programów uczestniczące państwa wybrały maksymalnie cztery priorytety, spośród takich jak rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, kultura, środowisko i zmiana klimatu, ograniczanie ubóstwa, edukacja i badania, energia, dostępność, zarządzanie granicami.(PAP)
stk/kot/ro/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.01.2016, 15:34 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |