Newsletter

Współpraca samorządów i ngo może być łatwiejsza i efektywniejsza

07.11.2014, 16:27aktualizacja: 07.11.2014, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Model kontraktowania usług społecznych
Model kontraktowania usług społecznych
 

Przekazywanie zadań organizacjom pozarządowym nie musi kojarzyć się ze stosem dokumentów i wdrażaniem skomplikowanych procedur nawet przy najmniejszych kwotach - przekonuja eksperci.

Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i miastem Ustka, przygotowało Model Kontraktowania Usług Społecznych, który ma odczarować współpracę gmin z trzecim sektorem i sprawić, że będzie mogła przebiegać sprawniej i efektywniej.

W ramach projektu "Od partnerstwa do kooperacji" opracowanych zostało kilka konkretnych metod, które odpowiadają na realne potrzeby samorządów i ngo. Proponowane przez ekspertów rozwiązania zostały już przetestowane w siedemnastu różnej wielkości samorządach, a na przełomie roku, po ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wszystkim gminom w kraju zostanie udostępniony Poradnik, zawierający część teoretyczną oraz wersję interaktywną z narzędziami i niezbędnymi pomocami itp.

Obecnie jedną z barier są przepisy ustawy o działalności użytku publicznego. I samorządowcy, i przedstawiciele organizacji pozarządowych narzekają m.in., że bez względu na to, czy organizacja ma otrzymać kilkaset złotych, czy kilkadziesiąt tysięcy, musi złożyć ten sam zestaw dokumentów i przejść przez taką samą procedurę biurokratyczną.

Według CIO odpowiedzią na takie kłopoty jest zastosowanie Bonu na aktywność-regrantingu. W takim przypadku ułatwienie polega na tym, że cała pula środków trafia do jednej organizacji i teraz to ona, a nie samorząd, organizuje mniejsze konkursy o granty dla innych ngo oraz grup nieformalnych.

"Dzięki temu procedura ta może być o wiele prostsza, ponieważ organizacja nie jest zobowiązana do stosowania trybów ustawowych. Może więc przygotować przystępniejsze formularze i inne kryteria" - wyjaśnia Grażyna Bolewska, koordynatorka projektu "Od partnerstwa do kooperacji" ze słupskiego CIO. "Korzysta i samorząd, i organizacje pozarządowe" - dodaje.

Kolejny problem wynika ze sposobu funkcjonowania samorządu oraz systemu kontraktowania zadań. Obecny model powoduje, że w mniejszym stopniu zadania nastawione są na rozwiązanie konkretnego problemu, a bardziej na trwanie procesów realizacji. W efekcie, jak w przypadku chociażby funduszu antyalkoholowego, w nieskończoność wydaje się środki na to samo, a instytucje rozrastają się, nie doprowadzając do zmniejszenia skali występowania problemu.

W odpowiedzi na te kłopoty eksperci z CIO proponują kooperacyjne rozwiązywanie problemów, czyli zlecanie realizacji zadań w formie współpracy różnych podmiotów. W takim układzie samorząd określa problem oraz co i w jakim czasie chce osiągnąć. Ostatecznie współpracuje z partnerstwem, które proponuje zestaw działań, zmierzających do "zamawianego" efektu.

"Korzyścią ze stosowania tej formy jest efekt synergii, nowy podział zadań oraz możliwość wykreowania innowacyjnych form rozwiązywania ‘starych’ problemów" - wylicza Szymon Medalion specjalista ds. upowszechniania CIO.

Bon na aktywność - regranting i nastawienie na Kooperacyjne rozwiązywanie problemów to niejedyne narzędzia podsuwane przez ekspertów Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Na czym jeszcze polega opracowywany przez nich model można zobaczyć na filmie: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HBwjycmD5oI oraz na stronie internetowej www.zlecaniezadan.pl.

Projekt "Od partnerstwa do kooperacji" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.11.2014, 16:27
Źródło informacji Centrum Inicjatyw Społecznych w Słupsku
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ