Newsletter

Historia i pamięć w stosunkach międzynarodowych - 12. konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci”

19.10.2022, 08:00aktualizacja: 19.10.2022, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność - grafika
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność - grafika
Jaką rolę w dyplomacji odgrywają odwołania do historii? Jak pogodzić różne spojrzenia państw i jednostek na kluczowe wydarzenia historyczne? Czy wzrastające znaczenie pamięci w stosunkach międzynarodowych będzie prowadziło do nowych konfliktów? Ruszyła rejestracja uczestników XII konferencji z cyklu „Genealogie Pamięci”, która odbędzie się w dniach 26-28 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz na platformie Zoom. Badaczki i badacze z Europy i świata przez trzy dni dyskutować będą na temat różnych sposobów pamiętania i interpretowania wydarzeń historycznych oraz ich wpływu na stosunki międzynarodowe. Cykl „Genealogie Pamięci” organizowany jest przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.

W tegorocznej edycji konferencji udział weźmie grono ekspertów, reprezentujących prestiżowe instytucje badawcze z całego świata. Program obejmować będzie m.in. osiem paneli oraz trzy wykłady. Profesor Georges Mink z College of Europe w Natolinie otworzy konferencję wystąpieniem pt. „Geopolityka, historia i gry pamięci: od XX do XXI wieku”. Profesor Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentuje temat: „Historia w stosunkach międzynarodowych: mapa drogowa czy tylko kontekst”, zaś profesor Zheng Wang z Seton Hall University omówi zależności pomiędzy percepcją przeszłości a teraźniejszością w wystąpieniu pt. „Pamięć historyczna i wojny: od Ukrainy do Tajwanu”.

Pamięć zawsze odgrywała istotną rolę w stosunkach międzynarodowych. Wywiera ona też znaczący wpływ na inne dziedziny, od prawa międzynarodowego, poprzez dyskurs publiczny, aż po obszary pozornie z nią niezwiązane, takie jak bezpieczeństwo klimatyczne. Różne postrzeganie wydarzeń historycznych to jedno z trudniejszych wyzwań, przed którymi stoją dyplomaci. Jak pokazuje wojna w Ukrainie, agresja militarna często bywa uzasadniania zmanipulowanymi argumentami historycznymi. Z drugiej strony historia może dziś służyć jako środek pojednania. 

W związku z tym panele poświęcone zostaną teorii i metodologii związanym z badaniem relacji między historią i pamięcią a stosunkami międzynarodowymi, aktorom i różnym narracjom, kwestiom dotyczącym kultury w kontekście dyplomacji, politykom pamięci w państwach postkomunistycznych, dezinformacji oraz tematyce etyki w upamiętnianiu przeszłości na przykładzie studiów przypadku z Europy i świata. Osobno omówione zostaną wojny pamięci między Rosją a Ukrainą.  

Cykl konferencji „Genealogie Pamięci” organizowany jest od 2011 roku przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Jego celem jest ułatwienie wymiany intelektualnej między badaczkami i badaczami z różnych dyscyplin nauki, zajmujących się pamięcią i historią oraz promocja ich prac w międzynarodowym środowisku akademickim. Konferencje z cyklu „Genealogie Pamięci” dają asumpt do wielu publikacji. W tym roku materiały kilku poprzednich konferencji ukazały się w serii wydawniczej ENRS oraz wydawnictwa Routledge pt. European Remembrance and Solidarity. 

Konferencja finansowana jest ze środków niemieckiego Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz ze środków Unii Europejskiej.

Pełen program konferencji dostępny jest tutaj: https://cutt.ly/Genealogies2022

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji „Genealogii Pamięci” można znaleźć na stronie: Genealogies of Memory 2022: History and Memory in International Relations | ENRS

Formularz rejestracyjny dla uczestników konferencji, zarówno stacjonarnych, jak i chcących wziąć udział w konferencji online, dostępny jest pod adresem: https://cutt.ly/Genealogies2022_registration

Historia i pamięć w stosunkach międzynarodowych - 12. konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci” (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, 26-28 października 2022)

Belka

KONTAKT:

Kontakt dla mediów

Magdalena Żelazowska

e-mail: magdalena.zelazowska@enrs.eu  

tel. + 48 573 408 640

-

Opieka merytoryczna

dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk

e-mail: batosz.dziewanowski@enrs.eu

Źródło informacji: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.10.2022, 08:00
Źródło informacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ