Newsletter

MC: Mamy sporo dla mam (komunikat)

24.05.2019, 20:22aktualizacja: 24.05.2019, 20:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Nie ma mamy, która narzekałaby na brak obowiązków. Nie zamierzamy ich dokładać. Wręcz przeciwne. Stale główkujemy nad tym, jak im ulżyć. Sporo udało się już zrobić. Sprawdźcie, co. Główna cecha każdej mamy? Wielozadaniowość. Jeśli istnieje możliwość ulżenia im w codziennych obowiązkach, chętnie z niej korzystamy. Nasze e-usługi projektujemy m.in. po to, by zamiast chodzić po urzędach, mogły zaoszczędzony czas spędzić tak jak sobie życzą.

Spacerem po Internecie

Zgłoszenie narodzin dziecka było do tej pory domeną ojców. Ze zrozumiałych względów, kilka dni po pojawieniu się na świecie malucha, wizyta w urzędzie była ostatnią sprawą o jakiej marzyła kobieta. Od niemal roku można tę formalność załatwić bez wychodzenia w domu, a nawet dopełnić jej w trakcie spaceru. Jak? Przez Internet. Wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu i profil zaufany. Kilka kliknięć – narodziny zgłoszone, dziecko zameldowane, PESEL nadany. No i mamy gwarancję, że wszystko jest załatwione jak należy ;-)Usługa jest dostępna na stronie www.obywatel.gov.pl, a cały proces to tylko pięć prostych kroków.

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś mamą dziecka.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane ojca.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go Profilem Zaufanym.

Gotowe!

"Rosnąca popularność tej e-usługi udowadnia nam, że rodzice na nią czekali. Od 1 czerwca ubiegłego roku, czyli od momentu jej uruchomienia, zgłoszono w ten sposób narodziny niemal 40 tysięcy maluchów" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Zdajemy sobie sprawę, że rodzice mają sporo na głowie. Nie chcemy im dokładać. Internet może ułatwiać życie i z tego korzystamy" – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgłoś urodzenie dziecka.

Mistrzyni ogarniania

Dziecko zgłoszone, można pomyśleć o wyjeździe i odpoczynku. Jest czas, miejsce wybrane, czego brakuje? Dokumentów. Nie musisz wyrabiać dziecku paszportu, by podróżować z nim np. po krajach Unii Europejskiej. Wystarczy dowód osobisty. Tak, tak, nie musisz czekać do 18-tki córki lub syna z wyrobieniem tego dokumentu. Co więcej, wniosek o dowód złożysz online. Przygotuj elektroniczną wersję zdjęcia dziecka i profil zaufany. Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę "Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego". Postępuj zgodnie ze wskazówkami. Załatwisz tę sprawę w kilka minut. Sama.

Ile razy w tym roku Twoje dziecko było przeziębione? Katar, kaszel, wirusówka… Można się pogubić. Co w takiej sytuacji? Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

To internetowa aplikacja, dzięki której łatwo, szybko i bezpiecznie sprawdzisz informacje o elektronicznej dokumentacji medycznej swojej i swojego dziecka. Jedynym sposobem, aby się tam zalogować i zdobyć te informacje jest profil zaufany.

Dzięki IKP w jednym miejscu będziesz miała dokumentację medyczną, np. e-recepty i e-skierowania oraz m.in. informacje o zaleconej przez lekarza dawce leków.

Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta.

Zrób sobie prezent

Możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka, złożenia wniosków o dowód dla dziecka (ale i dla Ciebie), dostęp do Internetowego Konta Pacjenta – to tylko wybrane e-usługi, które rzeczywiście potrafią ułatwić życie. Jest ich dużo więcej. Wszystkie znajdziesz na stronie www.obywatel.gov.pl. Wejdź tam i sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy.

A teraz najważniejsze. Aby móc z nich korzystać, potrzebujesz tylko jednego – profilu zaufanego. Jego założenie jest szybkie i darmowe. Zrobisz to przez Internet na stronie www.pz.gov.pl. Raz go założysz i masz spokój na trzy lata, bo tyle jest ważny. W dowolnym momencie możesz przedłużyć jego ważność – także za darmo i także przez Internet.

Zrób sobie prezent i ułatw życie – załóż profil zaufany.

Wszystkiego dobrego!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.05.2019, 20:22
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii