Newsletter

MC: Zimna Zośka? O zdrowie zadbaj online! (komunikat)

15.05.2019, 11:15aktualizacja: 15.05.2019, 11:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy w tym roku udowadniają, że ludowe przysłowia czasem się sprawdzają. Gdy za oknem zimno i pada, lepiej zostań w domu i zadbaj o swoje zdrowie - przez Internet.

Jeśli należysz do – tej dość pokaźnej – grupy, której przyszło chorować w maju, pamiętaj – swoim zdrowiem, możesz zarządzać z dowolnego miejsca. Jak?

Miej swój profil

Pierwsze i najważniejsze. Musisz mieć Profil Zaufany. Aby go założyć nie potrzebujesz ani recepty, ani pieniędzy, ani wizyty u specjalisty. Wystarczy Internet, telefon lub komputer oraz wizyta na www.pz.gov.pl. Profil Zaufany to klucz do nowoczesnych e-usług, które z myślą o pacjentach przygotowuje Ministerstwo Zdrowia. To także jedyny sposób, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Internetowe Konto Pacjenta daje dostęp do naszej historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.

– To właśnie Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z Internetowego Konta Pacjenta – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – PZ to potwierdzony zestaw danych, które – w e-usługach podmiotów publicznych – jednoznacznie identyfikują jego posiadacza. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć – dodaje szef MC.

Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Dzięki Profil Zaufanemu jego właściciel jest wiarygodny i może być spokojny, że nikt się pod niego nie podszyje.

Nie tylko na chorobę

– Profil Zaufany przyda się także w wielu innych sytuacjach. Jeśli wyjeżdżamy za granicę i mamy wątpliwości, czy – w razie potrzeby – miejscowi lekarze uznają nasze ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Najszybciej można to zrobić przez Internet. Oczywiście dzięki Profilowi Zaufanemu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Każdy kto ją posiada, a przebywa na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Sprawdź jak wyrobić EKUZ przez Internet.

To proste

A może chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub sprawdzić, czy Twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? To także możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość. Jak? Przez Profil Zaufany.

Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, załóż go choćby teraz.. Zrobisz to w kilka minut. Masz dwie opcje.

Opcja 1: W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego. Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Opcja 2: Profil Zaufany możesz założyć również bez wykorzystania do tego celu bankowości elektronicznej - przez Internet, potwierdzając go w punkcie potwierdzającym. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl, wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. Odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2019, 11:15
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii