Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polska Agencja Prasowa prezentuje unikatowy zbiór fotografii pokazujących codzienność Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na szczycie Mount Everest, położonej w Himalajach najwyższej góry Ziemi (8849 m n.p.m.). Była też pierwszą kobietą, która zdobyła K2, ośmiotysięcznik w Karakorum, drugi co do wysokości szczyt naszej planety. Ze względu na przypadającą 30 rocznicę jej śmierci - 2022 rok został ustanowiony przez Sejm rokiem Wandy Rutkiewicz.
„Widzimy Wandę Rutkiewicz w swoim żywiole, na zdjęciach, które wiele mówią o jej życiu. Dokumentują jej pasję, pokazując ją podczas wspinaczki i ataków szczytowych, ale mają też dodatkową wartość, bo ukazują prozę codziennego życia w górskiej bazie, wśród wielu polskich himalaistów, m.in. Jerzego Kukuczki czy Krzysztofa Wielickiego. Patrząc na fotografie chciałoby się być jednym z ich bohaterów, te zdjęcia mają magnes, przyciągają. To bardzo interesujące fotografie, bo oddają pasję, trud i miłość do gór” – powiedziała Katarzyna Liebrecht, kierownik Archiwum Foto PAP.
Część z tych zdjęć nie była jeszcze publikowana. Do prezentacji na wystawie wybrano 11 z 50 fotografii, pozyskanych z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i z prywatnych zbiorów.
„Zdjęcia są po procesie skanowania, czyszczenia, opisane i dostępne na naszej stronie internetowej: https://zdjecia.pap.pl. Tu instytucje, np. wydawnictwa, ale i kolekcjonerzy, i przedsiębiorcy, mogą zakupić prawa do ich publikacji czy do innych celów. Oczywiście stale rozszerzamy nasze zbiory, więc warto zapytać o zdjęcia z konkretnych wydarzeń, obiektów czy osób. Zapraszamy do współpracy i kontaktu z działem Archiwum Foto PAP” – informuje Katarzyna Liebrecht.
Fotografie Wandy Rutkiewicz to już druga wystawa PAP w ramach projektu „Historia Polskich Marek”. Pierwszy był zbiór zdjęć bożonarodzeniowych z minionych lat, pokazujący m.in.: zabawy choinkowe organizowane dla dzieci tuż po wojnie czy Mikołaja rozdającego prezenty na ulicach Warszawy w latach 70.
„Historia Polskich Marek” to unikatowy projekt fotograficzny przedstawiający rozwój polskich przedsiębiorstw. Wykorzystując archiwalne zdjęcia PAP pokazuje, jak na przestrzeni lat firmy rosły, zmieniały się, jak wyglądały kiedyś i jak wyglądają dziś. Wszystkie realizacje można obejrzeć na dedykowanej stronie https://historiapolskichmarek.pap.pl.
Polska Agencja Prasowa od ponad 100 lat uwiecznia na fotografiach życie społeczne, polityczne, kulturalne, sportowe - w Polsce i na świecie. Archiwum fotograficzne PAP jest największym wśród archiwów fotografii prasowych w Europie. Liczy kilkanaście milionów zdjęć i wciąż wzbogaca się o nowe kolekcje. Swymi zasobami sięga początków niepodległej Polski. Stanowi bardzo ważną część dziedzictwa narodowego. Zatrzymane w kadrach obrazy rejestrują każdy aspekt życia społecznego, politycznego, gospodarczego, kulturalnego i religijnego na przestrzeni ostatnich 100 lat.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.02.2022, 14:56 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Kustosz Dwóch Świętych Meczetów zatwierdza symbol riala saudyjskiego 20 lutego 2025 r. - 21 Sha’ban 1446
- 21.02.2025, 09:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Kolejna produkcja Studia Agart wchodzi do kin. Premiera filmu „Innego Końca Nie Będzie” już 28 lutego
Studio AGART, znane z realizacji nagradzanych filmów oraz międzynarodowych produkcji, powraca na ekrany z nowym, przejmującym dramatem - „Innego Końca Nie Będzie”. Debiut fabularny Moniki Majorek, to opowieść o rodzinnych relacjach, emocjach i pamięci, która przed premierą zdobyła uznanie na prestiżowych festiwalach.- 20.02.2025, 10:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Studio AGART
-
Image
„Żywioły kobiet” - 14. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska
Gedeon Richter Polska rozpoczyna nowy rok od niezwykłego projektu i z dumą prezentuje kolejną odsłonę Kalendarza Artystycznego [1]. Już po raz 14. marka połączyła siły z grafikiem Andrzejem Pągowskim, by stworzyć limitowane wydawnictwo, tradycyjnie już poświęcone kobietom. Na dwunastu kartach kalendarza znalazły się dzieła sztuki stworzone przez artystów. Tym razem ich zadaniem było przedstawienie kobiecych wcieleń w roli żywiołów.- 20.02.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Gedeon Richter Polska
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ