Newsletter

Turystyka dla wszystkich Polaków: 6,5 mln zł dotacji na wyjazdy dla seniorów i niepełnosprawnych

11.10.2023, 13:05aktualizacja: 11.10.2023, 13:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Ł. Gągulski
PAP/ Ł. Gągulski
20 organizacji z całej Polski zostało beneficjentami programu rozwoju turystyki społecznej. Ponad 6,5 mln złotych przeznaczono na wyjazdy osób starszych oraz dzieci: podopiecznych domów dziecka oraz z niepełnosprawnościami. „Na projekt na pewno nie zabraknie pieniędzy i będzie on kontynuowany w kolejnych latach” - zapowiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceszef Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Resort sportu i turystyki obrał sobie za cel zwiększenie aktywności turystycznej przez te grupy społeczne, które do tej pory podlegały potencjalnemu wykluczeniu. Dotyczy to w szczególności osób starszych, dzieci z domów dziecka oraz dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. W 2023 r. kwotą ponad 6,5 mln zł dofinansowano 20 organizacji, które przedstawiły najlepsze projekty aktywizacji wspomnianych środowisk. Wsparcie z MSiT wyniosło od 150 tys. do 500 tys. złotych.

„Chcemy, aby turystyka była dla wszystkich dostępna. Co ważne, program ten będzie kontynuowany w kolejnych latach i na pewno nie zabraknie nam funduszy” - stwierdził Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister Sportu i Turystyki, jeden z inicjatorów powstania programu upowszechniania turystyki społecznej.

Wśród 20 beneficjentów programu znalazła się Starosądecka Fundacja Kultury, która otrzyma 499 tys. zł. Fundacja chce zorganizować osiem wyjazdów seniorów z rejonu Sądecczyzny w różne zakątki Polski.

„Zamierzamy także zorganizować pięć pobytów seniorów z innych obszarów naszego kraju w Dolinie Popradu. Ten program to punkt zwrotny w tym, jak seniorzy będą postrzegać turystykę. Nasi podopieczni potrzebują aktywności, bycia razem, wytworzenia atmosfery zrozumienia. Taką możliwość właśnie dostaliśmy” - przyznała Mariola Pękala-Piekarska, prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury.

Kolejną organizacją, która zyskała wsparcie z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Zakopanego.

„Zorganizujemy projekt >>W Polskę pod skrzydłami Sokoła<<. Zamierzamy zapraszać do współpracy uniwersytety III wieku, domy dziecka i instytucje wspierające takie osoby z całego kraju, nie tylko z naszego regionu, Podhala. Sokół jest ściśle związany z turystyką, krajoznawstwem, pokazywaniem patriotyzmu, czyli tego, co Polska ma najpiękniejsze” - przekazał Adam Zalewski z TG Sokół.

Wyjazdy turystyczne dla grup potrzebujących wsparcia połączone są z promowaniem poszczególnych regionów naszego kraju, a także przekazywaniem doświadczenia i wiedzy członków organizacji aktywnie działających w tym sektorze życia społecznego, np. Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego.

„Podobne działania organizujemy już od wielu lat. W naszej turystyce, tak zwanej społecznej, uczestniczą rocznie setki tysięcy ludzi. W tym roku otrzymaliśmy wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które uruchomiło wspaniały, naszym zdaniem, projekt. Pomoże on nam wyprowadzić z domów osoby, które niejednokrotnie nie miałby szans w takim wydarzeniu uczestniczyć” - oświadczył Jerzy Kapłon, prezes zarządu głównego PTTK.

Jak wyjaśnił minister Andrzej Gut-Mostowy, MSiT od kilku lat konsekwentnie zwiększa dostępność usług turystycznych dla grup społecznych, którym grozi wykluczenie.

„Zwłaszcza tych Polaków, którzy sami, bez pomocy ze strony państwa, nie byliby w stanie w pełni realizować swojego prawa do wypoczynku i spędzania wolnego czasu” - stwierdził Gut-Mostowy.

„To jest turystyka społeczna, która wymaga specjalnego wsparcia i atencji. Te środowiska będą mogły poprzez 20 organizacji zorganizować wyjazdy, upowszechniać turystykę krajową To jest nasz obowiązek patriotyczny, ale także obowiązek jako społeczeństwa, które dba o tych, którzy są poszkodowani wskutek losu lub statusu materialnego” - powiedział wiceszef resortu sportu i turystyki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.10.2023, 13:05
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii