Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Resort sportu i turystyki obrał sobie za cel zwiększenie aktywności turystycznej przez te grupy społeczne, które do tej pory podlegały potencjalnemu wykluczeniu. Dotyczy to w szczególności osób starszych, dzieci z domów dziecka oraz dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. W 2023 r. kwotą ponad 6,5 mln zł dofinansowano 20 organizacji, które przedstawiły najlepsze projekty aktywizacji wspomnianych środowisk. Wsparcie z MSiT wyniosło od 150 tys. do 500 tys. złotych.
„Chcemy, aby turystyka była dla wszystkich dostępna. Co ważne, program ten będzie kontynuowany w kolejnych latach i na pewno nie zabraknie nam funduszy” - stwierdził Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister Sportu i Turystyki, jeden z inicjatorów powstania programu upowszechniania turystyki społecznej.
Wśród 20 beneficjentów programu znalazła się Starosądecka Fundacja Kultury, która otrzyma 499 tys. zł. Fundacja chce zorganizować osiem wyjazdów seniorów z rejonu Sądecczyzny w różne zakątki Polski.
„Zamierzamy także zorganizować pięć pobytów seniorów z innych obszarów naszego kraju w Dolinie Popradu. Ten program to punkt zwrotny w tym, jak seniorzy będą postrzegać turystykę. Nasi podopieczni potrzebują aktywności, bycia razem, wytworzenia atmosfery zrozumienia. Taką możliwość właśnie dostaliśmy” - przyznała Mariola Pękala-Piekarska, prezes Starosądeckiej Fundacji Kultury.
Kolejną organizacją, która zyskała wsparcie z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Zakopanego.
„Zorganizujemy projekt >>W Polskę pod skrzydłami Sokoła<<. Zamierzamy zapraszać do współpracy uniwersytety III wieku, domy dziecka i instytucje wspierające takie osoby z całego kraju, nie tylko z naszego regionu, Podhala. Sokół jest ściśle związany z turystyką, krajoznawstwem, pokazywaniem patriotyzmu, czyli tego, co Polska ma najpiękniejsze” - przekazał Adam Zalewski z TG Sokół.
Wyjazdy turystyczne dla grup potrzebujących wsparcia połączone są z promowaniem poszczególnych regionów naszego kraju, a także przekazywaniem doświadczenia i wiedzy członków organizacji aktywnie działających w tym sektorze życia społecznego, np. Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego.
„Podobne działania organizujemy już od wielu lat. W naszej turystyce, tak zwanej społecznej, uczestniczą rocznie setki tysięcy ludzi. W tym roku otrzymaliśmy wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które uruchomiło wspaniały, naszym zdaniem, projekt. Pomoże on nam wyprowadzić z domów osoby, które niejednokrotnie nie miałby szans w takim wydarzeniu uczestniczyć” - oświadczył Jerzy Kapłon, prezes zarządu głównego PTTK.
Jak wyjaśnił minister Andrzej Gut-Mostowy, MSiT od kilku lat konsekwentnie zwiększa dostępność usług turystycznych dla grup społecznych, którym grozi wykluczenie.
„Zwłaszcza tych Polaków, którzy sami, bez pomocy ze strony państwa, nie byliby w stanie w pełni realizować swojego prawa do wypoczynku i spędzania wolnego czasu” - stwierdził Gut-Mostowy.
„To jest turystyka społeczna, która wymaga specjalnego wsparcia i atencji. Te środowiska będą mogły poprzez 20 organizacji zorganizować wyjazdy, upowszechniać turystykę krajową To jest nasz obowiązek patriotyczny, ale także obowiązek jako społeczeństwa, które dba o tych, którzy są poszkodowani wskutek losu lub statusu materialnego” - powiedział wiceszef resortu sportu i turystyki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.10.2023, 13:05 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce