Newsletter

Min. Finansów: od września więcej foliówek może być objętych opłatą recyklingową

16.04.2019, 17:28aktualizacja: 16.04.2019, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Resort finansów chce, by od września wszystkie torby z tworzyw sztucznych, poza tzw. zrywkami, były objęte opłatą recyklingową - wynika z Aktualizacji Programu Konwergencji.

MF szacuje, że wpływy ze sprzedawanych w sklepach foliówek w 2020 r. przekroczą 1,4 mld zł.

Nowelizację przepisów tzw. ustawy foliówkowej zapowiadał niedawno w Otwocku szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.

Zmiana prawa miałby polegać na "poszerzeniu obowiązku wnoszenia opłaty recyklingowej na torby powyżej 50 mikrometrów oraz nałożenie obowiązku przekazywania wskazanych środków w cyklu miesięcznym, przy zachowaniu obecnej wysokości opłaty".

Opłata recyklingowa wynosi 20 groszy od jednej torby. Klient kupując torbę w sklepie musi zapłacić dodatkowo podatek VAT (20 gr plus VAT). Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2018 r. ustawą, opłatą objęte są torby z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Bezpłatne są tzw. zrywki.

"Po analizie pierwszego roku obowiązywania opłaty recyklingowej daje się zauważyć niepokojącą tendencję do oferowania przez prowadzących jednostki handlowe, w miejsce toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, toreb z tworzywa sztucznego o nieco większej grubości, np. 51 mikrometrów. Tym samym torby te nie podlegają opłacie recyklingowej i mogą być oferowane przez prowadzących jednostki handlowe za dowolną opłatą lub nawet za darmo. Nie jest to działanie korzystne z punktu widzenia zapobiegania powstawaniu odpadów, bo pomimo pewnej redukcji lekkich toreb z tworzywa sztucznego powoduje to wzrost liczby wprowadzanych do obrotu toreb grubszych" - wskazał resort finansów.

Polacy statystycznie zużywają rocznie ok. 300 foliówek na osobę. Dekadę temu było to blisko 500 foliówek rocznie. (PAP)

mick/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2019, 17:28
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ