Newsletter

MNiSW: polscy naukowcy mogą dodatkowo zyskać na tzw. Planie Junckera (komunikat)

29.05.2015, 12:14aktualizacja: 29.05.2015, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

W Brukseli zakończyły się negocjacje w sprawie tzw. Planu Junckera. Pomimo początkowych zapowiedzi o przesuwaniu środków z Horyzontu 2020 ich istotna dla Polski część zostanie na niezmienionym poziomie. O to, by tak się stało walczyła m.in. prof. Lena Kolarska-Bobińska i sześciu innych europejskich ministrów nauki.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego siedmioletni budżet na lata 2014-2020 ma wynieść ponad 77 mld euro. Część tej kwoty – 2,7 mld euro – miała być przesunięta na inwestycje w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), którego wprowadzenie pod koniec listopada zapowiedział szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Dzięki skutecznym negocjacjom pakiet na rzecz poszerzania udziału udało się jednak zachować bez zmian w Horyzoncie 2020. To dla Polski bardzo dobra wiadomość, bo to w tym pakiecie znajdują się takie instrumenty jak Teaming, Twinning, czy ERA Chairs. Najważniejszy cel, który MNiSW postawiło sobie przed tymi negocjacjami udało się więc osiągnąć.

W ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych od lata tego roku będzie można uruchomić środki na inwestycje, które mają dać nowe miejsca pracy i generować innowacje. To 315 mld euro, których część też jest przeznaczona na badania i rozwój.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2015, 12:14
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ