Newsletter

MNiSW ws. stypendiów naukowych L' Oreal Polska (komunikat)

28.11.2014, 16:51aktualizacja: 28.11.2014, 16:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska wręczyła dziś nagrody stypendystkom programu „L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki”. Laureatkami 14. edycji konkursu zostały dr Iwona Ciechomska, dr Joanna Kozieł, dr Elżbieta Nowak, mgr Aleksandra Markiewicz i mgr Marta Zielińska.

Patronat nad programem stypendialnym „L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki” objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ufundowało też specjalną nagrodę dla wybitnych kobiet-naukowców – sfinansowanie kosztów wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową.

– Kobiety ciągle trafiają na szklany sufit w wyborze na stanowiska kierownicze. Widać to nie tylko w polityce i gospodarce, ale też w nauce. Tylko 13% rektorów w Polsce to kobiety. Tam gdzie liczy się wiedza, kobiety radzą sobie coraz lepiej. Tam gdzie liczy się też władza, jest jeszcze wiele do zrobienia – mówiła minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zwyciężczynie programu zostały wybrane spośród ponad 100 kandydatek przez jury złożone z wybitnych naukowców pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. Laureatki otrzymały stypendia habilitacyjne w wysokości 32.000 zł, oraz doktoranckie w wysokości 27.000 zł.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się dziś w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Obok minister nauki wzięli w niej udział m.in. Wioletta Rosołowska, Prezes L'Oréal Polska oraz prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Podczas oficjalnej gali przedstawione zostały także wyniki Międzynarodowego raportu o statusie kobiet w nauce, zrealizowanego przez Fundację L’Oréal i Boston Consulting Group, wskazujące, że to stereotypy sprawiają, że młode kobiety nie wybierają kariery naukowej.

Stypendystki programu DLA KOBIET I NAUKI we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

STYPENDIA HABILITACYJNE

dr Iwona Ciechomska z Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Temat pracy: Rola autofagii w komórkach nowotworowych.

dr Joanna Kozieł z Zakładu Biochemii Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Temat pracy: Analiza molekularna odziaływań patogennych bakterii na układ immunologiczny.

dr Elżbieta Nowak z Pracowni Struktury Białka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Temat pracy: Badania strukturalne i biochemiczne białek biorących udział w procesie naprawy DNA i odwrotnej transkrypcji.

STYPENDIA DOKTORANCKIE

Aleksandra Markiewicz z Zakładu Biologii Komórki Katedry Biotechnologii Medycznej, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku

Temat pracy: Analiza markerów związanych z inwazją

i przerzutowaniem u chorych na raka piersi. Promotor rozprawy doktorskiej: prof. dr hab. n. med. Jacek Bigda, promotor pomocniczy: dr Anna Żaczek.

Marta Zielińska z Zakładu Biochemii Międzywydziałowej Katedry Chemii i Biochemii Medycznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Temat pracy: Endogenny układ opioidowy i nocyceptynowy jako potencjalne cele farmakologiczne dla terapeutyków działających

w układzie pokarmowym. Promotor rozprawy doktorskiej: dr hab. n. med. Jakub Fichna.

* * *

L’Oréal Polska przyznaje stypendia naukowe od 14 lat i co roku wyłania spośród polskich badaczek młode talenty. Partnerem konkursu od samego początku jest Polski Komitet ds. UNESCO , a od zeszłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do tej pory wyróżniono 65 badaczek, a w tym roku dołączyło do nich 5 kolejnych laureatek.

Ideą programu Dla kobiet i Nauki jest wspieranie kobiet podejmujących pracę naukową, promowanie ich osiągnięć, zachęcanie kolejnych pokoleń kobiet do wybierania ścieżki naukowej oraz popularyzacja osiągnięć z zakresu nauk o życiu.

Do konkursu przystąpić mogą doktorantki, które nie ukończyły 35 roku życia i habilitantki w wieku do 45 lat. Członkowie jury oceniają dorobek naukowy kandydatek oraz potencjał aplikacyjny podejmowanych przez nie badań. Realizują one projekty badawcze w dziedzinie m. in. medycyny, biotechnologii czy biologii.

Polski program Dla Kobiet i Nauki był pierwszą lokalna edycją konkursu For Women in Science i stał się wzorem dla innych krajów przy tworzeniu rodzimych edycji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.11.2014, 16:51
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ