Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska wręczyła dziś nagrody stypendystkom programu „L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki”. Laureatkami 14. edycji konkursu zostały dr Iwona Ciechomska, dr Joanna Kozieł, dr Elżbieta Nowak, mgr Aleksandra Markiewicz i mgr Marta Zielińska.
Patronat nad programem stypendialnym „L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki” objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ufundowało też specjalną nagrodę dla wybitnych kobiet-naukowców – sfinansowanie kosztów wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową.
– Kobiety ciągle trafiają na szklany sufit w wyborze na stanowiska kierownicze. Widać to nie tylko w polityce i gospodarce, ale też w nauce. Tylko 13% rektorów w Polsce to kobiety. Tam gdzie liczy się wiedza, kobiety radzą sobie coraz lepiej. Tam gdzie liczy się też władza, jest jeszcze wiele do zrobienia – mówiła minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Zwyciężczynie programu zostały wybrane spośród ponad 100 kandydatek przez jury złożone z wybitnych naukowców pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. Laureatki otrzymały stypendia habilitacyjne w wysokości 32.000 zł, oraz doktoranckie w wysokości 27.000 zł.
Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się dziś w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Obok minister nauki wzięli w niej udział m.in. Wioletta Rosołowska, Prezes L'Oréal Polska oraz prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Podczas oficjalnej gali przedstawione zostały także wyniki Międzynarodowego raportu o statusie kobiet w nauce, zrealizowanego przez Fundację L’Oréal i Boston Consulting Group, wskazujące, że to stereotypy sprawiają, że młode kobiety nie wybierają kariery naukowej.
Stypendystki programu DLA KOBIET I NAUKI we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
STYPENDIA HABILITACYJNE
dr Iwona Ciechomska z Pracowni Neurobiologii Molekularnej, Centrum Neurobiologii Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Temat pracy: Rola autofagii w komórkach nowotworowych.
dr Joanna Kozieł z Zakładu Biochemii Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Temat pracy: Analiza molekularna odziaływań patogennych bakterii na układ immunologiczny.
dr Elżbieta Nowak z Pracowni Struktury Białka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
Temat pracy: Badania strukturalne i biochemiczne białek biorących udział w procesie naprawy DNA i odwrotnej transkrypcji.
STYPENDIA DOKTORANCKIE
Aleksandra Markiewicz z Zakładu Biologii Komórki Katedry Biotechnologii Medycznej, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku
Temat pracy: Analiza markerów związanych z inwazją
i przerzutowaniem u chorych na raka piersi. Promotor rozprawy doktorskiej: prof. dr hab. n. med. Jacek Bigda, promotor pomocniczy: dr Anna Żaczek.
Marta Zielińska z Zakładu Biochemii Międzywydziałowej Katedry Chemii i Biochemii Medycznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Temat pracy: Endogenny układ opioidowy i nocyceptynowy jako potencjalne cele farmakologiczne dla terapeutyków działających
w układzie pokarmowym. Promotor rozprawy doktorskiej: dr hab. n. med. Jakub Fichna.
* * *
L’Oréal Polska przyznaje stypendia naukowe od 14 lat i co roku wyłania spośród polskich badaczek młode talenty. Partnerem konkursu od samego początku jest Polski Komitet ds. UNESCO , a od zeszłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do tej pory wyróżniono 65 badaczek, a w tym roku dołączyło do nich 5 kolejnych laureatek.
Ideą programu Dla kobiet i Nauki jest wspieranie kobiet podejmujących pracę naukową, promowanie ich osiągnięć, zachęcanie kolejnych pokoleń kobiet do wybierania ścieżki naukowej oraz popularyzacja osiągnięć z zakresu nauk o życiu.
Do konkursu przystąpić mogą doktorantki, które nie ukończyły 35 roku życia i habilitantki w wieku do 45 lat. Członkowie jury oceniają dorobek naukowy kandydatek oraz potencjał aplikacyjny podejmowanych przez nie badań. Realizują one projekty badawcze w dziedzinie m. in. medycyny, biotechnologii czy biologii.
Polski program Dla Kobiet i Nauki był pierwszą lokalna edycją konkursu For Women in Science i stał się wzorem dla innych krajów przy tworzeniu rodzimych edycji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.11.2014, 16:51 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |