Newsletter

Nauka i technologie

BioTech na GPW: polska biotechnologia coraz bardziej zauważalna na arenie międzynarodowej

07.12.2022, 09:00aktualizacja: 07.12.2022, 10:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Przyszłość polskiego sektora biotechnologicznego rysuje się w pozytywnych barwach, ale na jego rozwój potrzebne są spore fundusze i modyfikacja prawa – zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego, rozpoczynającego Konferencję Inwestorską Branży Biotech na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wydarzenie otworzyło wystąpienie Waldemara Budy, ministra rozwoju i technologii. „Biotechnologia to rynek medyczny, spożywczy, rzeczy bardzo blisko nas. Nie mamy świadomości, że biotechnologia to technologia, która rozwiązuje problemy życia codziennego” – powiedział minister Buda.

Podkreślił, że rolą państwa w tym przypadku, oprócz przyznawania grantów, jest również przyglądanie się procesom rozwoju sektora z punktu widzenia systemu prawnego. 

„Zgadzamy się z całą branżą, że jest kilka elementów w prawie, które można byłoby poprawić, żeby nie utrudniać jej rozwoju, a wręcz przeciwnie - sprzyjać jej dynamice. Dzisiaj jesteśmy umówieni, że przygotujemy taki pakiet legislacyjny, który będzie wychodził naprzeciw oczekiwanemu rozwojowi biotechnologii” – zapewniał minister Buda.  

Według dr Magdy Kulczyckiej, dyrektor zarządzającej Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, w ciągu ostatnich lat doszło do znaczącego rozwoju całego sektora.  

„20 lat temu zaczynaliśmy jako garstka osób, zgromadzenie fascynatów biotechnologii i biobiznesu. Obecnie mamy szereg firm na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Polska biotechnologia jest coraz bardziej zauważalna na arenie międzynarodowej. Jej przyszłość rysuje się w pozytywnych barwach” – zaznaczyła dr. Kulczycka.

Jednym z głównych sposobów finansowania projektów biotechnologicznych w Polsce są środki pozyskane dzięki Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju. Jednak na 3,5 tys. przedsięwzięć, które ten podmiot zrealizował w ostatniej perspektywie unijnej, zaledwie 145 (ok. 4 proc.) stanowiły projekty biotechnologiczne, biomedyczne. 

„To dopiero początek rynku. Jestem optymistką, NCBiR stworzył niejeden ekosystem. W przyszłej perspektywie będziemy podążać za rynkiem i stawiać właśnie na projekty biotechnologiczne, wymagające zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej. A jednocześnie strategiczne dla rozwoju naszej gospodarki” – podkreśliła Ksenia Wójcik-Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta, NCBR. 

O funduszach unijnych w kontekście finansowania polskiej biotechnologii mówił również Łukasz Kościjańczuk, partner w firmie doradczej CRIDO. 

„Jesteśmy w przededniu uruchomienia nowej perspektywy finansowej. Czekamy na środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który będzie następcą Programu Inteligentny Rozwój. Konkursy mają ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Sektor będzie miał otwartą ścieżkę finansowania, na którą czeka już od paru miesięcy” – powiedział Łukasz Kościjańczuk. Wspomniał również, że w 2022 roku projekty biotechnologiczne były również finansowane z środków publicznych, przekazywanych przez Agencję Badań Medycznych. 

Odmienną koncepcję w kwestii pozyskiwania środków przedstawił Jakub Kaczmarski, zastępca dyrektora Departamentu Badań i Innowacji w Centrum Łukasiewicz. 

„My, w Łukasiewiczu, współpracując z firmami nie czekamy na finansowanie, które się pojawi, tylko korzystamy z możliwości, które są na rynku europejskim - w konkursach związanych z Horyzontem Europa” – powiedział dyrektor Kaczmarski. 

Przypomniał, że Horyzont Europa to 95,5 mld euro przeznaczonych na badania i rozwój. 

„Ponieważ Łukasiewicz zatrudnia ponad 7 tys. ludzi, w związku ze swoją masą ma również wpływ na kształtowanie konkursów, które się tam pojawiają – wyjaśnił Jakub Kaczmarski. - Jesteśmy członkiem organizacji opiniujących istniejące już konkursy, jak i możemy mieć bardzo duży wpływ na tematykę tego, co jest ogłaszane. Prosimy o informacje, w jaki sposób moglibyśmy zainspirować Komisję Europejską w kwestii tych konkursów” – uzupełnił. 

„Polska, jako wzrastający rynek biotech, staje się z każdym rokiem coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów - przekonywał z kolei Juliusz Krzyżanowski z firmy prawniczej Baker McKenzie Polska. - Dzisiaj, kiedy inwestorzy słyszą, że od 2020 roku funkcjonuje u nas fundusz medyczny, w ramach którego mogą zostać sfinansowane dopiero co zarejestrowane nowoczesne terapie, i jest na to dużo pieniędzy, mówią: >>w Polsce? Przecież w naszych excelach Polska jest na czerwono - jako kraj, do którego będziemy wchodzić za 5-8 lat<<. W niektórych obszarach dochodzi do bardzo korzystnych zmian” – ocenił.

Na pytanie, czy inwestorzy będą w stanie zastąpić finansowanie grantowe w dziedzinie biotechnologii, Dariusz Tenderenda, członek zarządu Domu Maklerskiego Navigator, odpowiedział twierdząco, ale z pewnymi zastrzeżeniami. 

„Tak, ale jeszcze trochę czasu upłynie, nim to się stanie. Patrzę nieco szerzej na tę branżę, widzę ją jako spółki medtechowe i biotechowe. Patrząc na te dwa segmenty widzimy, że w biotechnologii potrzeba bardzo dużych nakładów na skomercjalizowanie projektów. I tu obawiam się, że polskie firmy nie będą w stanie samodzielnie dojść do tego finału” – ocenił Dariusz Tenderenda. Według niego granty są świetnym rozwiązaniem, podobnie jak finansowanie z giełdy, natomiast ostateczne kwoty są tak duże, że wcześniej czy później do inwestycji będzie musiał wejść duży partner branżowy, który przeprowadzi badania kliniczne i skomercjalizuje projekt. 

Obecnie na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w sektorze biotechnologia notowanych jest 11 spółek o łącznej kapitalizacji ponad 4,4 mld zł. Z kolei na rynku NewConnect jest 10 spółek biotechnologicznych o łącznej kapitalizacji blisko 947 mln zł. Największymi spółkami notowanymi na GPW z tego sektora są: Selvita (1,5 mld zł), Ryvu Therapeutics (1,1 mld zł), Captor Therapeutics (719 mln zł).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.12.2022, 09:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii