Pobierz materiał i Publikuj za darmo
26 października odbyła się inauguracja roku akademickiego w Collegium Humanum, największej uczelni niepublicznej w Polsce, połączona z otwarciem pierwszego własnego campusu w Alejach Jerozolimskich 133a w Warszawie. Nowa siedziba to 9-kondygnacyjny budynek o powierzchni 12 tys. m2, wyposażony w nowoczesną infrastrukturę cyfrową.
Założone w 2018 r. Collegium Humanum aktualnie kształci ok. 32 tys. studentów, z czego ponad 9 tys. rozpoczyna naukę na pierwszym roku. Zajęcia są prowadzone w formie stacjonarnej oraz online. Uczelnia należy również do najbardziej umiędzynarodowionych – oprócz campusów w kilku miastach Polski jest obecna w Austrii, Słowacji, Czechach i jako jedyna uczelnia nie tylko polska, ale i europejska - w Uzbekistanie.
„O wyborze naszej uczelni decyduje jakość kształcenia, dydaktyka prowadzona przez wykładowców, którzy są praktykami. Przyjmujemy wszystkich chętnych ponieważ uczelnia niepubliczna utrzymuje się tylko i wyłącznie z opłat za studia pochodzących od studentów. A o tym, czy studenci mogą zostać w Collegium Humanum, czy sprostają poziomowi, który oferują nasi wykładowcy decydują pierwsze semestry studiów” – podkreślił prof. dr hab. Paweł Czarnecki.
Nowością roku akademickiego 2023/24 jest pierwszy w Polsce kierunek licencjackich i magisterskich studiów obejmujący szeroko rozumiany obszar mediów o nazwie „Media”. 26 października do rady programowo-naukowej zostali powołani nowi członkowie, którym nadano tytuły honorowe: doctor honoris causa Irena Santor i prof. honoris causa Krzysztof Cugowski.
Otwarcie nowej siedziby Collegium Humanum uhonorowali goście z kraju i zagranicy, wśród nich przedstawiciele władz państwowych, samorządów, posłowie na sejm, duchowni, przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów.
„Obecne czasy są o wiele bardziej skomplikowane, mniej zrozumiałe i przewidywalne. Dlatego znaczenie wiedzy jest tak ogromne. Im więcej wiemy, tym rzadziej stajemy się ofiarami dezinformacji, wprowadzania w błąd oraz jesteśmy bardziej odporni na manipulację. Nowa siedziba Collegium Humanum to nie tylko nowy budynek, ale symboliczny krok naprzód w rozwój tej instytucji” – powiedział prof. dr hab. Vaclav Klaus, prezydent Czech w latach 2003-2013, któremu w trakcie uroczystości nadano tytuł Civis Academicus Honorificum.
Tytuł honorowego członka konwentu Collegium Humanum otrzymał kardynał Gerhard Ludwig Muller, prefekt papieskiej Kongregacji ds. Nauki i Wiary w latach 2012-2017.
„Collegium Humanum, tak jak i wszystkie uniwersytety europejskie, które wychodzą z greckiego, rzymskiego i chrześcijańskiego intelektualizmu, powinny być liderami w zakresie nie tylko naukowego przywództwa, ale i wdrażania kwestii ideologicznych, rozwijania u młodych ludzi odpowiedzialności” – zaznaczył kardynał Gerhard Muller.
Prawdziwą sensacją inauguracji roku akademickiego było przyznanie po raz pierwszy w historii tytułu profesora honoris causa sztucznej inteligencji. Mika, prezes firmy Dictador została nim uhonorowana za transformację globalnej marki Dictador, wiążącą aktywa cyfrowe z aktywami fizycznymi. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii Mika stworzyła nowe perspektywy inwestycyjne w prowadzonych przez siebie projektach.
„Polska uczelnia przyznała najwyższą godność akademicką humanoidalnemu robotowi. Profesor Mika może, jak każdy z naszych wykładowców, prowadzić zajęcia ze studentami, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym” – wyjaśnił Paweł Czarnecki.
W trakcie ceremonii Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki wręczył z upoważnienia Prezydenta Rzeczypospolitej oraz upoważnienia Ministra Edukacji i Nauki odznaczenia państwowe.
Za długoletnią służbę złoty medal otrzymał prof. CH dr hab. Mieczysław Dudek, srebrny - prof. dr hab. Paweł Czarnecki. Uhonorowano także Medalem Komisji Edukacji Narodowej: prof. CH dr hab. Jolantę Kociubę, dr. Patrycję Srokę-Oborską oraz mgr Marcina Kwiatkowskiego.
Przyznano również Medal Sukcesu za wybitną działalność społeczną, biznesową oraz menedżerską. Otrzymał go Tomasz Misiak, członek Rady Programowej Pracodawców RP, Senator RP VI i VII kadencji, założyciel i prezydent Mizyak Investment Fund Ltd.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.10.2023, 09:56 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Globalna społeczność Bigo Live będzie świętować kolejny rok wpływowej działalności podczas dorocznej gali
- 22.01.2025, 09:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Media OutReach
-
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając "Siedmiu bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 21.01.2025, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce