Pobierz materiał i Publikuj za darmo
10 mld zł w latach 2006-2015 przeznaczonych w Polsce na współspalanie biomasy z węglem, czy to inwestycja w odnawialne źródła energii? Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), w swoich obliczeniach pokazał, że to jak spalanie w kominku fortepianu.
W systemie wsparcia OZE w 2017 roku współspalanie może liczyć na 9 mld zł w okresie 15 lat. Wydajność biomasy w stosunku do modułów fotowoltaicznych z jednego hektara to proporcja 53 do 10 000 (w Mwh/ha). Na tle UE Polska pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie OZE.
Bioenergia, która miała być ekologiczną alternatywą dla węgla, stała się pułapką, z której coraz trudniej uciec. Jak udowadnia ostatni raport Chatham House, Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Wielkiej Brytanii, spalanie drewna ma gorsze skutki dla środowiska niż spalanie węgla.
INSPRO przygotowało i zaprezentowało polską wersję dokumentu zawierającego rekomendacje NGO dla zrównoważonego wykorzystania bioenergii. Publikacja "Pułapki i potencjał. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO" do pobrania (pdf). Rekomendacje zostały wypracowane m.in. przez: BirdLife, Transport & Environment, European Environmental Bureau - organizacje, z którymi INSPRO współpracuje.
INSPRO do udziału w konferencji zaprosiło niezależnych ekspertów rynku energetycznego, organizacje pozarządowe i branżowe. Jak sprawić, by bioenergia spełniała wszelkie wymogi energetyki odnawialnej? Czy odnawialne zawsze oznacza zrównoważone źródło energii?
Gorąca dyskusja, w której wzięli udział również: Beata Wiszniewska (PIGEOR) i Karol Teliga (POLBIOM) oraz publiczność, potwierdza potrzebę szerokiej debaty publicznej nad przyszłością wykorzystania bioenergii w Polsce i Unii Europejskiej.
KONTAKT:
Paulina Lota
e-mail: paulina.lota@inspro.org.pl
tel. +48 506 484 387
-
Piotr Skubisz
e-mail: piotr.skubisz@inspro.org.pl
tel. +48 519 300 635
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.03.2017, 11:54 |
Źródło informacji | Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Naukowcy odkryli nową klasę kosmicznych źródeł promieniowania rentgenowskiego PAP
- 26.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA PAP
- 25.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce