Pobierz materiał i Publikuj za darmo
10 mld zł w latach 2006-2015 przeznaczonych w Polsce na współspalanie biomasy z węglem, czy to inwestycja w odnawialne źródła energii? Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), w swoich obliczeniach pokazał, że to jak spalanie w kominku fortepianu.
W systemie wsparcia OZE w 2017 roku współspalanie może liczyć na 9 mld zł w okresie 15 lat. Wydajność biomasy w stosunku do modułów fotowoltaicznych z jednego hektara to proporcja 53 do 10 000 (w Mwh/ha). Na tle UE Polska pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie OZE.
Bioenergia, która miała być ekologiczną alternatywą dla węgla, stała się pułapką, z której coraz trudniej uciec. Jak udowadnia ostatni raport Chatham House, Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Wielkiej Brytanii, spalanie drewna ma gorsze skutki dla środowiska niż spalanie węgla.
INSPRO przygotowało i zaprezentowało polską wersję dokumentu zawierającego rekomendacje NGO dla zrównoważonego wykorzystania bioenergii. Publikacja "Pułapki i potencjał. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO" do pobrania (pdf). Rekomendacje zostały wypracowane m.in. przez: BirdLife, Transport & Environment, European Environmental Bureau - organizacje, z którymi INSPRO współpracuje.
INSPRO do udziału w konferencji zaprosiło niezależnych ekspertów rynku energetycznego, organizacje pozarządowe i branżowe. Jak sprawić, by bioenergia spełniała wszelkie wymogi energetyki odnawialnej? Czy odnawialne zawsze oznacza zrównoważone źródło energii?
Gorąca dyskusja, w której wzięli udział również: Beata Wiszniewska (PIGEOR) i Karol Teliga (POLBIOM) oraz publiczność, potwierdza potrzebę szerokiej debaty publicznej nad przyszłością wykorzystania bioenergii w Polsce i Unii Europejskiej.
KONTAKT:
Paulina Lota
e-mail: paulina.lota@inspro.org.pl
tel. +48 506 484 387
-
Piotr Skubisz
e-mail: piotr.skubisz@inspro.org.pl
tel. +48 519 300 635
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.03.2017, 11:54 |
Źródło informacji | Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Składane smartfony na fali wznoszącej – HUAWEI Mate X6 debiutuje w Polsce
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ekspertów na podstawie raportu IDC [1], globalny rynek dostaw składanych smartfonów mógł wzrosnąć w 2024 roku nawet o 22%. Tym samym oczekiwany rozwój segmentu składaków byłby ponad 3 razy większy niż przewidywany łączny poziom wzrostu całego rynku smartfonów w ubiegłym roku, który ma wynieść 5,8%. Jednym z głównych napędów tego trendu jest firma Huawei, która w 2024 roku wprowadziła do sprzedaży m.in. innowacyjny, podwójnie składany smartfon HUAWEI Mate XT Ultimate Design. To nowatorskie podejście pozwoliło Huawei globalnie zwiększyć udział w rynku dostaw dużych, składanych smartfonów do 25% w okresie Q1-Q3 2024. W nowym roku firma kontunuuje ekspansję w tym segmencie i właśnie rozpoczęła w Polsce sprzedaż swojego najnowszego, składanego fotosmartfonu – HUAWEI Mate X6.- 04.02.2025, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Huawei
-
Image
RTV EURO AGD GAME ZONE – odpowiedź na oczekiwania współczesnych graczy
- 04.02.2025, 13:20
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: WE!RE Fantasy
-
Image
Efektywna logistyka dla e-commerce, przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i odzieżowego: Asseco CEIT wprowadza AGV U800AR firmy Mushiny
Firma Asseco CEIT, wiodący dostawca zaawansowanych i solidnych rozwiązań technologicznych dla przemysłu, ogłasza rozpoczęcie współpracy z producentem nowoczesnych autonomicznych robotów mobilnych (AGV), firmą Mushiny Co., Ltd. W ramach tej współpracy Asseco CEIT poszerza swoje portfolio o nowy produkt - AGV U800AR.- 03.02.2025, 11:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Asseco CEIT
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ