Newsletter

Nauka i technologie

Jedynie znak „Euroliścia” zapewnia ekologiczny status produktów spożywczych

07.11.2022, 10:40aktualizacja: 07.11.2022, 11:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
„Nie wszystko, co pochodzi z przydomowego ogródka czy wyrosło na polu, możemy nazwać produktem eko. Ekologiczna żywność musi być oznaczona unijnym >>Euroliściem<<” - informuje dr inż. Urszula Sołtysiak, rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Produkty ekologiczne muszą spełnić szereg ścisłych wymagań dotyczących sposobu ich produkcji i pochodzenia surowców, z których zostały wytworzone. Ekologicznymi można nazywać tylko te, których skład surowcowy i metoda produkcji podlegają kontroli jednostki certyfikującej i, w efekcie, figurują na certyfikacie ich producenta.

„Żywność, która spełnia ten wymóg, opatrzona jest unijnym znakiem >>Euroliścia<< ułożonego z 12 białych gwiazdek na zielonym tle” - wskazuje dr inż. Urszula Sołtysiak.

Szukając żywności ekologicznej, powinniśmy wypatrywać na opakowaniu nie tylko znaku „Euroliścia”, ale również numeru jednostki certyfikującej; ich obecność wskazuje, że dostawca posiada obowiązujący w Unii Europejskiej certyfikat rolnictwa ekologicznego.

„Pamiętajmy o tym, że sam napis na produkcie >>bio<<, >>eko<<, >>organic<< nie gwarantuje, że żywność jest ekologiczna” - podkreśla ekspertka.

Hasło „zdrowa żywność” znajdziemy nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych czy internetowych, ale także u osiedlowych sprzedawców, w kioskach, na spożywczych bazarach czy stacjach benzynowych. Jednak nie wszystko, co kryje się pod tym szyldem, naprawdę jest ekologiczne. Często jest to chwyt marketingowy, wykorzystywany przez producentów żywności, chcących skorzystać z rozwijającego się ekologicznego trendu.

W przypadku żywności eko sposób jej wytwarzania podlega rygorystycznym normom określonym w nowym unijnym Rozporządzeniu 2018/848, obowiązującym w całej UE od 1 stycznia 2022 r. Do produkcji ekologicznej żywności nie stosuje się m.in.: roślin genetycznie modyfikowanych, tzw. GMO, nawozów sztucznych, środków chwastobójczych, pestycydów oraz hormonów przyspieszających wzrost zwierząt.

Rolnicy zajmujący się produkcją żywności ekologicznej mogą stosować wyłącznie określone środki, które zostały prawnie dopuszczone do użycia w rolnictwie ekologicznym, m.in.: naturalne nawozy, takie jak kompost czy obornik, naturalne metody i środki ochrony roślin niezagrażające środowisku, ściśle określone dodatki paszowe. Dzięki temu żywność ekologiczna nie zawiera szkodliwych substancji, a sama jej produkcja odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego.

W przypadku żywności paczkowanej, jak np. mąka, makron, mleko sprawdzenie, czy mamy do czynienia z certyfikowanym produktem jest proste. Jednak na zakup ekologicznych warzyw, owoców lub innych produktów „na wagę” powinniśmy decydować się tylko w specjalistycznych sklepach Bio, które handlują wyłącznie produktami od certyfikowanych dostawców. W „zwykłych” sklepach, produkty ekologiczne, w tym owoce i warzywa, mogą być oferowane do sprzedaży wyłącznie w opakowaniach jednostkowych (w otwartych opakowaniach zbiorczych - nie). Zakup na targu od sprzedawcy, który odmawia okazania certyfikatu, podważa ekologiczne pochodzenie towaru.

„Dostawca oferujący żywność eko, powinien posiadać aktualny dokument, wydany przez jednostkę certyfikującą, który zaświadcza, że wszystkie etapy produkcji były zgodne z normami rolnictwa ekologicznego” - wyjaśnia rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. „Dokonując ekozakupów, pamiętajmy o tym, by czytać etykiety i szukać na nich >>Euroliścia<<. Znak ten daje gwarancję, że wybrany produkt pochodzi od wiarygodnego producenta, weryfikowanego przez specjalistyczne jednostki certyfikujące” - podsumowuje.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.11.2022, 10:40
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.