Newsletter

Nauka i technologie

Karpacz’23: polski rynek ma potencjał, by stworzyć własne firmy na miarę Samsunga

07.09.2023, 15:39aktualizacja: 07.09.2023, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ T. Klepczyński
PAP/ T. Klepczyński
Robotyka, elektronika, sztuczna inteligencja, technologie cyfrowe, Internet rzeczy (IoT) - inwestowanie właśnie w te branże, według raportu Instytutu Sobieskiego przygotowanego we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, pozwoliłoby Polsce dołączyć do klubu najbogatszych państw świata. Budowa efektywnego ekosystemu firm wysokotechnologicznych wymaga jednak wykorzystania narzędzi finansowania pre-IPO, takich tak PFR Tech Hub.

Polskie innowacyjne startupu odnoszą sukces i posiadając gotowy już produkt przenoszą swe siedziby do innych krajów lub zostają sprzedane globalnym korporacjom. Należy więc zadbać by nie „uciekały” z Polski.

„W ramach naszego raportu zidentyfikowaliśmy blisko 40 firm, które osiągnęły właśnie ten kluczowy moment: jeżeli uda im się znaleźć dodatkowe finansowanie, i to na poziomie naprawdę konkretnych sum sięgających kilkadziesiąt lub kilkaset milionów złotych, pozostaną w rękach dotychczasowych właścicieli i dalej będą pracować dla polskiej gospodarki” - tłumaczył Bartłomiej Michałowski, ekspert Instytut Sobieskiego, podczas debaty w strefie Polskiego Funduszu Rozwoju na 32. Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Rynek technologiczny w Polsce w ostatnich latach rozwijał się dynamicznie, chociaż wciąż pozostaje w tyle za czołowymi państwami europejskimi. Doskonałym tego przykładem jest liczba zgłaszanych patentów - w Polsce w 2022 r. wyniosła zaledwie 615, podczas gdy w Niemczech przekroczyła 24,5 tys.

„Naszym niewątpliwym sukcesem w ostatnich latach było stworzenie w Polsce ekosystemu innowacji z prawdziwego zdarzenia, między innymi dzięki narzędziom wspierającym startupy, takim jak PFR Ventures. Teraz musi on dojrzeć i zacząć generować dla polskiej gospodarki wymierne zyski, przyczyniając się do wzrostu zamożności naszego społeczeństwa” - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Służyć temu ma PFR Tech Hub, strategiczny program Polskiego Funduszu Rozwoju, którego celem jest wsparcie inwestycyjne sektora wysokich technologii w Polsce. Zasilałby on wybrane firmy znaczącymi środkami finansowymi, pozwalającymi przeskoczyć dotychczasowe bariery rozwojowe, jednocześnie pozwalając ich właścicielom na zachowanie pakietu akcji większościowych.

„Po raz pierwszy w historii Polacy mają szansę wziąć udział w kolejnej rewolucji przemysłowej, tym razem nie w roli biernych obserwatorów, ale aktywnych jej uczestników i kreatorów innowacyjnych technologii. Aby to osiągnąć, musimy zbudować społeczną akceptacje dla odpowiedzialnego inwestowania środków publicznych w sektor prywatny oraz porzucić w końcu odziedziczoną po PRL, krytyczną postawę wobec indywidualnej inicjatywy oraz dążenia do sukcesu” - wyjaśniał przedstawiciel Instytutu Sobieskiego. 

Dla polskich firm w zdobywaniu umiejętności konkurowania na rynku globalnym, a w przyszłości niektórym z nich - zbudowaniu potencjału na miarę takiego giganta jak Samsung (który również powstał dzięki zaangażowaniu południowokoreańskiego państwa), niezbędna będzie również ścisła współpraca z instytucjami naukowymi oraz ośrodkami badawczymi. 

„Tak długo nie stworzymy silnego ekosystemu innowacji, jak polskie uczelnie naukowo-techniczne nie stworzą własnych, potężnych instytutów, przynoszących miliardowe zyski poprzez komercjalizację rozwiązań opracowanych przez naszych utalentowanych inżynierów. Poprawy wymaga także umiejętność wykorzystywania przez firmy prywatne zapotrzebowania państwa na dane technologie, chociażby w obszarze wojskowości, które stymulowałoby ich rozwój” - podkreślał Paweł Borys. 

Strefa Polskiego Funduszu Rozwoju na stałe wpisała się w tradycję prestiżowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ramach jego 32. edycji, od 5 do 7 września tysiące gości - liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całego świata, dyskutuje o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską i całym kontynentem.

Więcej o raporcie Instytutu Sobieskiego i PFR można przeczytać tutaj.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.09.2023, 15:39
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii