Newsletter

Nauka i technologie

Konferencja BioEM 2024 w Grecji: pole elektromagnetyczne nie jest szkodliwe, ale trzeba walczyć z mitami

18.07.2024, 14:02aktualizacja: 19.07.2024, 09:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu
Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu
Pole elektromagnetyczne towarzyszy nam na co dzień. Czy jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia? Czy powinniśmy się go bać? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji BioEM 2024, która odbyła się w czerwcu na greckiej wyspie Kreta. To największe i najważniejsze spotkanie naukowców i praktyków zajmujących się bioelektromagnetyką, czyli nauką o wpływie pola elektromagnetycznego na żywe organizmy.

Konferencja BioEM ma już ponad 40-letnią tradycję i jest organizowana przez Towarzystwo Bioelektromagnetyczne (www.bems.org) w celu wymiany wiedzy i wyników badań biofizycznych w zakresie wpływu pola elektromagnetycznego na żywe organizmy. Utrzymanie aktualnego poziomu wiedzy w tym obszarze jest niezbędne do tworzenia przepisów i norm, które będą adekwatnie chronić ludzi i środowisko przed niekorzystnymi skutkami ekspozycji na pole elektromagnetyczne. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział około 250 osób z 24 krajów, które zaprezentowały swoje badania i doświadczenia. Wśród nich byli zarówno naukowcy z dziedzin biologii, medycyny, fizyki i techniki, jak i przedstawiciele przemysłu i administracji. Ich wspólnym celem była wymiana wiedzy na temat relacji między polem elektromagnetycznym a światem biologicznym.

Tegoroczna konferencja oprócz badań biofizycznych skoncentrowała się także na badaniach socjologicznych i postrzeganiu pola elektromagnetycznego przez ludzi oraz postawach wobec niego. Istotą badań tego problemu jest ukazanie, jakie są najczęstsze obawy i nieporozumienia społeczne dotyczące pola elektromagnetycznego oraz jak można je rozwiać poprzez edukację. Na konferencji zaprezentowano kilka projektów i programów, które zajmują się tym zagadnieniem. Wśród nich zaprezentowany został międzynarodowy zespół japońsko-polsko-niemiecki, który powstał w wyniku dyskusji przeprowadzonych w trakcie wcześniejszych konferencji i który bada, jak ludzie w różnych krajach, odmiennych kulturowo odbierają pole elektromagnetyczne. Zespół tworzą cztery instytucje: japońska agencja ds. informacji o polu elektromagnetycznym, niemiecka agencja rządowa ds. ochrony przed promieniowaniem oraz dwie polskie instytucje: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu. Wynikiem działalności zespołu będzie analiza porównawcza wyników badań percepcji pola elektromagnetycznego w trzech krajach i jej rozpowszechnienie. Przewidywana jest kontynuacja badań w szerszym zakresie geograficznym - zespół jest otwarty na włączenie instytucji z innych krajów.

Pomimo znacznego ograniczenia badań w obszarze relacji pole elektromagnetyczne - środowisko biologiczne, można było wysłuchać podczas konferencji pewnej liczby ciekawych referatów na temat aplikacji pola elektromagnetycznego w medycynie. Duża część badań w tej dziedzinie skupia się na technikach terapeutycznych elektroporacyjnych - zaprezentowano interesujący przykład połączenia ich z chemoterapią. Oprócz referatów na ten temat w innych sesjach tematycznych elektroporacji poświęcona została oddzielna sesja.

Konferencja BioEM 2024 pokazała, że pole elektromagnetyczne nie jest czynnikiem zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi, o ile jest ono zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Jednak nadal istnieje potrzeba prowadzenia badań i działań, które mają na celu zwiększenie świadomości i zaufania społecznego do pola elektromagnetycznego i jego źródeł. Tylko w ten sposób można zapobiec niepotrzebnym lękom i konfliktom, które mogą wynikać z niewiedzy lub dezinformacji.

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.07.2024, 14:02
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii