Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Odejście bezpośrednio w energetykę odnawialną jest możliwe, ale wymaga znacznie więcej czasu niż zakładano do niedawna, traktując gaz jako paliwo przejściowe. Na tej drodze znajduje się fotowoltaika oraz wiatraki, ale to źródła wytwarzania energii, które są jednak nie do końca sterowalne przez człowieka. Siły przyrody decydują o tym, czy będziemy mieć produkcję prądu i na jakim poziomie – wskazywał Paweł Majewski. - W związku z tym musimy wprowadzać zeroemisyjną energetykę bezpieczną i sterowalną, i takie właśnie są małe reaktory jądrowe” – zaznaczył.
Według niego SMR-y nie stoją w sprzeczności z budową dużej elektrowni atomowej.
„Te małe reaktory mają za zadanie produkować energię na potrzeby lokalne - czy to przemysłu, czy skupisk ludzkich – i to zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła” – wyjaśnił.
Małe reaktory mają moc ok. 20 megawatów energii elektrycznie i 60 megawatów energii cieplnej. W związku z tym nadają się doskonale do lokalnych elektrociepłowni.
„Technologia, której dotyczy podpisany dzisiaj list intencyjny, zakłada budowę sprawdzonych już urządzeń, bo są to urządzenia analogiczne do tych, które pływają na okrętach atomowych” – mówił Paweł Majewski.
Zaznaczył również, że modułowe reaktory mogą być istotnym filarem bezpieczeństwa energetycznego.
„Cieszę się, że Enea jest kolejną firmą, która idzie tą drogą, dołącza do Orlenu i KGHM” – powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, obecny przy podpisaniu umowy Enei z Last Energy wicepremier
„Spółki energetyczne, które są gwarantem naszego energetycznego bezpieczeństwa, stawiają ten cel jako nadrzędny. Nie szukają łatwego zarobku na dzisiaj” – zaznaczył wicepremier Sasin.
„Transformacja energetyczna musi się odbywać na zasadach sprawiedliwych i akceptowalnych dla społeczeństw krajów, których dotyczy, a różnice pomiędzy nimi są znaczące” – podsumował Paweł Majewski.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.06.2022, 10:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Polskie rozwiązania edukacyjne docenione na światowym forum
W polskiej edukacji często sięgamy po inspirację w kierunku USA bądź Skandynawii. Tymczasem rozwiązania tworzone przez rodzime firmy cieszą się na świecie coraz większą estymą, zdobywając kolejne międzynarodowe nagrody. Jury prestiżowego konkursu GESS Education Awards 2024 uznało Interaktywne Plansze Przyrodnicze – serię pomocy stworzonych przez gdańską firmę Learnetic – za najlepsze programy edukacyjne dla klas 4-8.- 15.01.2025, 12:16
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Learnetic SA
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
Firma Lisner ogłosiła wycofanie jaj pochodzących od kur utrzymywanych w klatkach ze wszystkich swoich produktów. Decyzja ta wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ograniczania stosowania tego typu jaj i odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów oraz wymogi zrównoważonego rozwoju.- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner