Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Suwerenność danych i współpraca z polskimi dostawcami chmury (komunikat)

28.03.2025, 15:24aktualizacja: 28.03.2025, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

28 marca w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich firm świadczących komercyjne usługi chmurowe. Tematem rozmów była przyszłość usług chmurowych w administracji publicznej oraz zagadnienia związane z suwerennością cyfrową i danych.

"Rozwój chmury obliczeniowej w administracji to element suwerenności cyfrowej i fundament bezpieczeństwa państwa" – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. "Naszym celem jest nie tylko cyfryzacja usług publicznych, ale też realna kontrola nad tym, gdzie i jak przetwarzane są dane obywatelek i obywateli. Polska ma potencjał, by budować własne, bezpieczne środowisko chmurowe – z udziałem krajowych dostawców i ekspertów" – dodał.

Wspólny kierunek: rozwój chmury w administracji

Podczas spotkania omówiono rolę technologii chmurowych w modernizacji usług publicznych. Zwrócono uwagę na korzyści, jakie niesie chmura obliczeniowa – w tym redukcję kosztów, skalowalność zasobów, łatwy dostęp do danych, odciążenie lokalnej infrastruktury oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych.

"Współpraca z polskimi firmami technologicznymi to strategiczny kierunek, który chcemy rozwijać w praktyce, nie tylko w deklaracjach" – powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. "Takie spotkania mają kluczowe znaczenie dla tworzenia realnych standardów współpracy publiczno-prywatnej w zakresie nowoczesnych technologii" – dodaje Olszewski.

W dyskusji podkreślano, że rozwój usług chmurowych w sektorze publicznym powinien odbywać się w oparciu o aktualne regulacje, m.in. znowelizowaną uchwałę Rady Ministrów w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” oraz prace nad aktualizacją Standardów Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych.

Chmura obliczeniowa to technologia, która umożliwia przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi w oparciu o współdzielone zasoby dostarczane przez dostawcę usług – wewnętrznego lub zewnętrznego. W zależności od modelu własności zasobów, wyróżniamy chmurę prywatną, publiczną oraz hybrydową.

"Jednym z istotnych kierunków strategicznych PFR jest pobudzanie ekosystemu innowacji w Polsce. Dlatego spotkania, takie jak dzisiejsze, są dla nas bardzo istotne. Liczę na to, że wynikną z niego ciekawe inicjatywy, podobne do tej, jaką w wybranych obszarach realizujemy obecnie z OChK i Google" – powiedział Piotr Matczuk, prezes PFR.

Suwerenność cyfrowa i dane pod kontrolą

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji wskazywali, że suwerenność cyfrowa – rozumiana jako zdolność państwa do kontroli technologiczno-cyfrowej – oraz suwerenność danych, czyli decydowanie o miejscu ich przechowywania i przetwarzania, są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski.

W tym kontekście analizowano możliwości korzystania z publicznej chmury obliczeniowej – świadczonej przez zewnętrznych dostawców – z uwzględnieniem rodzaju danych możliwych do przetwarzania w takim środowisku.

Otwarty dialog z sektorem prywatnym

Spotkanie było merytoryczną wymianą doświadczeń i opinii. Ministerstwo Cyfryzacji liczy na dalszy rozwój usług chmurowych w administracji z udziałem polskich firm technologicznych oraz kontynuację otwartego dialogu z sektorem prywatnym.

Uczestnicy spotkania

Ze strony Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowach udział wzięli: wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski oraz przedstawiciele Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

Wśród uczestników znaleźli się także reprezentanci firm i instytucji: Polska Chmura, COIG S.A., POLCOM, IT Cyfronet, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, NETIA, Comarch, Beyond, PCSS, PFR oraz Cloudferro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2025, 15:24
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ