Newsletter

Nauka i technologie

Polski Maskpol wyprodukował trudnopalną bieliznę termoaktywną

08.09.2023, 10:21aktualizacja: 08.09.2023, 11:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom/Kadr z filmu
PAP MediaRoom/Kadr z filmu
Podczas MSPO w Kielcach została zaprezentowana najnowsza trudnopalna bielizna termoaktywna wykonana z opracowanych w USA materiałów, produkowana przez należącą do PGZ spółkę Maskpol. To efekt nawiązanej rok temu współpracy Maskpolu z amerykańskim koncernem Milliken - producentem trudnopalnych materiałów specjalistycznych dla wojska.

Dzięki współpracy nawiązanej w 2022 roku, Polacy już produkują przeznaczoną dla wojska i służb trudnopalną bieliznę letnią i zimową.z najnowocześniejszych specjalnych tkanin opracowanych przez Amerykanów.

„Dla Grupy PGZ ważny jest transfer technologii, czy to w technice pancernej, czy w rakietowej, czy w systemach artyleryjskich - dla Maskpolu również. W przypadku Millikena od początku jest bardzo duża otwartość na transfer technologii do Polski, dlatego mamy produkt w 100 proc. wykonany w naszym kraju” - powiedział prezes Maskpolu Adam Ogrodnik.

Dodał, że dzięki współpracy z amerykańskim koncernem, w Polsce powstał certyfikowany przez Amerykanów zakład. 

„Zobowiązaliśmy się, że jeżeli wspólnie zaczniemy pracować nad projektem bielizny trudnopalnej, to ustawimy całą linię produkcyjną tych materiałów w Polsce, tak żeby nastąpiła pełna polonizacja produktu. Bardzo wysoki poziom jakości może być tylko wtedy, kiedy jeden producent odpowiada za całość procesów produkcyjnych” - powiedziała PAP Anna Zygan, kierownik sprzedaży międzynarodowej działu Govermental and Defence Milliken.

Wyjaśniła, że jedną z głównych cech nowej bielizny termoaktywnej jest zastosowanie w dzianinie trudnopalnych oraz samogasnących włókien, o wyższej niż standardowa oddychalności - nawet po wielokrotnym praniu - oraz wysokiej odporności na rozdarcie.

„Dzianina jest produkowania według naszej receptury - jeden do jednego przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych do Polski” - dodała Anna Zygan.

Prezes spółki Maskpol podkreślił, że efekt końcowy „w polskim zakładzie produkcyjnym, jest taki sam jak w amerykańskim” i poinformował, że obecnie bielizna termoaktywna z amerykańskiej trudnopalnej tkaniny, jest już po badaniach laboratoryjnych oraz wewnętrznych testach użytkowych. „Teraz czas na testy użytkowe w wojsku - to jest ostateczna weryfikacja” - zaznaczył Adam Ogrodnik.

Prezes powiedział, że w przypadku produktów wytwarzanych w Polsce, z wykorzystaniem amerykańskich rozwiązań, „wykazuje duży spokój”.

„Korzystamy z technologii, która jest sprawdzona. W przypadku finału, o który nam chodzi, czyli zawarcia kontraktów i dostaw, będzie to dla nas duża satysfakcja, że one zostaną wprowadzone masowo do Wojska Polskiego” - powiedział.

Dodał, że opracowane w USA materiały Maskpol chce również stosować w segmencie skierowanym do klientów komercyjnych na rynkach państw UE i NATO.

Przedstawicielka amerykańskiego koncernu powiedziała PAP, że obecnie w pełni gotowych jest kilka dzianin trudnopalnych do produkcji m.in. letniej, zimowej bielizny dla wojska i służb oraz materiały do produkcji tzw. combat shirt - koszulo-bluz zakładanych pod kamizelkę kuloodporną - które już są używane w europejskich armiach.

„Z polskiego zakładu produkcyjnego dostarczamy już dzianinę na potrzeby szwajcarskiego wojska. Planujemy rozwój większej ilości produktów: polarów trudnopalnych czy ocieplin. Myślimy też o rozszerzeniu współpracy w spektrum tkanin” - zaznaczyła Anna Zygan.

Poinformowała, że chodzi o tzw. kamuflaż multispektralny, który pozwala żołnierzowi „ukryć się” przed obserwacją m.in. czujnikami rejestrującymi ciepło ciała.

„Kamuflaż multispektralny jest w centrum zainteresowania zamawiającego, więc rozmawiamy o tym, w jaki sposób tego typu technologię również wdrożyć do produkcji w Polsce” - dodała.

Milliken jest światowym liderem w produkcji trudnopalnych i odpornych na niską temperaturę materiałów. Firma znana jest z opracowywania wysokowydajnych materiałów, które są wygodne, trwałe i zapewniają ochronę przed płomieniami przez cały okres użytkowania odzieży. Posiada w swoim portfolio ponad 700 specjalistycznych tkanin, które oferuje na ponad 20 rynkach. Technologie tekstyliów trudnopalnych Millikena są wykorzystywane w programach ubiorów bojowych U.S. Army oraz U.S. Air Force.

Żródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.09.2023, 10:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii