Newsletter

Nauka i technologie

Zlecone: Sprzedaż kolektorów słonecznych w 2010 r. na tym samym poziomie co rok wcześniej, ale duże firmy odnotowały spadek sprzedaży - wyniki raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej

09.05.2011, 12:00aktualizacja: 09.05.2011, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wg najświeższych badań sprzedaży instalacji słonecznych w Polsce, przeprowadzanych corocznie przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w ub. roku zainstalowano na terenie Polski ok. 146 tys. m2 kolektorów słonecznych, jest to wielkość porównywalna ze sprzedażą w roku 2009 r. W wyniku kryzysu gospodarczego w całej UE zaobserwowano spadek tempa rozwoju branży, co przełożyło się m.in. na spadek eksportu, ale autorzy raportu podkreślają że krajowy wynik należy uznać za przyzwoity. Łącznie w Polsce zainstalowanych jest ok. 655 tys. m2, co stanowi odpowiednik mocy bloku elektrowni węglowej rzędu 500 MW. Polski rynek jest zdywersyfikowany i niemalże równo podzielony pomiędzy firmy krajowe i zagraniczne, ale przybywa na nim ciągle nowych producentów kolektorów słonecznych i dostawców urządzeń. Analizując sprzedaż w 2010 r. firmy uczestniczące w badaniu można podzielić na: małe - sprzedające do 1000 m2 rocznie oraz duże - sprzedające pow. 1000 m2 rocznie.

Największy wzrost sprzedaży odnotowano w małych firmach, nawet rzędu 100%, spadek sprzedaży odnotowano w dużych firmach, u ponad 50% firm. Ponadto, należy zauważyć, że pomimo napływu nowych graczy na rynku, niektóre firmy oferujące kolektory bankrutują. Przeszkodą dla wielu firm, sygnalizowaną m.in. przez członków Panelu Słonecznego, jest brak w Polsce akredytowanego laboratorium badawczego kolektorów słonecznych. Badania i ew. certyfikacja zagranicą, w tym uzyskanie znaku Solar Keymark, są kosztowne i czasochłonne (koszt badania w zagranicznym laboratorium - 4,2 tys. do 10 tys. euro, w Polsce 8 tys. zł, do tego dochodzi koszt uzyskania znaku w jednostce certyfikującej).

Od połowy ub. roku dla osób fizycznych dostępny jest program NFOŚiGW. Dotychczasowy wkład programu to ponad 10%, ale jego zaletą jest dłuższa, niejednorazowa perspektywa oraz zwracanie uwagi na jakość certyfikowanych urządzeń i w pewnym zakresie także końcową wydajność instalacji. Autorzy podkreślają jednak, że jest tu jeszcze miejsce na poprawę, choćby przez lepsze przygotowanie beneficjentów programu.

Pełny raport, wraz z prezentacją rynku UE oraz systemu wsparcia i innowacji technologicznych 2010/2011, zaprezentowany będzie na IV Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, 31 maja, w Warszawie, którego organizatorem jest Instytut Energetyki Odnawialnej.

KONTAKT:

Aneta Więcka

e-mail: awiecka@ieo.pl

tel. (22) 825 45 52 wew 107

http://www.ieo.pl

Źródło informacji: Instytut Energetyki Odnawialnej

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2011, 12:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii