Newsletter

Zlecone: Naród Kazachstanu oddał swój głos na stabilność, rozwój gospodarczy oraz reformy demokratyczne

05.04.2011, 14:37aktualizacja: 05.04.2011, 14:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wstępne wyniki przedterminowych wyborów prezydenckich w Kazachstanie, które odbyły się 3 kwietnia br. pokazują, że zwyciężył ich obecny Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, którego poparło 95,5 % wyborców. Inni kandydaci uzyskali: lider Partii Patriotów Gani Kasymow - 1,9 % poparcia, Żambył Achmetbekow (Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu) - 1,4 % i przewodniczący sojuszu ekologicznego "Tabigat" Mels Eleusizow - 1,2% poparcia.

Obecnego szefa państwa poparli przedstawiciele wszystkich środowisk, w tym inteligencja, młodzież, posłowie, czołowi politycy, biznesmeni, naukowcy, artyści i wojsko.

Wybory w Kazachstanie monitorowało 1059 obserwatorów oraz ponad 200 dziennikarzy z zagranicy. Polska była reprezentowana przez misję obserwatorów krótkoterminowych OBWE/ODIHR (7 obserwatorów), 3 posłów na Sejm w składzie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, 1 parlamentarzysta w składzie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz 4 niezależnych obserwatorów.

Według opinii międzynarodowych obserwatorów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: "wyniki wyborów prezydenckich w Kazachstanie odzwierciedlają wolę narodu".

Wiekszość krytycznych uwag misji obserwacyjnej dotyczących wyborów prezydenckich w Kazachstanie OBWE/ODIHR dotyczy zagadnień technicznych. Wszyscy obserwatorzy podkreślili, że w Kazachstanie odbyły się uczciwe, otwarte i przejrzyste wybory.

Wybranie przez naród Kazachstanu Nazarbajewa odzwierciedla prawdziwy wskaźnik poparcia, którym obecny prezydent cieszy się wśród kazachskiego społeczeństwa. Nieprawidłowości w procesie wyborczym, bądź niedoskonałość przepisów prawnych nie mogą zasadniczo wpływać na ogólne wyniki wyborów.

Zwycięstwo Nursułtana Nazarbajewa będzie sprzyjać dalszej liberalizacji systemu politycznego Kazachstanu, zapewni kurs na wielopartyjny układ sił, i co najważniejsze - uczyni dynamicznym rozwój gospodarki i wzrost dobrobytu obywateli.

Obecnie absolutna większość obywateli Kazachstanu kojarzy osiągnięcia swojego kraju z imieniem pierwszego prezydenta Kazachstanu, Nursułtana Nazarbajewa. Sukces "Cudu kazachskiego", o którym często mówią eksperci cieszący się międzynarodowym autorytetem, jest nierozłącznie związany z "fenomenem Nazarbajewa". Właśnie czynnik osobistej odpowiedzialności prezydenta przed swoim narodem zadecydował o osiągnięciach naszego kraju - jedności, stabilności i trwałym rozwoju.

Pod przewodnictwem swojego pierwszego prezydenta, Nursułtana Nazarbajewa, Kazachstan przeszedł długą drogę od odłamka ogromnego imperium do mocarstwa regionalnego, gospodarczego i politycznego lidera obszaru postradzieckiego.

Dzięki wytrwałości i twardej woli pierwszego prezydenta Kazachstanu, raz i na zawsze została rozstrzygnięta sprawa granic terytorialnych pozostająca do dnia dzisiejszego nieuregulowaną kwestią w wielu państwach. Kazachstan po raz pierwszy w swojej historii prawnie ustalił swoje granice państwowe i potomkowie nie będą musieli rozstrzygać sporów o ziemię z sąsiadami.

Wyjątkowy kazachstański model międzynarodowościowej i międzywyznaniowej zgody, w której żyją przedstawiciele ponad 130 narodowości, jest uznawany za jeden z najbardziej skutecznych na świecie.

Jeden ze znanych przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej w Kazachstanie Iwan Zienkiewicz, który obecnie jest profesorem Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu im. D. Kunajewa, wysoko ocenia politykę międzynarodowościową, prowadzoną przez głowę państwa. "Polacy uważają się za część narodu Kazachstanu. Swoje nadzieje, rozwój kraju i jego przyszłość łączą z imieniem pierwszego prezydenta państwa. Dzisiaj na czele państwa stoi przywódca, który posiada autorytet nie tylko na terytorium Kazachstanu, ale również na poziomie międzynarodowym. Nursułtan Nazarbajew stał u źródeł reform. Dzisiaj, pod jego przewodnictwem, kraj pomyślnie się rozwija, naród ma do niego zaufanie. Uważamy, iż powinien on doprowadzić te reformy do końca" - podkreślił I. Zienkiewicz. Kazachstan jest uznanym liderem regionalnym w kwestiach demokratyzacji społeczeństwa. Strategiczne spojrzenie głowy państwa na sprawę budowania systemu politycznego pozwoliło uniknąć wstrząsów i przejawów niestabilności. Ekonomiczne przemiany rynkowe przeprowadzone w ciągu ostatnich 15 lat wprowadziły Kazachstan w grono najbardziej dynamicznie rozwijających się państw świata.

Oprócz tego, prezydent Nursułtan Nazarbajew przez lata swojej prezydentury rozpoczął szereg globalnych i regionalnych inicjatyw mających na celu umocnienie pokoju międzynarodowego, stabilności i rozwoju w regionie Azji Centralnej. Spośród nich, dobrowolną rezygnację z broni jądrowej, euroazjatyckie inicjatywy integracyjne, przeprowadzenie zjazdów przywódców religii światowych i tradycyjnych w Astanie, narady w sprawach bezpieczeństwa i zaufania w Azji, budowę nowej stolicy Astany, przyjęcie długoterminowej strategii rozwoju Kazachstanu do 2030 roku, starania dotyczące umocnienia europejskiego i euroazjatyckiego bezpieczeństwa w ramach pierwszego i historycznego przywództwa Kazachstanu w OBWE, wreszcie, pierwsze w nowym stuleciu spotkanie na szczycie ww. organizacji w Astanie. Na przełomie stycznia i lutego 2011 roku, w południowej i północnej stolicy Kazachstanu - Ałmaty i Astanie, po raz pierwszy w historii na obszarze postradzieckim, z sukcesem przeprowadzone zostały Zimowe Igrzyska Azjatyckie.

Obecnie Kazachstan osiąga stabilne tempo wzrostu gospodarczego. Pomimo globalnego kryzysu gospodarczego, w 2010 roku PKB kraju wzrosło o 7,5 %, produkcja przemysłowa - o 10,5%, utworzono około stu nowych zakładów produkcyjnych. W ciągu dziesięciu lat nowego stulecia wartość PKB na jednego mieszkańca wzrosła ponad siedmiokrotnie i przewyższyła 8 tys. USD. Od 2000 roku do gospodarki Kazachstanu udało się przyciągnąć około 110 mld USD bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W bieżącym dziesięcioleciu wysokość emerytur wzrosła ponad sześciokrotnie, zasoby mieszkaniowe Kazachstanu powiększyły się o 30 milionów metrów kwadratowych, 330 tysięcy rodzin obywateli Kazachstanu nabyło nowe mieszkania. Średnie miesięczne wynagrodzenie wzrosło 5,5-krotnie.

W ubiegłym roku Kazachstan w globalnym rankingu poziomu dobrobytu ludności zajął 50. miejsce, wyprzedzając Rosję, Ukrainę, Białoruś i inne kraje.

W ciągu dziesięciu lat wydatki na kształcenie i opiekę zdrowotną wzrosły ponad ośmiokrotnie. Wybudowano ponad siedemset szkół i około czterysta pięćdziesiąt obiektów opieki zdrowotnej.

W 2010 roku został otwarty Nowy Uniwersytet Astany N. Nazarbajewa, utworzony na wzór oraz przy pomocy najlepszych światowych centrów naukowo-dydaktycznych.

Współczynnik urodzeń wzrósł półtorakrotnie, a naturalny przyrost ludności - trzykrotnie. W bieżącym dziesięcioleciu liczba ludności kraju zwiększyła się o półtora miliona osób.

Plik graficzny dotyczący tej informacji prasowej znajduje się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2011, 14:37
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ