Newsletter

SERINUS ENERGY INC. - podsumowanie informacji dotyczących wyników finansowych i operacyjnych

13.08.2014, 03:16aktualizacja: 13.08.2014, 03:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący z plikiem 34/2014

Podstawa prawna: Inne uregulowania

Na podstawie art. 62 ust 8 ustawy o ofercie publicznej [...] Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "Spółka", "SEN") informuje, że w Kanadzie za pośrednictwem systemu SEDAR przedstawiane są wyniki finansowe oraz operacyjne za kwartał zakończony 30 czerwca 2014 r.

PODSUMOWANIE II KWARTAŁU 2014 R.

- Produkcja Spółki za II kw. 2014 r. wyniosła 4.965 boe/d, co stanowi wzrost o 56 proc. w porównaniu do II kw. 2013 r., i o 2 proc. w stosunku do 4.849 boe/d produkcji z I kw. 2014 r. Do wzrostu produkcji w stosunku do II kw. 2013 r. przyczyniło się przejęcie Winstar Resources.

- Mimo niestabilności politycznej i stanu bezpieczeństwa, organiczny wzrost ukraińskich aktywów Spółki trwał nadal, a średnia produkcja (netto dla udziałów operacyjnych SEN) w II kwartale wzrosła o 15 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2013 r., osiągając 3.654 boe/d (21,9 MMcfe/d), a w stosunku do I kw. 2014 r. wzrosła o 4 proc.

- Średnia produkcja dzienna (przypadająca na udziały operacyjne SEN) od początku trzeciego kwartału do chwili obecnej wynosi ok. 5.625 boe/d (940 bbl/d ropy, 27,6 MMcf/d gazu, 82 bbl/d cieczy). Wzrost w dużej części wynika z podłączenia odwiertu M-17 na Ukrainie, z którego wydobycie uruchomiono kilka dni przed końcem II kwartału. Obecnie jego produkcja zasila ogólny poziom wydobycia w całości.

- Przychody brutto w II kw. wyniosły 41,6 mln USD, wzrastając o 44 proc. w porównaniu do II kw. 2013 r. Na akcjonariuszy SEN przypadło 32,8 mln USD w porównaniu do 20,3 mln USD w ubiegłym roku. Pozostała część przychodów przypadła na nie należącą do Serinus spółkę będącą właścicielem 30 proc. udziałów w KUBGAS Holding Limited.

- Wartość retroaktywna netto (netback) dla Ukrainy odbiła w górę od poziomu 30,85 USD/boe (5,14 USD/Mcfe) odnotowanego w I kw. br., osiągając 41,76 USD/boe (6,96 USD/Mcfe) w II kwartale br. wraz z wygaśnięciem rabatów na gaz importowany z Rosji, jak również w związku ze względną stabilizacją kursu ukraińskiej hrywny w stosunku do dolara amerykańskiego. Dla produkcji w Tunezji netback nadal utrzymywał się na wysokim poziomie: 54,83 USD/boe.

- Środki z działalności operacyjnej w II kw. 2014 r. wzrosły o 133 proc., do 20,8 mln USD, wobec 8,9 mln USD uzyskanych w II kw. 2013 r., a w stosunku do 14,9 mln USD z I kw. 2014 r. był to wzrost o 40 proc. Na akcjonariuszy SEN przypadło 15,8 mln USD.

- Zysk netto za II kw. 2014 r. przed ujęciem różnic kursowych wynosił 8,7 mln USD (5,3 mln USD przypadające na akcjonariuszy SEN), w porównaniu do 3,2 mln USD w II kw. 2013 r. (2,4 mln USD przypadające na akcjonariuszy SEN), głównie dzięki przejęciu Winstar.

- Serinus odnotował w II kwartale 2014 r. całkowity dochód w wysokości 6,7 mln USD. Wpływ na całkowity dochód miało ujęcie niezrealizowanych ujemnych różnic kursowych w wysokości 2,0 mln USD. Jest to związane z przeliczeniem sprawozdań finansowych ukraińskich spółek zależnych z UAH na USD i odzwierciedla osłabienie kursu UAH. W związku z tym, że kurs wymiany ulega wahaniom, zmienia się równowartość wykazywana w dolarach amerykańskich, nie wpływa to jednak na zdolność tych aktywów lub zobowiązań do realizacji założonych dla nich celów. Jeśli hrywna się umocni, część lub całość tej niezrealizowanej straty zostanie odrobiona.

- Nakłady inwestycyjne w II kwartale br. wyniosły 16,1 mln USD, w porównaniu do 9,3 mln USD w analogicznym okresie roku 2013.

- W trakcie II kwartału KUB-Gas LLC dokonał wypłaty dywidendy w wysokości 10,5 mln USD (7,35 mln USD dla udziałów operacyjnych SEN).

- W II kw. 2014 r. Spółka dokonała dwóch wcześniejszych spłat - na łączną kwotę 7 mln USD - zabezpieczonej pożyczki, udzielonej przez Dutco Energy Limited. Następnie, w okresie po 30 czerwca 2014 r. Spółka spłaciła jeszcze 8 mln USD pożyczki, która tym samym została ostatecznie rozliczona.

Podsumowanie wyników finansowych za II kw. 2014 r. oraz produkcja i ceny w II kw. zostały przedstawione w Załączniku do niniejszego raportu bieżącego. Uwaga: Serinus przygotowuje swoje wyniki finansowe na bazie skonsolidowanej, która obejmuje 100 proc. podmiotu zależnego KUB-Gas LLC ("KUB-Gas"), w którym Spółka posiada pośrednio 70 proc. udział. O ile nie jest to zaznaczone poprzez użycie sformułowań "przypadające na Serinus", "netto dla Serinus" lub "netto dla SEN WI" (WI=udziały operacyjne), wszystkie wartości i wolumeny odnoszą się do danych skonsolidowanych. Serinus sporządza raporty w dolarach amerykańskich, wszystkie dane przywoływane - zarówno te w dolarach lub wartości na akcję - wyrażone są w USD, o ile nie zaznaczono inaczej.

DZIAŁANIA OPERACYJNE - PODSUMOWANIE I AKTUALIZACJA

- Produkcja w II kw. wyniosła 4.965 boe/d, odnotowując 2 proc. wzrost wobec I kw. br. (4.849 boe/d), co głównie spowodowane było wzrostem produkcji na Ukrainie.

- Odwiert M-17 został wykonany w trakcie I kwartału. Pomiary otworowe wykazały obecność 9-metrowej miąższości warstwy nasyconej gazem (opłacalnym do wydobycia) w miejscu głównego celu - piaskowcu strefy S6 oraz 2,5-metrowej warstwy gazu opłacalnego do wydobycia w strefie S5, a także 5,5 metrowej warstwy w głębiej położonej strefie S7. Ponadto rejestry wskazały również na potencjał zbiornikowy w warstwie o miąższości 22 m w strefie R30c. W trakcie testów uzyskano przypływ 900 Mcf/d ze strefy S7, co było wynikiem przekraczającym oczekiwania Spółki, gdyż sądzono, że dla produkcji ilości komercyjnych będzie potrzebna stymulacja. Ponad strefą S7 został wykonany korek, a po testach 26 czerwca rozpoczęto ze strefy S6 produkcję na początkowym poziomie 6,0 MMcf/d (4,2 MMcf/d przypadające na udziały operacyjne SEN). Od tego czasu przepływ był stopniowo zwiększany, umożliwiając stabilizację odwiertu na każdym poziomie wydobycia. Produkcja z odwiertu od momentu jej uruchomienia wynosi średnio 8,6 MMcf/d (6,0 MMcf/d przypadające na udziały operacyjne SEN). Strefy S5 i R30C pozostają niepodłączone w celu przeprowadzenia testów i zagospodarowania w późniejszym terminie.

- Prace nad odwiertem WIN-12bis rozpoczęto 17 lipca br. Oczekuje się, że zakładaną całkowitą głębokość 3.900 m osiągnie on w połowie września, a badania i testy zajmą około czterech dodatkowych tygodni. WIN-12bis jest pierwszym z dwóch odwiertów przewidzianych w programie wierceń na polu Sabria w centralnej Tunezji. Szacowany koszt każdego z odwiertów to 14,4 mln USD (6,5 mln USD przypadające na udziały operacyjne SEN).

- Program badań sejsmicznych 3D, obejmujący pozyskanie 203,5 km2 danych z pola Sanrhar rozpoczął się na początku czerwca i jest już w 90 proc. zrealizowany. Posiadane z wcześniejszego okresu nieliczne dane z badań sejsmicznych 2D wskazują na występowanie szeregu struktur, reprezentujących cztery typy zamknięcia pułapek, które nowy program zbada bardziej szczegółowo. Obecna produkcja z Sanrhar - prowadzona w całości z jednego tylko odwiertu - wynosi 50-60 bbl/d ropy, a od końca 2013 r. wyniosła łącznie 421 Mbbl ropy.

- W Tunezji z wykorzystaniem urządzenia coiled tubing z powodzeniem zmodernizowano odwiert CS Sil 1, z którego produkcja osiągnęła poziom ok. 400-500 Mcf/d czyli 40-50 bbl ropy, po zastosowaniu w kwietniu systemu zwężającego światło otworu i zwiększającego prędkość przepływu (ang. velocity string). Podjęto również nieudaną próbę modernizacji odwiertu CS Sil 10 na odcinku od triasowych piaskowców TAGI do sylurskiej strefy Tannezuft. Oba odwierty są obecnie przedmiotem analiz mających określić dodatkowe środki służące zwiększeniu lub przywróceniu produkcji.

PERSPEKTYWY

Tegoroczne wydarzenia na Ukrainie postawiły przed Spółką i jej partnerami niespotykany szereg wyzwań. Przebieg zdarzeń skutkował opóźnieniem lub odroczeniem części projektów, więc obecnie Spółka spodziewa się zakończyć rok 2014 z produkcją na poziomie 6.000 boe/d. Wcześniej zakładano wzrost ok. 30-35 proc. w stosunku do produkcji na koniec 2013 r., wynoszącej 4.986 boe/d, czyli wydobycie na poziomie około 6.500-6.750 boe/d.

Pierwszą istotną kwestią, która wpłynęła na działalność operacyjną był spadek uzyskiwanych cen za gaz w trakcie I kw. za sprawą rabatu na importowany z Rosji gaz, a także za sprawą osłabienia kursu ukraińskiej hrywny wobec dolara amerykańskiego, co zmniejszyło przepływy finansowe z działalności operacyjnej w pierwszym kwartale. Spółka, dostosowując się do tej sytuacji, przesunęła na późniejszą część roku niektóre działania, które nie wpływały na produkcję roku 2014, jak np. pozyskiwanie danych sejsmicznych i program wierceń w Rumunii. W tym okresie żywiono przekonanie, że zakończenie roku z produkcją na poziomie 6.500 boe/d jest nadal wykonalne.

Po tym czasie miały miejsce dwa niespodziewane wydarzenia, które obecnie sprawiają, że jest mało prawdopodobne, aby pierwotnie zakładany na rok 2014 program prac był zrealizowany do końca roku. Pierwsze z nich to decyzja o zawieszeniu na Ukrainie prac wiertniczych i w zakresie zagospodarowania w trosce o bezpieczeństwo, drugie to uchwalenie nowej ustawy dot. opłat koncesyjnych (royalty) na Ukrainie, która znacząco wpłynie na wielkość przepływów finansowych dostępnych do realizacji tegorocznego planu zagospodarowania.

Wraz z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie, podjęto pod koniec czerwca decyzję o zawieszeniu prowadzonych prac wiertniczych, modernizacyjnych i w zakresie zagospodarowania do czasu poprawy bezpieczeństwa. To zawieszenie trwa na tyle długo, że nawet gdybyśmy dziś rozpoczęli powtórną mobilizację, to cały program wierceń roku 2014 będzie miał jeden odwiert mniej w porównaniu do pierwotnego celu. Nastąpiła pewna poprawa stanu bezpieczeństwa w bezpośrednim otoczeniu głównych pól produkcyjnych Spółki, a KUB-Gas prowadzi rozmowy z dostawcami usług dotyczące możliwości wznowienia wierceń i prac zakończeniowych. Nie jest jednak obecnie możliwe określenie kiedy i czy zostaną wznowione.

1 sierpnia 2014 r. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, która weszła w życie, zwiększającą stawki opłat koncesyjnych (royalties) na okres pięciu miesięcy, poczynając od 1 sierpnia br. Najistotniejsze punkty nowej ustawy obejmują:

- Royalties dla produkcji gazu ziemnego i kondensatu wzrosły do 55 proc. i 45 proc. odpowiednio, z obecnych poziomów 28 proc. i 42 proc. O ile nowe stawki nie zostaną określone lub okres obowiązywania powyższych nie zostanie przedłużony, to opłaty royalties dla gazu zostaną 2 stycznia 2015 r. przywrócone do obecnych poziomów (tj. 28 proc. i 42 proc.).

- Nowa ustawa zawiera zapis o "obniżeniu współczynnika" dla nowych odwiertów wykonanych po 1 sierpnia br. Obniża on royalties płacone od produkcji z takich nowych odwiertów gazowych do poziomu 55 proc. nominalnych stawek (tj. efektywna stawka dla nowych odwiertów wynosić będzie 30,25 proc. dla gazu) na okres dwóch lat.

Kierownictwo Spółki wstępnie szacuje, że ten nowy reżym opłat royalty może skutkować około 45 proc. spadkiem uzyskiwanych przez Spółkę z Ukrainy przepływów finansowych po podatku na okres ponad 5 miesięcy, co łączyć się będzie z obniżeniem netback z 5,78 USD/Mcf do ok. 3,15 USD/Mcf, przy założeniu, że cena gazu wynosi 10,00 USD/Mcf. To z kolei obniży przepływy finansowe KUB-Gasu i Serinus, które w innym przypadku można by było przesunąć na rzecz programu wierceń i zagospodarowania. Spółka prowadzi ponowne oszacowanie swojego planowanego programu nakładów inwestycyjnych w kontekście możliwych ograniczeń środków finansowych na inwestycje.

Bez względu na występujące ograniczenia dla prowadzonych operacji, KUB-Gas - jak o tym wspomniano wcześniej - kontynuuje produkcję gazu i kondensatu, otrzymując regularnie płatności za tę produkcję. Urzędowa cena, po której można sprzedawać gaz klientom przemysłowym na Ukrainie wynosi w sierpniu 4.724 UAH za Mcm. Przy obecnym krusie 12,6 UAH/USD stanowi to odpowiednik 10,62 USD/Mcf. Cena otrzymana przez KUB-Gas jest ok. 10 proc. niższa z powodu marży zysku pośredników sprzedających gaz. W drugim kwartale cena zrealizowana przez Spółkę na Ukrainie wyniosła 10,23 USD/Mcf.

W dłuższej perspektywie Serinus nadal pozytywnie zapatruje się na swoje pozostałe możliwości związane z ukraińskimi koncesjami. I chociaż czas ich zrealizowania jest niepewny, to lista obejmuje:

- Cztery zdefiniowane lokalizacje dla wierceń, w tym dwóch odwiertów poszukiwawczych (NM-4 i M 22) i dwóch odwiertów konturujących (M-15 i M-18). Powodzenie któregokolwiek z nich otwiera drogę do dodatkowych lokalizacji konturujących i poszukiwawczych. Uwaga: prace nad odwiertem NM-4 rozpoczęto w połowie czerwca, osiągnął on głębokość 102 m, a przed zawieszeniem prac wiertniczych wykonano jego orurowanie od powierzchni terenu.

- Stymulacje szczelinowaniem planowane są dla czterech odwiertów na Ukrainie, w tym NM-3, O-11, O-15 i możliwe, że dla strefy S7 w odwiercie M-17. Odwiert NM-3 z czerwca 2013 r. to potencjalne odkrycie ropy. Formacje z wizenu są cienkie i nie jest możliwe uzyskanie przepływu bez stymulacji. O ile szczelinowanie się uda, to będzie to pierwszy komercyjny odwiert naftowy na koncesjach Spółki i ustanowi szereg dodatkowych lokalizacji dla zagospodarowania.

POZOSTAŁE DZIAŁANIA

- Urządzenie modernizujące przeniesiono na pole Ech Chouech, a prace rozpoczęły się pod koniec maja. Po usunięciu z otworu pozostałych po wcześniejszych operatorach zanieczyszczeń, został on perforowany w strefie dewońskiej Ouan Kasa. Po perforacji, natrafiono na ropę podczas operacji tłokowania w otworze wiertniczym (ang. swabbing). W odwiercie zawieszono prace do czasu stymulacji. W strefie Ouan Kasa znajduje się warstwa o miąższości 20 metrów ropy opłacalnej do wydobycia, a średnia porowatość wynosi 12 proc. Obecnie urządzenie przenoszone jest do odwiertu ECS-1 w celu przeprowadzenia podobnych prac. Ze względu na oczekiwanie na zgodę regulatora, oba odwierty będą stymulowane pod koniec tego lata, zgodnie z obecnymi planami - we wrześniu. W odwiertach CS-11 i CS-8bis zostaną wykonane różne prace mające na celu zwiększenie lub przywrócenie produkcji, a także ogólną poprawę ich parametrów.

- W Rumunii Serinus wykona dwa odwierty poszukiwawcze i pozyska nowe dane sejsmiczne 3D z terenu o powierzchni 180 km2. Każdy z odwiertów będzie kosztował wg szacunków 3 mln USD (przypadające na udziały operacyjne SEN). Termin rozpoczęcia prac nad pierwszym otworem przewidywany jest na listopad. Pozyskiwanie danych sejsmicznych rozpocznie się wg planów we wrześniu.

DOKUMENTY UZUPEŁNIAJĄCE

Pełny tekst "Sprawozdania kierownictwa z działalności" (ang. MD&A) oraz "Sprawozdania finansowego" zostały zaraportowane w języku angielskim na stronie www.sedar.com, zaś w języku polskim i angielskim zaraportowane z wykorzystaniem systemu ESPI i będą dostępne na stronie www.serinusenergy.com.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.08.2014, 03:16
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ