Newsletter

Międzynarodowa konferencja o przyszłości prawa autorskiego

27.10.2014, 16:24aktualizacja: 27.10.2014, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W konferencji CopyCamp w 2013 r. wzięło udział ponad 40 prelegentów i prelegentek oraz 400 uczestniczek i uczestników. Fot. Rafał Nowak, CC BY-SA 3.0 PL
W konferencji CopyCamp w 2013 r. wzięło udział ponad 40 prelegentów i prelegentek oraz 400 uczestniczek i uczestników. Fot. Rafał Nowak, CC BY-SA 3.0 PL
Michał Wiśniewski (Ich Troje) i Michał Boni, Novika, Vagla i Jan Sowa, białoruscy Piraci i brytyjscy bibliotekarze oraz artyści, prawniczki, polityczki i aktywiści z całego świata spotkają się 6 i 7 listopada w Warszawie na konferencji CopyCamp o wpływie prawa autorskiego na społeczeństwo informacyjne.

Czy prawo autorskie służy dziś twórcom czy korporacjom? Co wolno artystce a co użytkowniczce? Czym są piractwo i trolling? Czy nauka zyskuje dzięki monopolom intelektualnym? Czy da się zarobić na wolnych licencjach? Jakie są kierunki polityki europejskiej? Już po raz trzeci ekspertki i eksperci reprezentujący instytucje kultury nauki, organizacje pozarządowe, biznes i media spotkają się w Warszawie, by porozmawiać o przyszłości prawa regulującego obieg kultury oraz o jego wpływie na społeczeństwo. Dzięki Fundacji Nowoczesna Polska organizatorce konferencji, na jednym forum reprezentowane będą wszystkie strony tej gorącej debaty.

Konferencję otworzy Cory Doctorow, pisarz sci-fi, bloger (BoingBoing) i aktywista wolnego Internetu. Opowie o tym, jak naprawić Internet zepsuty przez rządy i korporacje: "Wszystko, co robimy dziś lub będziemy robić jutro w jakiś sposób opiera się na pośrednictwie Sieci, dlatego zmiany, jakie w tej chwili wprowadzimy w jej architekturze, zadecydują o przyszłości naszych dzieci i ich dzieci". Konferencji towarzyszy polska premiera jego książki "Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku". 7 listopada o godz. 12.00 w Centrum Zarządzania Światem odbędzie się spotkanie autorskie.

Drugim gościem specjalnym będzie Birgitta Jónsdóttir, islandzka poetka i polityczka, związana z WikiLeaks. Jej zdaniem obecny system praw autorskich pod hasłem opieki nad artystami w rzeczywistości jest nadużywany przez 1% najbogatszych po to, by ograniczać prawa człowieka: "Od dziecka uczymy się, że dzielenie się to właściwe postępowanie, dlatego chcę opowiedzieć o tym, jakie rozwiązania prawne powinnyśmy wspierać, by nie kryminalizować dzielenia się dziełami kultury w Sieci".

W konferencji 6 i 7 listopada w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) weźmie udział ponad 60 prelegentek/ów. W 10-minutowych wystąpieniach przedstawią swoje postulaty, projekty lub wyniki badań dotyczące związku prawa autorskiego z twórczością, edukacją, nowymi technologiami, prawami człowieka czy działalnością gospodarczą. Zaplanowano także siedem warsztatów. Szczegółowy program i formularze rejestracyjne znajdują się na stronie: http://copycamp.pl/ (wstęp jest bezpłatny). Całość będzie też transmitowana on-line.

Konferencja CopyCamp to część projektu "Przyszłość prawa autorskiego" Fundacji Nowoczesna Polska, finansowanego przez TrustCEE. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Samsung, Google, Koalicja Otwartej Edukacji i Fundacja Kronenberga. Projekt dofinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

KONTAKT:

e-mail: fundacja@nowoczesnapolska.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.10.2014, 16:24
Źródło informacji Fundacja Nowoczesna Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ