Newsletter

Prowadzenie instytucji przez NGO możliwe także w mniejszych gminach

05.12.2014, 12:52aktualizacja: 05.12.2014, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Infografika
Infografika
Zlecenie organizacji pozarządowej prowadzenia instytucji możliwe jest także w mniejszych miejscowościach. Ten model się sprawdza" - przekonuje Monika Kubisz.

Formalne bariery, papierologia, wzajemna nieufność - współpraca samorządu z organizacją pozarządową wcale nie musi tak wyglądać. Możliwe są rozwiązania, które uczynią współdziałanie obu sektorów bardziej efektywnym.

Gmina Radlin zdecydowała się zlecić lokalnemu stowarzyszeniu prowadzenie Izby Regionalnej - instytucji, która ma się zajmować krzewieniem kultury regionu. Z pomysłem otwarcia takiego miejsca Radlińskie Towarzystwo Kulturalne nosiło się od lat, a o sprawę dopytywali i zabiegali sami mieszkańcy.

"Istniała oddolna potrzeba zebrania pamiątek i uruchomienia lokalnej izby pamięci. Ale takie obiekty muszą prowadzić ludzie z pasją, samorząd by się tego nie podjął. W takiej sytuacji idealne okazało się zlecenie prowadzenia instytucji" - mówi Monika Kubisz, która doradzała gminie w zastosowaniu tej procedury.

Zlecanie instytucji to typ zlecenia, w którym organizacji pozarządowej można powierzyć prowadzenie trwałej instytucji, świadczącej usługi na rzecz lokalnej społeczności. To jedno z kilku rozwiązań, które zdaniem ekspertów z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku mogą ułatwić współpracę samorządów z organizacjami pozarządowymi. Wszelkie wskazówki i realne narzędzia zostały zebrane w Modelu Kontraktowania Usług Społecznych.

Gmina Radlin to przykład na to, że zlecenie organizacji pozarządowej prowadzenia instytucji jest nie tylko prawnie możliwe, lecz także realne. Izba Regionalna została już uroczyście otwarta, a lada moment rozstrzygnięty ma być konkurs na prowadzenie instytucji w przyszłym roku. Na dodatek wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi, którym mają się zająć nowo wybrani radni, daje ngo perspektywę na wieloletnie kontraktowanie.

"To był pierwszy raz, kiedy gmina Radlin zdecydowała się na zlecenie NGO zadania w tej formie. Powołanie do życia izby było dobrą okazją do przetestowania Modelu" - mówi Monika Kubisz.

Model Kontraktowania Usług Społecznych został opracowany w ramach projektu "Od partnerstwa do kooperacji", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przygotowali go eksperci ze słupskiego CIO we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i miastem Ustka, a testuje - kilkanaście samorządów. Jakie rozwiązania proponuje Model? Na jakie problemy odpowiada? Więcej informacji na stronie internetowej: www.zlecaniezadan.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.12.2014, 12:52
Źródło informacji Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ