Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dynamiczny rozwój metod analiz wielkoskalowych w hematoonkologii, postęp w dziedzinie medycyny genomowej i biologii strukturalnej w ostatnich latach doprowadziły do identyfikacji nowych celów terapeutycznych, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorych na te nowotwory. Najważniejszym etapem planowania badań naukowych jest dostęp do materiału biologicznego uzyskanego od pacjentów z nowotworem oraz poprawność i standaryzacja rozpoznania histopatologicznego.
Celem projektu "Cyfrowe laboratorium badań naukowych w hematoonkologii" jest stworzenie ogólnopolskiego zintegrowanego sytemu informatycznego badań naukowych, diagnostyki i edukacji w hematoonkologii. System będzie bazował na kompleksowej cyfryzacji w patomorfologii, dzięki której możliwe będzie nawiązanie i wzmocnienie międzyośrodkowej oraz ponadregionalnej współpracy w zakresie badań nad chorobami nowotworowymi układu chłonnego i krwiotwórczego. Ośrodkiem koordynującym Projekt będzie Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (IHiT).
Kluczowymi elementami planowanej infrastruktury informatycznej będą:
1. Zintegrowany system do akwizycji, rejestracji i digitalizacji obrazów oraz gromadzonych danych naukowych dla hematopatologów, dostępny dla ośrodków naukowych w Polsce deklarujących chęć współpracy;
2. Portal sprzężony z bankiem informacji i obrazów, stanowiący interfejs użytkownika oraz platformę edukacyjną i szkoleniową z zakresu hematopatologii.
3. Bank informacji o materiale tkankowym świeżym i utrwalonym, pochodzącym od chorych IHiT oraz z ośrodków współpracujących.
Realizacja Projektu pozwoli na osiągnięcie następujących celów:
1. Specjalistyczną, wspomaganą cyfrowo i jednolitą ocenę większych grup chorych włączanych do badań naukowych, a pochodzących z różnych ośrodków, a przez to znaczące wzmocnienie jakości generowanych danych naukowych i jakości publikacji;
2. Rozwój telepatologii w Polsce oraz wsparcie rozwoju specjalności naukowej hematopatologii poprzez szkolenia, seminaria on-line i e-learning;
3. Standaryzację rozpoznań w hematopatologii, uwzględniającą ocenę patologicznych czynników predykcyjnych i prognostycznych, która podniesie potencjał współpracy z przemysłem farmaceutycznym w zakresie prowadzenia analiz na potrzeby komercyjnych badań klinicznych.
Realizacja projektu zapewni ośrodkom naukowym zajmującym się badaniami podstawowymi, translacyjnymi i klinicznymi z zakresu nowotworów układu chłonnego i krwiotwórczego dostęp do wysokospecjalistycznej infrastruktury badawczej IHiT, wsparcie kadry hematopatologów w standaryzacji wyników oraz zapewnienie materiałów edukacyjnych i szkoleniowych.
Zespół projektu:
- dr n. med. Anna Szumera-Ciećkiewicz (Kierownik),
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Monika Prochorec-Sobieszek,
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 10.12.2014, 13:20 |
Źródło informacji | Instytut Hematologii i Transfuzjologii |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |