Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MG informuje:
W sobotę, 10 stycznia, delegacja rządu w składzie Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego, Rafał Baniak, wiceminister Skarbu Państwa, Jacek Męcina, wiceminister w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jakub Jaworowski, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef zespołu przygotowującego plan wsparcia rozwoju gospodarczego Śląska spotkała się z przedstawicielami samorządów województw śląskiego i małopolskiego. Są to pierwsze z cyklu spotkań, które są etapem przygotowania planu wspierającego rozwój gospodarczy i powstanie nowych miejsc pracy na terenach, w których będą wygaszane kopalnie.
W spotkaniach udział wzięli Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, Piotr Litwa, wojewoda śląski, Jerzy Miller, wojewoda małopolski oraz prezydenci Rudy Śląskiej, Gliwic, Bytomia i Zabrza.
Tematem rozmów była sytuacja związana z wdrażaniem Planu Naprawczego dla Kompanii Węglowej. Na spotkaniu przedstawiono planowane skutki Planu Naprawczego. Najważniejszym celem jest uniknięcie niekontrolowanej upadłości Kompanii Węglowej oraz ochrona jak największej ilości miejsc pracy. Nowy podmiot ma stabilizować sytuację w polskim górnictwie, zapewniać bezpieczeństwo ekonomiczne pracownikom i podmiotom współpracującym z nim oraz wpływać na wzrost bezpieczeństwa energetycznego.
Strona rządowa zapewniła władze samorządowe, iż około 6 tys. pracowników dołowych z kopalni przekazywanych do Spółki Restrukturyzacji Węgla znajdzie zatrudnienie w kopalniach rentownych przekazanych do spółki celowej. Przedstawiono również kompleksowy pakiet osłon dla pracowników: urlopy górnicze (dla ponad 2100 osób, które mają 4 lata i mniej do emerytury: 4 - letnie okres z 75 proc. wynagrodzeniem) oraz odprawy (24-krotność wynagrodzenia) dla odchodzących pracowników dołowych oraz odprawy w wysokości 10-krotności wynagrodzenia dla pracowników przeróbki i 3,6-krtoności wynagrodzenia dla pracowników administracyjnych. Redukcja zatrudnienia dotknie maksymalnie około 3 tys. osób.
Dodatkowo osobom tym przysługują ustawowe odprawy wynikające z Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:
- 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata;
- 2 -miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat;
- 3 -miesięczne -miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad 8 lat.
Zaprezentowano również Program na rzecz wsparcia pracowników tracących zatrudnienie w Kompanii Węglowej S.A. realizowany we współpracy z urzędami pracy i ZUS.
Omówiono również negatywny scenariusz, który jest realny w przypadku braku działań naprawczych. Niekontrolowana upadłość będzie skutkować utratą 49 tys. miejsc pracy oraz będzie miała negatywny wpływ na cały region.
Samorządowców zaproszono również do współpracy przy tworzeniu programu wspierającego rozwój Śląska. Program ten będzie dotyczył takich obszarów jak rozwój przemysłowy i gospodarczy (poszerzenie stref ekonomicznych), edukacje, infrastrukturę. Spotkania z samorządami będą kontynuowane w najbliższych dniach.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.01.2015, 17:24 |
Źródło informacji | MG |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |