Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Młodzi (za)głosują 30 kwietnia

27.04.2015, 16:46aktualizacja: 27.04.2015, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Gimnazjum nr 2 w Rydułtowie
Gimnazjum nr 2 w Rydułtowie
W czasie wyborów powszechnych obserwujemy niepokojące zjawisko: połowa obywateli nie korzysta z czynnego prawa wyborczego. W 2010 roku frekwencja wyniosła 54,96% w pierwszej i 55,31% w drugiej turze wyborów prezydenckich. Odpowiedzią na ten problem jest organizowana od 20 lat akcja "Młodzi głosują". Wzięły w niej dotąd udział 3 miliony uczniów.

W ramach akcji uczniowie i uczennice przeprowadzają działania profrekwencyjne, debaty oraz lekcje o tematyce wyborczej i kompetencjach Prezydenta RP, a następnie organizują szkolne wybory, w których głosują na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych.

W tym roku, w czwartek 30 kwietnia, 300 000 uczniów w 1 500 szkołach będzie głosować na kandydatów, na których dorośli oddadzą głos 10 maja.

Organizatorzy wskazują, że każdy młody człowiek, również niepełnoletni, powinien mieć szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, w zakresie tego kto i w jaki sposób powinien nas reprezentować. Młodzi ludzie powinni mieć prawo zabierania głosu w sprawach publicznych, także w okresie kampanii wyborczej. Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie głosował do ukończenia 18. roku życia, a potem nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem, jest złudne. Na głosowanie w wyborach można patrzeć jak na nawyk, który wyrabia się poprzez samo w nim uczestnictwo, a to umożliwia właśnie akcja „Młodzi głosują”.

"Celem akcji 'Młodzi głosują' jest zachęcenie młodych ludzi do większej aktywności obywatelskiej, gdy jeszcze wielu z nich chce ją podejmować. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości" - mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wyniki młodzieżowych wyborów poznamy 10 maja po zamknięciu lokali w wyborach powszechnych. Są one publikowane po zakończeniu głosowania powszechnego ze względu na zachowanie neutralności politycznej i edukacyjny charakter programu. Relacje z bieżących działań poszczególnych szkół oraz wyniki wyborów publikowane są na platformie: www.mlodzi.ceo.org.pl.

Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Grupą Etendard Sp. z o.o. uruchomiło również internetową aplikację: www.latarnikwyborczy.pl, która umożliwia porównanie własnych poglądów z deklaracjami wszystkich kandydatów na prezydenta. Aplikacja składa się z 20 stwierdzeń dotyczących kluczowych tematów obecnych w debacie publicznej dotyczących polityki, spraw społecznych oraz gospodarki i pomaga w świadomym podjęciu decyzji na kogo głosować.

Kontakt do organizatorów:

Marek Konieczny

Koordynator programu "Młodzi głosują"

tel. (22) 825 05 50 wew. 110

e-mail: marek.konieczny@ceo.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.04.2015, 16:46
Źródło informacji Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ