Newsletter

Zdrowie i styl życia

ResMed przedstawia aktualne informacje na temat Fazy III Badania SERVE-HF nad zastosowaniem adaptacyjnej serwowentylacji (ASV) w leczeniu centralnego bezdechu podczas snu i przewlekłej niewydolności serca

13.05.2015, 14:30aktualizacja: 13.05.2015, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- W badaniu nie osiągnięto pierwszorzędowego punktu końcowego. - Odnotowano sygnał dotyczący bezpieczeństwa mający formę zwiększonej śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych przy leczeniu ASV stosowanym u pacjentów z dominującym bezdechem centralnym podczas snu i objawową przewlekłą niewydolnością serca. - Wyniki oraz zaobserwowany sygnał dotyczący bezpieczeństwa odnoszą się jedynie do określonej populacji objętej badaniem.

SAN DIEGO, 13 maja 2015 r. /PRNewswire/ - ResMed (NYSE: RMD) ogłosiło dziś, że w wielonarodowościowym, wieloośrodkowym, randomizowanym i kontrolowanym badaniu SERVE-HF Fazy III nie osiągnięto pierwszorzędowego punktu końcowego. Badanie SERVE-HF zostało opracowane w celu oceny, czy leczenie dominującego bezdechu centralnego umiarkowanie nasilonego lub jego ciężkiej postaci z zastosowaniem adaptacyjnej serwowentylacji (ASV, ang. adaptive servo-ventilation), może obniżyć śmiertelność i zachorowalność w grupie pacjentów z objawową, przewlekłą niewydolnością serca jako uzupełnienie zoptymalizowanej opieki medycznej.

Badanie nie wykazało statystycznie istotnej różnicy pomiędzy pacjentami losowo przypisanymi do leczenia metodą ASV a tymi w grupie kontrolnej w odniesieniu do głównego punktu końcowego, którym był czas do zgonu z jakiejkolwiek przyczyny lub nieplanowana hospitalizacja, powodowana pogłębiającą się niewydolnością serca (w oparciu o współczynnik ryzyka HR [ang. hazard ratio] = 1,136, przy przedziale ufności 95% [95% CI] = (0.974, 1.325), wartość p = 0,104). Wyniki badania SERVE-HF mają charakter wstępny i zostaną przesłane w przyszłości do opublikowania po przeprowadzeniu dalszej analizy.

Wstępna analiza danych wykazała istotny statystycznie, 2,5% bezwzględny wzrost ryzyka śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych w przypadku tych pacjentów, którzy w badaniu leczeni byli z zastosowaniem metody ASV na przestrzeni roku w porównaniu do pacjentów z grupy kontrolnej. W badaniu, odsetek zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w grupie ASV wyniósł 10% rocznie w porównaniu do 7,5% rocznie w grupie kontrolnej. W trakcie badania nie odnotowano problemów z działaniem ani funkcjonalnością urządzenia do leczenia ASV.

"Bezpieczeństwo pacjentów to nasz zasadniczy i bezwzględnie najważniejszy priorytet. Zaalarmowaliśmy odpowiednie światowe organy regulacyjne, z którymi obecnie współpracujemy, o sygnale dotyczącym bezpieczeństwa odnotowanym w przebiegu tego badania - poinformował Glenn Richards, M.D., wiceprezes ResMed ds. Medycznych. - Sygnał dotyczący bezpieczeństwa zaobserwowany podczas badania SERVE-HF dotyczył jedynie stosowania leczenia ASV u osób z dominującym bezdechem centralnym podczas snu i objawową przewlekłą niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową. Aktualnie dalej analizujemy te dane, aby zrozumieć, dlaczego w badaniu pojawił się tak nieoczekiwany wynik".

ResMed współpracuje obecnie ze światowymi organami regulacyjnymi z zamiarem proaktywnego przeanalizowania i zmiany wskazań oraz instrukcji obsługi urządzeń ResMed ASV i uwzględnienia w nich przeciwwskazania do stosowania urządzeń u osób z objawową niewydolnością serca (i frakcją wyrzutową lewej komory, ang. LVEF (ang. left ventricular ejection fraction) równą lub mniejszą niż 45%). Firma również prowadzi proaktywną kampanię informacyjną wśród podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, lekarzy i pacjentów na temat sygnału dotyczącego bezpieczeństwa dla układu sercowo-naczyniowego odnotowanego w trakcie trwania badania SERVE-HF.

Sygnał dotyczący bezpieczeństwa zaobserwowany w przebiegu badania SERVE-HF dotyczy tylko stosowania leczenia ASV u pacjentów z umiarkowanie nasilonym do ciężkiego bezdechem centralnym podczas snu i objawową przewlekłą niewydolnością serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową. Badanie nie obejmowało osób z centralnym bezdechem podczas snu, przy braku niewydolności serca. Należy także zauważyć, że w badaniu SERVE-HF nie uwzględniono również pacjentów z dominującym obturacyjnym bezdechem podczas snu ani też żadnej innej techniki leczenia, takiej jak CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) czy APAP (automatycznie regulowane dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych).

"W badaniu SERVE-HF nie osiągnięto głównego punktu końcowego, lecz dostarczyło ono cennych, ukierunkowujących i praktycznych wskazówek - w jaki sposób najlepiej zapewnić opiekę medyczną pacjentom z przewlekłą niewydolnością serca - wyjaśnia profesor Martin Cowie, M.D., jeden z głównych badaczy w ramach SERVE-HF, profesor kardiologii na Imperial College w Londynie. - SERVE-HF to dobrze opracowane i przeprowadzone badanie, dzięki któremu wiemy, że leczenie ASV nie powinno być stosowane w terapii bezdechu centralnego podczas snu u osób z objawową przewlekłą niewydolnością serca i zmniejszoną frakcją wyrzutową".

Podmioty świadczące opiekę zdrowotną oraz pacjenci mający pytania lub którzy chcieliby dowiedzieć się więcej mogą dzwonić na numer: 22 121 64 23.

O zaburzeniach oddychania podczas snu

Pojęcie zaburzenia oddychania podczas snu obejmuje całe spektrum problemów z oddychaniem pojawiających się właśnie podczas snu. Dwoma najczęściej występującymi formami bezdechu sennego, czyli zaburzenia skutkującego pojawianiem się powtarzających przerw w oddychaniu w trakcie snu, jest obturacyjny bezdech senny i centralny bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny (ang. obstructive sleep apnea; OSA) to zaburzenie snu, w przebiegu którego mięśnie gardła ulegają zwiotczeniu, blokują drogi oddechowe i ograniczają przepływ powietrza podczas snu.

Centralny bezdech senny (ang. central sleep apnea; CSA) to zaburzenie snu, w przypadku którego mózg nie przewodzi sygnału „oddychania" do mięśni kontrolujących proces oddychania w trakcie snu. W niektórych przypadkach osoby cierpiące na CSA przejawiają również nieprawidłowe oddychanie znane pod nazwą oddech Cheyne-Stokes'a (ang. Cheyne-Stokes respiration; CSR). Przy CSR pojawia się faza płytkiego oddychania, po której następują głębokie oddechy naprzemiennie z bezdechem centralnym, przy którym dochodzi do zatrzymania oddychania na okres dłuższy niż 10 sekund przy każdym bezdechu.

Zarówno przy obturacyjnym bezdechu podczas snu jak i centralnym brak tlenu sprawia, że osoba budzi się i zaczyna ponownie oddychać, co przerywa ciągłość snu. W przebiegu klinicznego bezdechu sennego ma to miejsce częściej niż pięć razy na godzinę snu.

Zaburzenia oddychania podczas snu stwierdza się częściej u pacjentów z niewydolnością serca niż w ogólnej populacji, a osoby z niewydolnością serca częściej wskazują, jako objaw niski komfort snu.

SERVE-HF

SERVE-HF to wielonarodowościowe, wieloośrodkowe, randomizowane i kontrolowane badanie Fazy III, które zostało opracowane, w celu oceny, czy leczenie umiarkowanie nasilonego do ciężkiego bezdechu centralnego podczas snu z zastosowaniem ASV może obniżyć śmiertelność i zachorowalność w grupie pacjentów z objawową przewlekłą niewydolnością serca jako uzupełnienie zoptymalizowanej opieki medycznej.

ResMed

Światowy zespół w firmie ResMed (NYSE: RMD) jest w pełni zaangażowany, aby zmieniać jakość życia z każdym oddechem. Dzięki zespołowi przeszło 4 000 pracowników i obecności w ponad 100 krajach firma jest pionierem we wdrażaniu nowych i innowacyjnych urządzeń oraz sposobów leczenia zaburzeń oddychania w trakcie snu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz innych ważnych chorób przewlekłych już od przeszło 25 lat. Zaliczane do czołowych na rynku produkty firmy ResMed i jej nowatorskie rozwiązania podnoszą jakość życia milionów pacjentów na całym świecie, ograniczają negatywne skutki chorób przewlekłych i zmniejszają koszty opieki zdrowotnej. W celu uzyskania dodatkowych informacji o firmie ResMed i jej działaniach zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej: www.resmed.com lub śledzenia konta @resmed na Twitterze.

Oświadczenie "Safe harbour"

Stwierdzenia zawarte w niniejszym komunikacie nie są faktami natury historycznej, lecz oświadczeniami dotyczącymi przyszłości w myśl ustawy o reformie przepisów procesowych dotyczących papierów wartościowych z 1995 roku (Private Sacurities Litigation Reform Act of 1995). Te oświadczenia dotyczące przyszłości, w tym stwierdzenia odnoszące się do kolejnych analiz istniejących już danych oraz nowych danych pozyskanych z dawnych, trwających i przyszłych badań, charakter i zakres wpływu, jaki wyniki badania mogą wywierać na obecne lub przyszłe rynki zbytu urządzeń ASV firmy ResMed, oraz charakter i czas działań regulacyjnych jak i innych działań prawnych, są obciążone pewnym ryzykiem i niepewnościami, które mogłyby spowodować, że rzeczywiste wyniki różniłyby się istotnie od tych przewidywanych tudzież sugerowanych w oświadczeniach dotyczących przyszłości. Dodatkowe ryzyka i niepewności są przedstawione w okresowych raportach ResMed składanych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w USA (U.S. Securities & Exchange Commission). ResMed nie zobowiązuje się do aktualizowania sowich oświadczeń dotyczących przyszłości.

Źródło: ResMed

KONTAKT:

Dla mediów

Alison Graves

Dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej

tel. 858-836-6789

-

Dla inwestorów

Agnes Lee

Starszy dyrektor ds. kontaktów z inwestorami

tel. 858-836-5971

e-mail: news@resmed.com

e-mail: investorrelations@resmed.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2015, 14:30
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ