Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Start-up z przyszłością" to wydarzenie zorganizowane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów w ramach IV edycji konferencji "Audyt dla bezpieczeństwa i rozwoju biznesu". W warszawskim Centrum Nauki Kopernik 250 osób uczestniczyło w 3 panelach poświęconych finansowaniu, rozwojowi i pułapkom czyhającym na osoby chcące rozwijać swój własny start-up. Dwudziestu prelegentów dzieliło się swoimi doświadczeniami radząc, jak stworzyć dochodowy biznes.
Innowacja to ludzie
Józef Król, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów otwierając konferencję zaznaczył, że - nowatorskie przedsięwzięcia to klucz do innowacyjnej gospodarki. Ale żeby miały szansę powodzenia, wymagają wsparcia i doświadczenia ludzi biznesu i polityki. Wicepremier Janusz Piechociński, w trakcie wykładu inauguracyjnego, mówił o potencjale, gospodarczym Polaków. "W czasach globalnej gospodarki i ciągłej niepewności trzeba budować konkurencję na zdolności do współpracy, a nie rywalizacji" - powiedział Piechociński.
Klucz to biznesplan
Od wizjonerskich słów kolejni prelegenci przeszli do biznesowych konkretów. "Dziś mamy do czynienia z kolejną bańką start-upową, wyceny wielu z nich całkowicie oderwały się od rzeczywistości" - mówił Tomasz Czapliński prezes zarządu funduszu SpeedUp Group.
Ewa Jakubczyk-Cały z KIBR podkreślała kluczowe znaczenie budowania strategii biznesowej i jej konsekwentnego wdrażania. "Nieskonkretyzowany pomysł w postaci strategii, zostaje tylko pomysłem" - tłumaczyła, rozkładając tajniki biznesplanu na czynniki pierwsze. W panelu podsumowującym tę część konferencji Jakub Domeracki, prezes funduszu Idea Box radził: "W relacji z inwestorem pokazujcie spójny projekt, opowiedzcie o swoim doświadczaniu, wskażcie bariery wejścia, sprzedajcie swój pomysł w sposób zrozumiały".
Pierwszy rok start-upu
Uczestnicy wskazywali na bardzo praktyczny wymiar konferencji, zwłaszcza możliwość bezpośredniego kontaktu z praktykami biznesu i ludźmi, którzy go finansują. "Dzięki konferencji lepiej poznałem oczekiwania inwestorów" - zaznaczał jeden z uczestników.
Drugi panel poświęcony był wyzwaniom pierwszego roku działania start-upu na rynku. Tutaj Ewa Sowińska z KIBR wskazała na możliwe korzyści płynące ze współpracy start-upu z biegłymi rewidentami. "Rewident już na wczesnym etapie biznesu może odegrać bardzo ważną rolę. Dziś rewidenci nie tylko kontrolują, ale coraz częściej doradzają. Biegły jako coach albo mentor potrafi zadawać właściwe pytania, bo stoi za nim doświadczenie biznesowe. To duże wsparcie w relacjach z inwestorami" - tłumaczyła Ewa Sowińska.
Kiedy start-up staje się firmą
Na początku ostatniego bloku Wiktor Schmidt, który stoi za sukcesem programistycznej firmy Netguru opowiedział, jak z Poznania wypłynął na rynki Europy i Azji. Mówił o wyzwaniach związanych z rozwojem start-upu w poważne przedsiębiorstwo. Tutaj paneliści wskazywali możliwe ścieżki rozwoju i ekspansji młodego biznesu. Ernest Podgórski, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, zaznaczył, że wejście na giełdę nie jest jedyną opcją, którą mają rozwijające się przedsiębiorstwa. Wskazał szczególną rolę biegłego rewidenta, który podpowie, kiedy lepszym rozwiązaniem będzie wypuszczenie obligacji, szukanie inwestora branżowego czy zrobienie przejęcia. "Kluczowa jest transparentność działania, którą biegły rewident zapewni w trakcie rozwoju firmy. A ta przejrzystość jest równie ważna na każdym etapie prowadzenia biznesu, zarówno przy tworzeniu biznesplanu jak i prospektu emisyjnego" - powiedział na podsumowanie ostatniego panelu Podgórski.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.05.2015, 14:22 |
Źródło informacji | Krajowa Izba Biegłych Rewidentów |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE