Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wystawa prezentuje artystyczne relacje awangardowej sztuki i literatury początków XX wieku, za punkt odniesienia przyjmując twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki. Tadeusz Peiper znany jest w Polsce jako najbardziej prominentna postać środkowoeuropejskiej awangardy i założyciel czasopisma "Zwrotnica" (1922). Zwany "papieżem awangardy" Peiper skierował polską kulturę na tory nowoczesności.
Autorzy wystawy w MNW poprowadzą widza przez Paryż 1914 roku, kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Madrytu lat 1915-21, poprzez formistyczny i futurystyczny Kraków ku awangardowym utopiom artystycznym i cywilizacyjnym lat 20. XX wieku, aż po ich kres i narastanie katastrofizmów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Pokażą towarzyszący tym procesom żywiołowy rozwój komunikacji i kultury masowej.
Na wystawie ukazane zostaną artystyczne alianse i efekty współpracy Peipera z wybitnymi twórcami awangardowymi. W "Zwrotnicy" publikowali Władysław Strzemiński i Kazimierz Malewicz; książki i poezje Peipera ilustrowali Juan Gris, Mojżesz Kisling, Fernand Léger i inni. Pokazane zostaną prace twórców europejskiej awangardy: obok prac wspomnianych już Malewicza, Grisa, Légera, Strzemińskiego - dzieła Witolda Kajruksztisa, Francisco Boresa, Alberta Gleizesa, Louisa Marcoussisa, Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Leona Dołżyckiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Marka Włodarskiego, Mieczysława Bermana.
Muzeum zaprezentuje ponad 270 eksponatów, w tym obrazy, grafiki i publikacje z kilkudziesięciu kolekcji zagranicznych i polskich, m.in. z Kunsthalle Mannheim, Centre Pompidou w Paryżu, czy Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie.
Wystawa przygotowana wspólnie z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym, w którym niegdyś aktywnie działał Peiper, podkreśli artystyczne związki obu krajów. Od 18 września do 6 listopada 2015 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie.
Kuratorzy wystawy: dr Piotr Rypson we współpracy z Moniką Poliwką i Juanem Manuelem Bonetem.
Konferencja prasowa poświęcona wystawie "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" odbędzie się w Gmachu Głównym MNW (Aleje Jerozolimskie 3) w środę 27 maja o godz. 11:00
R.S.V.P.:
e-mail: prasa@mnw.art.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.05.2015, 16:11 |
Źródło informacji | Muzeum Narodowe w Warszawie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.