Newsletter

Nasz Dom - zamiast domu dziecka

27.05.2015, 14:41aktualizacja: 27.05.2015, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dom Ustka
Dom Ustka
Dziesięć lat temu powiat słupski zdecydował się przekazać dom dziecka organizacji pozarządowej. Od tamtego czasu wsparcie najmłodszych zmieniło się zupełnie.

Opieka nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej to ogromne wyzwanie dla państwa. Z jednej strony musi się ona odbywać w ramach przepisów prawnych, tworzonych instytucji, a z drugiej uwzględniać szczególne potrzeby rozwojowe i emocjonalne dzieci, które nie ze swojej winy nie mogą być ze swoimi rodzicami.

Jeszcze 10 lat temu realizacja tego zadania była całkowicie inna. "Samorząd koncertował się nad daniem opieki dziecku i kolokwialnie mówiąc ‘trzymaniu dziecka w placówce’, żeby skończyło szkołę itp. My natomiast skupiamy się i na dziecku i na rodzinie" - mówi Iwona Niemasz, prezes Towarzystwa Nasz Dom.

Samorząd wykazał się ogromną odwagą. Nikt jeszcze na taką skalę w Polsce w ówczesnym czasie nie odważył się na przekazanie tego zadania organizacji pozarządowej. Choć początkowo odczuwalny był niepokój społeczności lokalnej, to dzięki wsparciu mediów lokalnych udało się ją przekonać do tego rozwiązania.

Iwona Niemasz wskazuje również, że w tamtych czasach przeciwko przekazywaniu domów dziecka organizacjom pozarządowym była część środowiska zajmująca się tym problemem. Jednak po 10 latach funkcjonowania organizacja dorobiła się bardzo szczegółowych standardów realizacji zadania, które pozwalają na dostarczanie bardzo wysokiej jakości wsparcia dla dzieci i rodzin, a jednocześnie pozwalają na stałe rozwijanie kompetencji kadry.

Ważnym elementem jest również włączanie podopiecznych do oceny sposobu funkcjonowania placówek: "Badamy dzieci m.in. poprzez ankiety. Badamy przestrzeganie przez nich przestrzegania praw dziecka, to jak się czują, jakie mają relację z wychowawcami" - mówi Iwona Niemasz

Organizacja podkreśla, że skupia swoje działania nie na tym, aby dzieci trwały w placówce, ale pracując z rodziną zabiega, by dziecko trafiło z powrotem do swojego środowiska rodzinnego.

Zadanie publiczne zlecane jest przez starostwo powiatowe. Organizacja zapewnia 10% wkładu własnego do realizacji zadania, pozyskując środki zewnętrzne, m.in.: dotacje, darowizny, środki z 1%.

Prezes organizacji podkreśla, ze z perspektywy samorządu jedną z korzyści, oprócz wysokiej jakości realizacji zadania jest: "racjonalizacja budżetu i dużo większa efektywność za mniejsze pieniądze".

Jak zlecić takie zadanie organizacji? Odpowiedź na to pytanie przynosi Model Kontraktowania Usług Społecznych, który proponuje typ zlecenia zadania: Zlecenie instytucji. Więcej na stronie: www.zlecaniezadan.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.05.2015, 14:41
Źródło informacji Centrum Inicjatyw Obywatelskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ