Newsletter

Zmiany klimatyczne to także problem lokalny

11.06.2015, 14:40aktualizacja: 11.06.2015, 14:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Debata klimatyczna Tomaszów Mazowiecki 2012
Debata klimatyczna Tomaszów Mazowiecki 2012
Samorządy powinny wziąć większą odpowiedzialność za działania na rzecz ochrony klimatu - uważa dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Z najnowszych badań Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) na temat świadomości władz samorządowych w zakresie potrzeb ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian wynika, że szefowie gmin, miast, a także powiatów coraz wyraźniej dostrzegają problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Większość postrzega je jednak raczej jako problem globalny, a nie lokalny.

Zdaniem dr. Wojciecha Szymalskiego samorządy zaczynają działać dopiero w reakcji na lokalne skutki globalnego ocieplenia. "Dopiero gdy wystąpią podtopienia, władze zaczynają się zastanawiać nad modernizacją systemu kanalizacji deszczowej i innymi sprawami związanymi z zagospodarowaniem deszczówki. Nie ma natomiast refleksji, że jest to skutek zjawiska globalnego, które może jeszcze nasilić nawalne deszcze w przyszłości i że możemy temu przeciwdziałać lub zabezpieczyć się zawczasu" - tłumaczy ekspert.

Jego zdaniem potrzebna jest zmiana w myśleniu o wszystkich lokalnych inwestycjach. "Przy wszystkich przedsięwzięciach samorządom powinna towarzyszyć refleksja, że mają one wpływ nie tylko na to co będzie się działo lokalnie, ale też na to, co przynosi skutek globalny" - zaznacza Szymalski.

Jego zdaniem konieczna jest też edukacja zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców na temat zależności pomiędzy globalnymi zmianami klimatu, a lokalnymi zmianami klimatu.

Wiceprezes InE wskazuje również na konieczność poprawy komunikacji lokalnych włodarzy z mieszkańcami na temat problemów ochrony klimatu. "Jest deficyt w komunikowaniu się administracji samorządowej na temat tego, jakie działania podejmuje, a tym co robią mieszkańcy w obszarze ochrony środowiska. Z jednej strony jest oczekiwanie ze strony władz samorządowych, że mieszkańcy podejmą wysiłek działań prośrodowiskowych, a z drugiej to mieszkańcy oczekują, że ich gmina załatwi w całości ten problem" - tłumaczy.

Zdaniem Szymalskiego tylko nieliczne samorządy potrafią właściwie rozmawiać z mieszkańcami o problemach ochrony klimatu. Pełna treść wywiadu z wiceprezesem Instytutu na rzecz Ekorozwoju Wojciechem Szymalskim na: www.samorzad.pap.pl.

Pełny wywiad dostępny na: http://goo.gl/Oq4DmQ

KONTAKT:

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju tel. (22) 851 04 02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.06.2015, 14:40
Źródło informacji Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ